Tiirat härnää kuikkia?

Kääkkuri

ei ole varsinainen bongaus-kysymys vaan enemmänkin lintujen käyttäytymisestä, mutta tän lukijat varmaan tietää tästäkin:

Havaintopaikka Etelä-Savossa, Virtasalmella, heinäkuun lopulla.

Tiirat (en ole varma kumpia, ehkä kalatiiroja) härnäsivät kuikkia systemaattisesti, niin että ne lekuttivat ehkä 2-3 metrin korkeudella ja kun kuikka nousi pintaan, ne syöksyivät siihen aivan kuin kaloja napatessaan. Kiikarilla katsoen ne näyttivät tähtäävän kuikan päähän. Kuikka sukelsi tai väisti, jos kerkisi, ja tiira nousi taas odottamaan sitä.

Välillä oli kolme tiiraa yhden kuikan kimpussa, ja ne tekivät useita kymmeniä syöksyjä, ja välillä siinä oli lähes kymmenen kuikan parvi ja tiirat syöksyilivät satunnaisesti eri kuikkia kohti.

Samanlaista toimintaa oli havaittu muutamana päivänä aiemminkin, ja se kesti ehkä puolen tunnin ajan kerrallaan, eli aika vakavissaan ne tiirat olivat, kuluttaahan tuollainen aika paljon energiaa.

Onko kukaan kuullut/nähnyt tällaista?
Mitä ne tiirat oikein tekivät?

Mieleentulleita selityksiä oli:
- Tiirat yrittivät ajaa jostain syystä kuikat muualle. Mutta ei kai niillä saalistusreviirejä ole, eihän?
- Tiirat yrittivät ryöstää kuikilta saaliita. Ei vaikuta luultavalta, koska ne kuikat eivät voineet saalistaa noin pitkään jatkuneen hyökkäyksen aikana.
- Tiirat olivat tulleet raivohulluiksi - yhdelle sen vielä ymmärtäisi, mutta että kolmella naksahtaa päässä samaan aikaan.

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juho

      lapintiiroja ei Virtasalmella ole, luontevin selitys on että tiiroilla oli poikasia lähellä

      • minä vaan

        Olen samaa mieltä kuin Juho että kalatiiroja ovat.
        Tiiran poikasten pitäisi kyllä lentää jo heinäkuun lopussa eikä niillä siten pitäisi olla kuikkien kanssa kärhämää poikasten takia.
        Tiirat ja lokit harrastavat varsin yleisesti, vaikka pelikaanille, että ne varastavat toisen linnun pyydystämän kalan sen noustua pintaan. todennäköisesti nytkin siitä oli kyse.
        Muistan tapauksen tältä kesältä jossa harmaalokki ryösti kaakkurin saaliin aina kun se nousi pintaan. Aika törkeää toimintaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe