Olen monia uudehkoja merkkejä omistanut mutta nyt tämän hetkinen C5 on kaikkien merkkien pohja noteraus. Ei viikkoa etteikö joku paikka reistailisi. En viitsi ruveta niitä luettelemaan listasta tulisi todella pitkä. Jos nyt yhden mainitsisi, moottorin vikavalo palaa taas. Oli ensimmäinen ja viimeinen Citikka taatusti minun pihalla.
Nyt alkaa riittää..
kohta entinen C5
371035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Voimia teille huonon autokauppanne takia.
myös sinulle, että jaksat taas huomenna sossuun ja työkkäriin.
Voimia myös teille jotka yritätte pitää citikkaanne ajokunnossa.
Köyhille näköjään rahan vähyys on suuri asia.
Citikka pysyy ajamalla kunnossa. Ostin Citikan 5½ kuukautta sitten ja muuta ei ajamisen lisäksi ole tarvinnut tehdä kuin tankata. Useat ja pitkät kesisreissut oli mukava ajella, kun Citikan kaasunestejousitus hoiti hommansa esimerkillisesti. Sitä kehutaan autolehtien jokaisessa koeajossa ja uskottavahan se on, kun autoalan ammattilaiset niin sanovat. Matkustusmukavuuskin on A-luokkaa, sanovat kyytiläiset. Helppo uskoa.
Kukaan ei minulle Citikkaa suositellut, kun en sitä keneltäkään erikseen kysynyt, vaan ostin rohkeasti elämäni ensimmäisen ranskalaisen. Osui kerralla napakymppiin ja Citikka on ollut todella hyvä ostos. Mukavaa ja luotettavaa kyytiä heti ostohetkestä lähtien. Kaikilla ei ole käynyt yhtä hyvin, kun ovat valinneet jonkun toisen merkin. Jokainen arpa ei tuo voittoa.
Huh huh yli 5kk ajoa eikä vikaa. ENNÄTYS!!
Toyotalla ei mene yhtä hyvin, kun taas tuli miljoonille Tojoille takaisinkutsu. Moneskohan se jo oli muutaman vuoden sisällä? Niissä on jo uutena turvallisuuteen alentavasti vaikuttavia ja hengenvaarallisia vikoja, ja silti niitä ostetaan. Tojon ostajalla ei ole kaikki palikat paikoillaan.
Citikka on laatuauto, jolle takaisinkutsuja ei tule. Siksi on turvallista omistaa laadukas Citikka, kun sillä voi ajaa vailla pelkoa takaisinkutsusta. Ajoitpa lähelle tai kauas, tee se Citikalla.
Köyhyys on arvo sinänsä, mutta rahattomuus rupeaa vituttamaan.
Citikkasi rupeaa olemaaan elinkaarensa päässä vie nopeasti vaihtoon.
En ymmärrä, miten olisin tullut toimeen ilman tätä tärkeää tietoa...
Oli tosi hyvä asia että valaisin sinua tässä asiassa.
Taidat olla oikeasti Avensiksen omistaja, hiertääkö tuulipuku nivusia?
Kaikki takaisinkutsut ei päädy julkisuuteen. Audi esim. Pyytää uudet a4 ja a5 mallit ohjauksen uudelleen ohjelmointiin, kaikessa hiljaisuudessa.
Yleensä ohjelmointipäivitykset tehdään huoltojen yhteydessä. Aivan normaali menettely.
Eri asia on liikenneturvallisuuden takia tehtävät takaisinkutsut. Niistä ilmoitetaan julkisesti.
mitä ohjelmointia ohjaus vaatii?
Sitikassa ohjaus vaatii usein ohjemointia. Olen tällä palstalla usein lukenut miten se heittää autoja ojaan kovassa vauhdissa. Vaarallinen peli niin nuorille kuin kokeneille ohjastajille. Sitäpaitsi nokkasuoja kun lävähtää lasiin niin on siinä ajamista.
Kaikella inhimillisellä toiminnalla on jokin tavoite ja päämäärä. Mihin sinä pyrit provoilemalla? Mitä iloa/ hyötyä siitä saat?
Parempi mitä aikaisemmin huomaa laittaneensa rahat,ne vähäisetkin,johonkin täysin arvottomaan roskaan. Ranskalaiset autot ovat arvottomia,halpoja ostaa joita köyhät vain laittavat.Laita se "vikatehdas"äkkiä myyntiin,jos sen joku "erehtyisi"ostamaan.. : )
Parempi, mitä aikaisemmin huomaa laittaneensa rahansa, ne vähäisetkin, johonkin täysin arvottomaan roskaan. Ranskalaiset autot ovat arvottomia. Halpoja ostaa. Autoja, joita vain köyhät ostavat.
Pistä se "vikapesä" heti myyntiin. Jospa sen joku erehtyisi ostamaan..
"Olen monia uudehkoja merkkejä omistanut mutta nyt tämän hetkinen C5 on kaikkien merkkien pohja noteraus."
Sinä et ole omistanut yhtään uudehkoa autoa ja uudestakin saat jatkaa uneksimista ikuisesti. Mutta älä menetä toivoasi, sillä sinullekin on auto: Toyota. Se on autojen tämän hetkinen pohjanoteeraus.
