Perheeseemme tuli toinen Volle mallia: 850 2,5 10v Aut, bensasedan vm 94 ja ajettu 118 tkm. Auto HIENO tekniikaltaan! Ainoastaa yksi pieni vika vaivaa. Mittarissa palaa valo, joka kertoo rikkinäisestä polttimosta vaikka kaikki toimivat? Vaihdoin taakse kaikki 11 polttimoa ja ilmeisesti pitää eteenkin tehdä sama. Mutta jos homma ei korjaannu, onko teillä ammattilaisilla vinkkejä missä muussa voisi olla vika!? Kokemuksella voin kertoa, että minulla leikki aina jatkuu.
KASIPÄTKÄN MITTARIVALO!?
6
242
Vastaukset
Moi, samanlaista valoongelmaa pohdittu myös 940 mallissa, ja siinä tuli kokeiltua oikean kokoista poltinta, eli ei saa olla liian pieni poltin, ja sitten polttimen kantaa kannattaa vähän kierrellä kosketuksen parantamiseksi.
Oletko tarkistanut ihan kaikki polttimet?
Myös jos jarruvalot, tai rekisterivalot, tai vilkut on pimeenä niin valo palaa,
Sitten voi olla että on mittaristossa hapettumaa piirilevyssä, mutta se on vaikea korjata, koska vaikka saat purettua mittariston näkyviin niin korjaus ei ole helppo, menee helposti uuden piirilevyn ostoksi , mikä on Sinisellä noin 150e, siis pekkä levy.- VOLVOMAN
Jep! Nyt vaihdettu 15 polttimoa. Taakse kaikki ja eteen neljä (ei vielä ajovaloja pitkät). Kuulinkin tuosta oikeawattimääräisestä polttimosta. Autoon on vaihdettu edellisen omistajan toimesta takarekvalon polttimot! Josko vääriä? Tosin kuulin, että nämä valot eivät liittyisi hälytysjärjestelmään?
- Näin se on
VOLVOMAN kirjoitti:
Jep! Nyt vaihdettu 15 polttimoa. Taakse kaikki ja eteen neljä (ei vielä ajovaloja pitkät). Kuulinkin tuosta oikeawattimääräisestä polttimosta. Autoon on vaihdettu edellisen omistajan toimesta takarekvalon polttimot! Josko vääriä? Tosin kuulin, että nämä valot eivät liittyisi hälytysjärjestelmään?
Nämä valothan ovat yleensä pareittain ja molempien polttimoiden wattimäärät tulisi olla samat.
- volvo_puranen
Moi tuossa tuli tietoa ne polttimot ja niiden wattimäärä löytyy omistajan käskirjassa.
Polttimon kannat niihin tämä kasittelly. Auttaa että tarvikeliikkeestä ostettu CRC oxide clean ainetta joka poistaa hapettumat annetaan vaikuttaa ja suhaus vaikka suojaöljy 40 päälle-
Valojen maadoitus tarkistetaan olemme aika pitkällä siinä että se vikavalo ei enään pala- VOLVOMAN
Kiitti vinkeistä! Kaikki muu tehty paitsi maadoitus katsottu. Mitä tämä tyhmälle teeseitsekorjaajalle tarkoittaa? Käydä läpi jokaisen sähköpiuhan vai.....?
- volvo_puranen
Kuules jokainen lamppu tarvistee sitä maataa että toimis kunnolllaa ja palaisi kirkkaana,Joten ajovaloilla menee musta johto siitä koriin johtiniopusta,Joskin se maadoitusvika ilmenee valot palavat himmeänä tai muuten käyttättyvät oudosti kun villkua käyttää niin valot villkuvat esim.Mutta ku ne maadoitukset piuhat näkee kun sen väri on aina musta,Ja onhan koneen ja korin maadoitus kunnossa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49989
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719