Kielioppi on kuin henkilökohtainen hygienia. Voit jättää huolehtimatta siitä, jos tahdot, mutta älä ihmettele, jos ihmiset vetävät sinusta omia johtopäätöksiään.
(seinäkirjoitus Helsingin yliopiston vessassa)
Kommentteja?
Kielioppi
14
260
Vastaukset
Ihan Wikipedia-tasoinen raapustus. ☺
Siis jokseenkin päätön, joskin ymmärrettävä. Raapustelijalla on mielessään ikioma merkitys sanalle ”kielioppi”. Virkkeen lopettaminen kömpelöön ruotsinvoittoisuuteen sopii tyyliin.- calque
Good grammar is like personal hygiene. You can ignore it if you want, but don't be surprised when people draw their conclusions.
- skole
Joissain tapauksissa henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtiminen on pakkomielteistä käsienpesua, ja kieliopista huolehtiminen oppimestarimaista sääntöihin keskittymistä.
Älä siis ihmettele, jos vedän siitä omia johtopäätöksiäni.- hra X
Hygieniassa ei voi saavuttaa täydellisyyttä - eihän esimerkiksi pesukertojen lukumäärällä ole ylärajaa - mutta kielisääntöjen noudattamisessa kyllä, vaikka se onkin inhimillisesti katsoen vaikeaa. Kieliopista huolehtiminen ei siis voi mennä liiallisuuksiin kuten hygienianhoito. MOT.
- 19+6
hra X kirjoitti:
Hygieniassa ei voi saavuttaa täydellisyyttä - eihän esimerkiksi pesukertojen lukumäärällä ole ylärajaa - mutta kielisääntöjen noudattamisessa kyllä, vaikka se onkin inhimillisesti katsoen vaikeaa. Kieliopista huolehtiminen ei siis voi mennä liiallisuuksiin kuten hygienianhoito. MOT.
Virheellistä logiikkaa, rakas Watson. Se, että täydellisyys on ainakin teoriassa tavoitettavissa, ei todista, ettei sen saavuttaminen edellyttäisi liiallisuuksiin menemistä.
80/20 -sääntö pätee melko lailla hyvin niin tässä kuin elämässä muutenkin. Toisin sanoen, se 80% tavoitteesta, joka on saavutettavissa panostamalla 20% täydellisyyden vaatimasta, riittää loistavasti. Sen jälkeen panostustarve nousee jyrkästi ja panostuksen mielekkyys romahtaa. Sanoisin, että se liiallisuuksiin menemisen raja kulkee melko täsmälleen tuossa kohdassa. - hra X
19+6 kirjoitti:
Virheellistä logiikkaa, rakas Watson. Se, että täydellisyys on ainakin teoriassa tavoitettavissa, ei todista, ettei sen saavuttaminen edellyttäisi liiallisuuksiin menemistä.
80/20 -sääntö pätee melko lailla hyvin niin tässä kuin elämässä muutenkin. Toisin sanoen, se 80% tavoitteesta, joka on saavutettavissa panostamalla 20% täydellisyyden vaatimasta, riittää loistavasti. Sen jälkeen panostustarve nousee jyrkästi ja panostuksen mielekkyys romahtaa. Sanoisin, että se liiallisuuksiin menemisen raja kulkee melko täsmälleen tuossa kohdassa.Hygieniassa täydellisyys eli yläraja ei ole teoriassakaan saavutettavissa.Aina voisi tehdä jotakin paremmin tai useammin. Näin ollen siinä voi mennä jopa äärimmäisyyksiin, niin että koko elämä vaarantuu. Pidän tällaista eittämättä liiallisuutena. Itsekin määrittelet liiallisuuden rajoja.
- 19+6
hra X kirjoitti:
Hygieniassa täydellisyys eli yläraja ei ole teoriassakaan saavutettavissa.Aina voisi tehdä jotakin paremmin tai useammin. Näin ollen siinä voi mennä jopa äärimmäisyyksiin, niin että koko elämä vaarantuu. Pidän tällaista eittämättä liiallisuutena. Itsekin määrittelet liiallisuuden rajoja.
Sinä yritit väittää, että kieliopin kyttäämisessä ei voisi mennä liiallisuuksiin, mutta perustelusi oli loogisesti kestämätön. Eikä asia muutu muuksi siitä, että yrität todistella, että hygienian hoidossa liiallisuuksiin meno on mahdollista. Yhdentekevää, onko se väite tosi, se ei missään tapauksessa todista mitään kieliopista.
- skole
Elävä kieli on alati muuntuva ja kehittyvä aikansa lapsi, jolla on lopulta rajallinen elinkaari, kuten kaikella täällä ajassa. Miten ihmeessä siis "kielisääntöjen noudattamisessa" voitaisiin edes teoriassa saavuttaa täydellisyys? Latinan kohdalla se olisi ehkä mahdollista, ja tiedätkin varmasti miksi.
- hra X
Noudattamalla aina kulloinkin voimassa olevia kielisuosituksia. Kun ne muuttuvat, niin muutetaan omaakin tyyliä. Näin siis pysyisi aina täydellisyyden syrjässä kiinni .Mutta eihän tällaiseen täydellisyyteen pidä pyrkiä, ainakaan joka yhteydessä. On oltava omaakin vapautta, kunhan ei mene siinä liian pitkälle.
- Missävessassa
Missä vessassa? Kerro niin menen huomenna sinne kenttätöihin.
Olen omaksi surukseni kääntymässä kannalle että kieli on kyky sopeutua kielelliseen maailmaan. Oikea kielioppi on siis semmoinen jolla täällä pärjää. Kielen jatkuva tekemällä oppiminen taas on parempi jättää näkymättömän käden (ei jeesus taas iskee talous) huostaan.
Toki ihminen jonka henkilökohtainen kielioppi on erilainen johtopäättelee väärin (usein myös tahallaan koska ei halua ymmärtää.) - oppeliini1
Valitettavasti totta. Kuullessa kenenkään puhuvan (mitätahaansa kieltä) TAHALLAAN huolimattomasti ja kieliopilliset ohjeet hyläten, aivaniian usein tuo ihminen antaa itsestää tahtomattaan hiukan ..... yksinkertaisen kuvan. So sorry.
Tällä EI ole niinkään paljon tekemistä, eikä sitä saakkaan samaistaa puhujaan joka vasta opettelee uuden kielen tai joka ei sitä täysi hallitse, vielä. - Anonyymi
Kyseessä oli varmaankin siivojan kommentti.
Kun yliopistosta on kyse, niin siinä siivooja sivistyneellä tavalla muistutti käsien pesun merkityksestä vessassa käynnin jälkeen.
Koska vedottiin kielioppiin, kyseessä oli tietenkin humanistinen tiedekunta ja filologian laitoksen vessa. Ehkä olisi suotavaa jokaisen kehittää itselleen omia ominaisuuksiaan hyväkseen käyttävä kompromissi jostain kouluttamattoman moukan ja pedantin pilkunnussijan väliltä.
Koulutus auttaa välttämään edellistä ja sivistys viimeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463959Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162863Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342709En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102114IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121206Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006