Haukiputaan lastensuojelu on ymmärtäny tehtävänsä hieman väärin. Ei lastensuojelun tehtävä ole suojella juopottelervaa äitiä, vaan lapsia.
Hyväsisko järjestelmä
Lastensuojelun
1122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Haukiputaan kunta on pyytänyt jo kolmatta kertaa kuukauden lisäaikaa, tehdäkseen selvityksen neljästä eduskunnan oikeusasiamiehelle tehdystä kantelusta, jotka kaikki liittyy lastensuojeluun.
Toki kanteluita voi tehdä aiheettomiakin, mutta mitä tahansa oikeusasiamies ei ala tutkimaan. Näistä neljästä on tutkimukset aloitettu ja selvityspyyntö tehty eduskunnan oikeusasiamiehen taholta.
Ilmeisesti Haukiputaan kunta yrittää vitkutella selvityksen tekemistä oikeusasiamiehelle tahallaan, jotta vastuu siirtyis vuodenvaihteessa kuntaliitosten myötä Oululle.
Vähä eppäilen ettei oikeusasiamiestä tuolla höynäytetä, vaan että hän kaivaa ne vastuunkantajat sieltä nykyisestä Haukiputaasta.
(ps. oikeusasiamiehen kantelut on ihan julkisia, ellei niitä ole erikseen jostain syystä salattu)