Kunnallisvaalikeskustelussa Soini tivasi Haglundilta, miksi RKP ajaa Kotkaa kaksikieliseksi, vaikka tuossa 50 000 asukkaan kunnassa olisi vain n. 300 surua.
Haglund vain toisti hädissään: " Asioista voidaan sopia". Ja kiiruhti sitten pois pöydän äärestä.
Nyt seuraa oleellinen kysymys. Mistä kieliasiasta RKP on koskaan halunut mitenkään sopia? Ainahan se on vain vaatinut lisää ja kovalla äänellä.
Sopiminenhan tarkoittaa jonkinlaista vastaantuloa eli kompromissihalua. Svekosuruilta ei koskaan ole sellaista nähty.
Haglund vain toisti hädissään: " Asioista voidaan sopia". Ja kiiruhti sitten pois pöydän äärestä.
Nyt seuraa oleellinen kysymys. Mistä kieliasiasta RKP on koskaan halunut mitenkään sopia? Ainahan se on vain vaatinut lisää ja kovalla äänellä.
Sopiminenhan tarkoittaa jonkinlaista vastaantuloa eli kompromissihalua. Svekosuruilta ei koskaan ole sellaista nähty.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomenkielisille esitetään televisiossa maltillista naamaa, vaikka kiihkona kabineteisa kähmitään ja vaaditaan lisää etuisuuksia suruille.
Tuo on sitä svekosurujen kaksoistiedotusta eli suomeksi sanottuna kieroilua ja valehtelua.
Haglund on RKP:n soluttautuja.
Se on tehtävä selväksi kaikille äänestäjille.
Suomenruotsalaiset ovat aina erioikeuksiensa turvin tottuneet mättämään isolla kauhalla pinon päältä itselleen.
Enkä yhtään ihmettele, jos Kotka (jolla ei ole edes ruotsinkielistä versiota nimestään) vielä väännetään kaksikieliseksi noiden 300 asukkaan kielietujen turvaamiseksi.
Olisihan se aika hurjaa, jos nuo muutamat sadat surut joutuisivat puhumaan viranomaisissa suomea, vai mitä ?
Vosiko Haglund vaikka SOPIA, että tuo täysin kohtuuton 3 000 asukkaan kaksikielisyysraja poistetaan ?
Ja myös ns. vapaaehtoinen kaksikielisyys, joka on moraaliton monessa suhteessa?
Vastaan itse: EI KOSKAAN RKP sovi mistään kielikohtuuttomuuksista!
RKP pitää vain pakottaa, mikään muu ei auta. Surusvekot ovat näet pakottamisen ystäviä, joten se tulee olemaan myös heidän kohrtalonsa.
minkä hellvettin takia ihmiset äänestää kokkarii jos persu olisi saanut vaivaset 1.5% enemmän äänistä (ei ois tarvinnu ees ihan tota jos ne ois ollu pois kok&sdp) niin nyt olisi pakkoruotsin loppu enemmän kuin lähellä mutku ei kunse on niin helvetin hienoo äänestää kokkarii i love kok ja sillai .
Kyllä se pakkoruotsi poistuu, ja tulee vielä aika kun rkp kanssa ei sovita enää yhtään mistään vaan kerrotaan marginaaliporukalle miten asiat on !