ADHD-lapset huomisen lapsia

äitiliini22

8

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omega 3
      • tero paatti

        Adhd:lla kaksi syy. Joko lievä aivovamma tai epäsymmetriset temperamenttipiirteet. Ei aikanaan parane syömällä paitsi lääkkeitä. Aina puhutaan medikalisaatiosta mutta on menty nyt toiseen äärimmäisyyteen, voitaisiin puhua jopa terapisaatiosta.
        Jos lääke auttaa miksi sitä ei voi antaa!


    • miettii äiti

      Koska lääkkeissä on niin paljon sivuvaikutuksia ja niiden kaikkia vaikutuksia ei ole tutkittu alle 18 vuotiaisiin .Lapsi syö nyt 4-5 vuotta lääkettä ja voi ehkä paremmin.Sitten huomataan vuosien jälkeen vahingot mitä lääke on tehnyt,
      esim nyt olen huolestunut 12 vuotiaasta pojasta,joka kokeilee lääkettä,jossa oireina virtsa ongelmat,nivus ongelmat,erektio onhelmat yms.sukupuolisuuteen viittaavaa.Mitä jos hän ei pysty koskaan saamaan lapsia tämän johdosta...?
      Kaikkia äitin mieleen tulee,minkä hinnan tästä maksa...

      • tero paatti

        olen joskus käyttänyt lääkettä add:hen ja se on toiminut minulla loistavasti. en saa kuitenkaa vuosien jälkeen uutta reseptiä koska en suostunut menemään terapiaan.
        nyt on sitten muutama vaihtoehto: olla kuukausi syömättä ja mennä yksityiselle, ostaa lääkkeet pimeästi tai jättää uranvaihto haaveeksi ja mennä paskaduuniin tai jäädä 10 v päästä työkyvyttömyyseläkkeelle.


      • helmut kaskelotti

        Millaisia sivuvaikutuksia lapsellesi on tullut lääkkeistä? Millaisia vammoja?
        Oletko puhunut lääkärille asiasta?


      • kyllästynyt naapuril

        eikös ole hyvä jos ei saa lapsia, adhd:hän on perinnöllistä ja keskimäärin ne ylivilkkaina myös tekee lapsia liian aikaisin ja liian paljon


    • vauhtia piisaaa

      Siis kirjoitin hiukan väärin ,lapsellani ei ole vielä ollut mitään sivuvaikutuksia,vasta lääke kokeilu aloitettu.
      Tutkittuani kyseisen lääkkeen tietoja,löytyi nämä sivuvaikutukset ja oireet.Tuo minua ihmetytti,että lääkkeen vaikutuksia ei ole tutkittu alle 18 vuotiaisiin lapsiin ja silti heille lääkettä määrätään.
      Minä taas haluaisin lapselleni ennemmin kaiken muun avun,terapian yms.kuin lääkkeen.Suostuin kuitenkin terapian lisäksi lääke kokeiluun,ettei opettajalla mene järki,koulupäivien aikana.Lapsi ei onneksi ole ilkeä,huumorin kanssa menee,kuin nato ohjus,vauhtia riittää:)ja sen myötä töppäilyjä ja unohduksia yms.
      Jospa ikä toisi vähän rauhottumista ja pikkusen sitä keskittymiskykyä,niin luulen,että hän pärjäisi,Minun huomisen lapseni:)

    • 13 Vuotias poika

      Olen itse napsinut näitä lääkkeitä 3 vuotta, Ei mitään sivu vaikutuksia, parempi olo, Kaikki ihmiset ovat by the way erilaisia en voi sanoa muiden ihmisten puolesta, näistä lääkkeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe