Sivistysvaltio ei lähetä varusmiehiään paikkaamaan yksityisen pörssiyhtiön kipsisakka-allasta ja saamaan hengenvaarallisia määriä radioaktiivista säteilyä.
Onko joku eri mieltä asiasta?
Onko joku eri mieltä asiasta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kolmannen maailman sotilasdiktatuurit tekevät samoin nuollakseen globaaleja suuryrityksiä.
Lähettävät orjiansa työmaille.
voi hitsin vitsi .. puolustusvoimat antaa virka-apua lain mukaan . ja pikku ulkoilu tekee varusmiehillekkin hyvää :) Ja missäs on puhuttu mistään säteilystä hä ?? ps .Älä usko Satu Hässiä se puhuu sulle vihreetä propagandaa!!!
Puolustusvoimat laskuttaa kalliisti tämän työn Talvivaara Oy:ltä, ja sitten tilittää rahat varusmiehille.
Pojat tekevät hyvän tilin siellä.
Orjathan eivät tee minkäänlaista tiliä. Jokin täysin naurettava muutaman sentin "tuntipalkka" heille on asetettu aivan näön vuoksi, että hämärtyisi mistä on kyse. Eli kyse on pakkotyöstä, aka. orjuudesta.
Ei noita varusmiehiä sielä tarvittaisi. PV ja muut tahot haluaa näyttää asioita tietämättömille hyvän kuvan toiminnastaan. Kuva on se, että PV auttaa ja kantaa vastuuta tuosta katastrofista, tosiasiassa vithuuntuneet varusmiehet kirkastavat joukkoosaston mainetta, saavat ehkä lomaa ja politrukit ravintola ja saunailtoja yhtiöltä. Taas näytettiin kansalle kuinka puhalletaan yhteen hiileen, se hiili on valitettavasti rikkaiden ja valtaapitävien yksinoikeus ja sen hiilen lämpö on tarkoitettu kansalle kärsimykseksi.