Kuntaliitoksesta, päivää!

Iitin parasta

Lueskelin netissä tuota Kymenlaaksoa koskevaa kuntaliitosmietintöä, tai miksi sitä sanoisi ja yllätyin.
Iitti on nykyisellään ikäänkuin hyvin toimeentuleva kunta. Kun lukee tuon pumaskan, tulee tulevaisuudesta ihan toisiin aatoksiin.

Sisäänlämpiävä itsestään ylpeilevä, muuttajiin vieroksuvasti suhtautuva. Ei saisi olla. Lapsia on tilastojen mukaan vähän ja vähenevästi tulevaisuudessa. Koulut vähenevät siitä syystä ja koulujen lakkauttamisen myötä elävä kylätoiminta. Kaupat ja muut palvelut lakkaavat.
Koulut ovat aina hyvin tärkeä koossapitävä voima maaseudulla.

Turha on ylvästellä sillä, että pärjätään ihan ite.
Vähän kutsuvampi asenne ja sisäänmuuttomyönteinen ilmapiiri oltava.

Ei pelkästään se, että tontteja on kaupan, riitä, vaan on oltava asukkaille palveluja ja nimenomaan kouluja. Pelkät lasten päivähoitopaikat eivät ajan myötä riitä, vaan pitää olla työtä, kauppoja ja kouluja ym.

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palvelut

      Sorronniemeen on kaavattu melkoisesti tontteja, mutta ei ole näkynyt tietoa, mihin tulevat päivittäispalvelut. Kaupat, päivähoito, koulu?

      Pitääkö maito ja leipä (no, joo, joo, leivotaan, leivotaan; siis jauhot) hakea Kausalasta, vai peräti Kuusaalta. Toivottavasti edes yksi edestakainen bussivuoro säilyy kirkonkyläläisillä.
      Ai, anteeksi, unohdin kyläkaupan. Aika kaukana sekin Sorronniemestä ja mäkien takana. Riittäneekö sen tarjonta, jos Sorronniemi asuttuu kunnolla?

    • Jalkamies ja perhe

      Ilmeisesti palveluja sorronniemeläisille ei ole tulossa, kun ei mitään kommenetteja ole näkynyt. Muutetaan sitten jalkamiehelle paremmin sopivaan paikkaan.

      • palveluita juu

        onhan siinä kalat joessa ja jäätelökioski kirkkoa vastapäätä. Rismaan, veturiin, lilliin tai mitä niitä on ajelee myös ne ihan oikeet suurkaupunkilaisetkin lehtoeskolamäistänsä samalla lailla kun sorronniemestä. On muuten hieno keksintö toi pakastin.....nii ja abc. Nii ja veneelhän siitä voi mennä ylämäkeen jokuen baariin, alamäkeen kimolan baariin ja kupparinojasta lomakodin tai -kiven baariin, kai niistäkin jotain syötävääkin saa


    • Oon sitä katellu

      Just joo. Perheelliselle omaa autoa omaamattomalle lapsiperheelle oikein sopiva asuinpaikka. Koulut sentään lähietäisyydellä?

      Venheen ostoon sitten. Entäs talvella? Perhe suksille, mutta tie on Kausalaan kapea ja sannoitettu.

      Onko koko Sorronniemi tarkoitettu luksusasujaimille huvila-alueeksi eikä taviksille asuinpaikaksi?

      Eiköhän joku päättäjä saa korviinsa tai silmiinsä näitäkin vuodatuksia palvelujen puuttumisesta kalliilla asuinpaikalla ja kipinä on sytyttämässä edes pienen lekosen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe