Vvo:n taloja Koristossa

Konttikatu ym...

Mikähän on syynä kun pitävät kerrostalojen asuntoja hyvin kylminä ja nyt syksyn ollut sisätilojen lämpö 17-19c.Lähes jokaisella on sitten asunnoissaan sähkölämmittimiä ja isoimmissa asunnoissa useitakin! Lisäksi muutama asukas lämmittää pitämällä uunin luukkua auki ja asteet täysillä...
Isännöitsijälle on asiasta kymmnet ihmiset ilmoittaneet mutta tuloksetta!
Nyt kysyn mikä on asian tarkoitus?
Onko niin,että asuntoyhtiöstä pian ilmoitetaan sähkölaskujen olevan niin korkeita,että vuokria pitää nostaa? Vai kenties halutaan irtaannuttaa sähkölaskut vuokrista?
Järjetöntä meininkiä kuitenkin vvo:lta tai kuka siellä sitten asiasta päättääkin!

9

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä syy

      Paikallinen wannabetalonmies ruiskuttaa kaiken lämpimän veden talvella pallokentälle

    • hirteen mennään

      Vuokrat nousee jokatapauksessa VVO:lla vaikka ei olisi syytäkään. Kaikesta pihistellään nykyisin, lämmöstäkin.
      Milloinkahan ne vuokrat alkaisi laskemaan?
      Kunnat, kaupungit ja Valtio ensimmäisenä aina korottelemassa maksuja ja muut sitten seuraa perässä. Mitähän tästä kaikesta hintojen korottelusta seuraa`?

      Ainakin sellainen että KÖYHYYS lisääntyy, kaikki kun eivät tienaa kuten virkamiehet.

    • mj11

      Joo, tänään tuli vvo:lta taas jokavuotinen joululahja.. jihuu vuokra nousee.. yllätys yllätys, korotusta 24,70 euroa ja viime vuonna nostettiin saman verran, huh huh!! :D tosin se nyt on ihan jokavuotinen tapa vvo:lla. asunto pysynyt ennallaan, ei remontteja. Ihmettelen miten vuokraa voidaan vaan nostaa joka vuosi.. laskeahan sitä ei voi, tai edes pitää ennallaan.. ja sitten vielä väläytellään että pitäisi palkka-aleen suostua. hah hah :D haistakaa p****

    • asukas kanssa

      Joo talot on kuin harakan pesiä joka nurkasta tuulee sisään ja lattiat on kylmät vaikka ovat keskikerroksissa, että sukat vaan pyörii jaloissa. Jollei jotain kokoaikaa tee niin kylmä tulee ja on pakko makoilla peiton alla kun kerrostaloissa ei nyt ole niin paljoa tekemistä kumminkaan. Harmittaa se kun vuokraat vaan nousee ja aina vedotaan lämmityskustannuksiin ja kylmyys senkun lisääntyy vaan näissä rotiskoissa vaikka vuokrat on yhtä suuret kuin oikeasti lämpimissä kodeissa.
      Ikkunatkin vaihdettiin, ei ole kauan aikaa sitten mutta niistäkin vetää ikään kuin vanhoista konsanaan. Jotain halpaikkunaa käytetty ilmeisestikin. Ja talossa ei mitään eristystä, ei minkäänlaista. Ulkolämpötila laskee niin patterit kylmenee, ikään kuin heti olisi kesä, sisällehän se kylmä tulee jollei patterit ole yhtään päällä nuo termostaatit mitään tiedä, jähmivät kiinni kesäaikaan kun kosteus taloissa niin korkea että nurkat menee homeeseen täällä.
      Muissa sentään alkuun lämmöt täysillä että huoneet kuivaa ja käytävät mutta täällä, ei todellakaan. Pitkälle talveen mennään ennen kuin kuivaa seinät ja kaikki kosteus, jos sittenkään.
      Säästetään säästetään ja raht pois vaan. Pitäähän niiden saada rahaa että voi niitä isoja palkkoja Herroille maksaa.

    • salo3

      Salossa myös sama vika vvo asunnoissa. ;(

    • Ehkä asukas

      Onko edelleen tuolla vvo.lla,Konttikadulla tuota samaa ongelmaa tuon huonelämpötilojen kanssa?Entäs siellä asuvat/asuneet,minkälainen paikka asua noin muuten,siis onko rauhallista ja voiko edes ajatella muuttaa lasten kanssa?Ei aiempaa kokemusta vvo.sta eikä paikasta eikä alueestakaan ja nyt kuulema asunto vapaana.Kertokaa mielipiteitä !

    • Ei remontoida

      Konttikadulla on jäätävän kylmää, välillä jopa vain 16 astetta, ja kaikki ikkunat ovat kieroja, kylmä viima puhaltaa ikkunan raoista ja lapset on koko ajan kipeitä, myös home haisee nurkissa.

      Viihtyvyyden kannalta ongelma on yli 40 vuotta vanhat muovimatot lattiassa, joista on runsaasti paloja lohkeillut pois, onneksi saatiin kuitenkin uudet keittiöt.

    • ehkä asukas

      No siltä tosiaan vaikutti,että hometta on ja reilusti,kun asuntoa käytiin katsomassa :/ Aika surkeaa,että tuollaista edes uskaltavat tarjota kellekään,tollanenhan on jo iso terveysriski!!Muuten olis ollut ihan kiva asunto,ilman tuota päivänselvää kosteusvauiota ja homeen hajua sekä karmeaa kuntoa noin muutenkin asunnossa.Kyllä tuli vähän eri mielipide touhon vvo,hon,valitettavasti.Harmi ja vielä kerran harmi,asuntoja kun ei tosiaan ole vapaana kovin paljoa.

    • Ent.Asukas

      Kohta ne remontoidaan ja vuokrat nousee pilviin.Samoin tulee huoneistokohtainen sähkömittari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2982
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1781
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1646
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      220
      1212
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      945
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      914
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      897
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      815
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      790
    Aihe