Toyotassa on kyllä yksi hyvä puoli, jota muissa ei ole. Nimittäin kun sellaisen ostaa, niin mukana tulee veloituksetta takaisinkutsu. Takaisinkutsu voi tulla ihan koska vaan ja autoilijan ei tarvitse vaivata sillä päätään. Voi vain ajella ja sillä aikaa ykskaks postiluukusta kolahtaa takaisinkutsu.
Ja kun vuosi on kulunut, tulee uusi takaisinkutsu. Mikä parasta takaisinkutsu sisältyy kaikiin Toyotoihin. Osta mikä malli vaan, niin takaisinkutsu on taattu.
Tässä nähdään vastuullinen tehdas vastaa virheistään. Ranskistehdas on vuosikymmenet tuubaa työntänyt ja auton arvostus kyllä tiedetään. Vai miten se arvo säilyikään? Ei kannata takaisin kutsua vaan suoraan paalata.
Kaikella inhimillisellä toiminnalla on jokin tavoite ja päämäärä. Mihin sinä pyrit provoilemalla? Mitä iloa/ hyötyä siitä saat?
Sairaalta on turha kysyä toiminnan järkevyyttä, sillä muu kuin järki ohjaa toimintoja. Muut näkevät kaverin olevan sairas, mutta sairas ei itse sitä näe.
200 % arvo nousi kahden vuoden aikana ja toisessa 30 %.
No kohta saat markkinoilta saman hinnan kun romuttamolta. Olet kauppamies. Tosin kokemasiasi kärsimyksiä ei voi rahalla mitata. Laskeppa vielä paljonko vakuutukset ja autotallit korjaukset ovat maksaneet. Mitä jäi viivan alle? Auto ei ole sijoituskohde.
Huomaa kyllä että et tiedä asiasta yhtään mitään.
Sold for US$ 142,500
http://www.bonhams.com/auctions/20498/lot/456/?page_anchor=MR1_page_lots=5&r1=100&m1=1&b1=list
Saksalaisessa tutkimuksessa "Ente" eli 2CV on edelleen eniten arvoaan lisännyt harrasteajoneuvo eli paras sijoituskohde.
http://amicale-citroen.de/2012/citroen-2cv-auf-platz-1-deutscher-oldtimer-index-des-vda/
http://www.artcurial.com/en/asp/fullCatalogue.asp?salelot=2107 345 &refno=10376953
Sold for 59,568 €
Citroën DS values have been rising—a 1973 DS 23 Injection Electronique "Decapotable" (Chapron Convertible) sold for EUR €176,250 (USD $209,738) at Christie's Retromobile in February 2006.[25] and a similar car sold by Bonhams in February 2009 brought EUR €343,497 (USD $440,436).[26] On 18 September 2009 a 1966 DS21 Decapotable Usine was sold by Bonhams for a hammer price of UK £131,300. Bonhams sold another DS21 Decapotable (1973) on 23 January 2010 for EUR €189,000.[27]
Voi kiessus että naurattaa! Lapsellista sakkia! Taitaa olla pelkkiä sossun ja kelan elättämiä märkäkorvia koko sakki! Teillä ei ole vähäisintäkään tietoa autoista joista kirjoitatte. Eihän teillä perkele riitä rahat edes ostaa autoa!
Kerrotko nyt citikoista? 2011 C5 mallin saa 3000€. Taskuraha meikäläiselle.
http://www.youtube.com/watch?v=PBcPj1NqVk8&feature=related
Miksi ostat uudehkoja?
Osta uusi C5 kuten minäkin niin ei tarvi valittaa.
Minullakin oli Xantia ja siitä puuttui eturenkaan venttiilistä päällekierrtettävä suojatulppa. Ihmettelen miksei tullut takaisinkutsu, itse panin sen heti pikimiten kiertoon
Koska konkurssi firma on tehnyt takaisinkutsuja?
Peugeot-Citroen tehdas eli PSA on melko varma konkurssipesä.Minkä he voi,kun autonsa ei kaupaksi mene.No,jos Ranskan valtio nyt heittäisi tehtaalle lisää euroja.Menevät ikävä kyllä sinne kuuluisaan kaivoon "kankkulan kaivoon".. : )
Opettele kirjoittamaan. Yhdyssanat ja välilyönnit.
Paskan jauhajat, kattelkaas ralli MM tilastoja! V¤¤¤¤¤KO ?
Mites kävi tojolle,kun ei pärjänneet sortuvat petoksiin,ja sitte oli lopetettava koko kisa hommat!
citikan kestävyydestä meillä on zsara picasso hdi 04 ajettu 402tkm ja hyvin kukkuu 2vikaa oli eli lämmityslaitteisto meni sököksi joku toinen osa en muista sen nimeä kun miehen auto muuten ikävä kyllä lunastukseen meni :( koko pikatczu tolppaa päin seinäjoki reissulla saattaa olla että otetaan uusi pikatchu tilalle!
Joo on niitä kai poikkeuksia. ite omistanu kyseisen ranskalaisen kaksi kuukautta ja vaikka kuinka varoteltiin niin ostin kun halvalla sain. kaks kertaa pajalla ja kerran jääny tielle 2 kuukauden aikana hylsy katsastuksesta tietysti. Tämä kaikki on kaksinkertaistanut auton hinnan