Esim. kemia ja fysiikka. Asiat joita opetetaan ovat siis niin perusasiaa. Esim nopeuden laskeminen. Plus, kerto ja jakolaskuja.... huoh. Kemiassa taas atomin rakenne, alkuaineiden nimet jne. huoooooh... suorastaan halveksivaa. Opettajatkin katsovat kelloa 5 minuutin välein, että milloin tunti loppuu, kun on niin päivänselvää paskaa kyseessä.
Lukion jotkut aineet liian helppoja alussa
lukiohelpposhit
8246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaan tuossa menetkin helposti lankaan. Kyse ei ole siitä laskemisesta, vaan ilmiön ymmärtämisestä. Ilmiö täytyy tuntea osissa ja kokonaisuutena, jotta jatkokursseilla ja yleensä ottaen vaikeammissa tehtävissä ymmärrät mitä siinä tapahtuu ja osaat lähteä laskemaan tulosta.
Siis: usko huviksesi, että kyllä nuo perusasiat pitää pyöritellä kunnolla. Muuten saat jatkossa ihmellä kun muut ymmärtävät, mutta sinä et. Se tieto todella kasautuu kurssien edetessä.
Perus asiat luo sen pohjan. Laita tänne parin vuoden päästä kuva päättötodistuksestasi. Odotan, että sulla on vain kymppejä siellä sit.
Mulla on kaikki 9-10 fysiikasta ja matikasta, ja se on totta, et jos et aluks opiskele niin ei siitä mitään tuu. Vaikka ois helppoo niin teet ne läksyt 100% niin onnistut jatkossaki, koska perusjutut on selkärangassa.
Tuleeks teillä läksyä matikasta? Meillä ei tuu...Tietty tiedän, et pitäis ite vaan laskee omatoimisesti himas vaikka maikka ei käskiskään, mut ei vaan saa aikaseks ku ei ole kontrollia eikä sitä itsekuriakaa. Pitää skarpaa tai saattaa käydä huonosti...Oon pysyny 6 - 7 tuntumas, mut vaikeeta on kokeissa.
Mitä sinä sitten lukiossa teet? Mene laiskottelemaan amikseen!
Jos on todella niin helppoa, ni ota itsenäiseksi ne ensimmäiset kurssit. Sähän saat lukematta kympin.
Jokainen kurssi kannattaa käydä tosissaan ja kunnon asenteella. Ensimmäiset kurssit pohjustavat ja antavat tärkeää osaamista syventäville kursseille, jossa sinun automaattisesti oletetaan osaavan tietyt asiat.
Niinpä, älä suotta kuluta aikaasi noita kursseja lukiessa, jos lukemattakin tulee 10. Käy vaan tekemässä koe ja ole iloinen.
... Ehkäpä ei. Kyllä jokainen kurssi kannattaa ottaa tosissaan. Tulette vielä kiittämään itseänne kirjoituksiin valmistautuessa hyvästä panostuksesta jo aiemmin. Tietenkin se tuntuu vähän ettei jaksa, enpä itsekään ole joka kemian kurssista kymppiä napannut, mutta ihan hyvin meni (10 9 10 9 10) kaikki viisi kurssia.