Taloussanomat kirjoittaa, että eduskunta on juuri saanut lakiesityksen, jolla sen on tarkoitus liittää Suomi EU:N talouden uuteen vakaus- ja ohjaussopimukseen.
Lakiesitys vie talouspolitiikan ohjausvaltaa eduskunnalta komissiolle, mutta tarjoaa tilalle epämääräisiä talousmittareita ja arvionvaraista sakkouhkaa.
Tätäkin asiaa viedään kansalaisilta täysin piilossa ja kaikessa hiljaisuudessa. Tätäkö se on Suomen hallituksen avoimuuden ja demokraattisuuden vannomaa taloudenhoitoa?
Lakiesitys vie talouspolitiikan ohjausvaltaa eduskunnalta komissiolle, mutta tarjoaa tilalle epämääräisiä talousmittareita ja arvionvaraista sakkouhkaa.
Tätäkin asiaa viedään kansalaisilta täysin piilossa ja kaikessa hiljaisuudessa. Tätäkö se on Suomen hallituksen avoimuuden ja demokraattisuuden vannomaa taloudenhoitoa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
TÄMÄ ON ASIA josta ON pidettävä kansan äänestys, haluaako suomen kansa vielä tiiviimpää kanssakäymistä hunsvotti EU:n kanssa,,, ??
Mitä sanoo TIMO SOINI ja keskusta,, AAPUUWWAAAAAAAAAAAAAAAA! !
kansa parrikaadeille HETI !!!!!!
Suunta on hyvä, melkein puolet äänestäjistä jätti äänestämättä kunnallisvaaleissa.Eduskuntavaaleissa prosentti pienenee,ja syy on.Eduskunta ei nauti kansalaisten luottamuksesta, hallituksesta puhumattakaan. Katsokaa ministereitä esm.puolustusministeri on sivari, voi hel.....
Äänesi kelpaa meille. Älä kaverisikaan äänestä. Saamme omat miehet remmiin pienillä äänimäärillä.
Eikä tarvi palkata julkkuja haalii teidän tollojen ääniä..
Kerro. "Äänesi kelpaa meille" ketä olette.
Ei sinulle tollo kuulu. Sinä lahjoitat sen vain meille..
muutama asia mitä ei kannata tehdä
- mennä armeijaan
- hommata lapsia
- käydä rippikoulua
- äänestää yleensä ketään koijaria
- mennä naimisiin
HALLITUS PITÄÄ SYÖSTÄ VALLASTA OTTAA TILALLE VIRKAMIES HALLITUS.KOKOOMUS KÄYTTÄYTYY SAMOINKUIN HITLERI SAKSAN. AINUT KEINO ON KAATAA HALLITUS
Kreikka ei kuulu €uromaiden joukkoon.
Talousongelmissa olevien maiden auttaminen ei tule tuottamaan ongelmaan ratkaisua, Sillä ne eivät saa avustettua määrää vastaavaa lisävientiä ulkomaankauppaansa joka olisi ainoa mahdollinen keino päästä taloudessaan tasapainoon. Sisämarkkinoiden rahatalous ei paranna taloudellista asemaa, sillä tällöin sama raha pyörii maan sisäpuolella.
Jos Kreikalla olisi oma valuutta, se devalvoinnin kautta jakaisi kustannukset koko kansan maksettaviksi varallisuuden suhteessa, sillä devalvoituminen alentaa kaikkien varallisuutta samalla prosenttimäärällä . Mutta avustukset menevät nyt vain rikkaiden hyväksi ja työttömyys tulee koko ajan lisääntymään.
Näin eritasoisissa yhteiskunnissa kuin EUmaat ovat, yhteisvaluutta ei tule toimimaan.
Ei ainakaan ennen kuin me kaikki olemme yhtä köyhiä kuin köyhimmät €uromaat.
Mutta sitä ennen Eurooppa on sisällissodassa.