Kansalaiset: boikotoikaa Finnairia kunnes seuraavat asiat saadaan kuntoon:
- laadusta ja turvallisuudesta ei tingitä myymällä huolto halpamaihin
- johtoportaan sikamaisista stay-bonuksista luovutaan ja rahat palautetaan Finnairille
- pomojen sukulaisten, vaimojen ja lasten nimitykset johtotehtäviin lopetetaan
- Kehvelin asuntojärjestelyistä luovutaan
- kaikkinaisista "hyvä-veli" -järjestelyistä Ilmarisin ym. kanssa luovutaan
- laadusta ja turvallisuudesta ei tingitä myymällä huolto halpamaihin
- johtoportaan sikamaisista stay-bonuksista luovutaan ja rahat palautetaan Finnairille
- pomojen sukulaisten, vaimojen ja lasten nimitykset johtotehtäviin lopetetaan
- Kehvelin asuntojärjestelyistä luovutaan
- kaikkinaisista "hyvä-veli" -järjestelyistä Ilmarisin ym. kanssa luovutaan
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hölmö.
Moottorihuolto on hyvämaineisella firmalla.
Stay-bonukset ovat olleet ja menneet.
Sukulaisillakin on oikeus edetä urallaan.
Asuntoetu on tavallinen osa palkkiota, miksi yhdellä firmalla se olisi kielletty?
Olette ihan pihalla.
Boikotoitu on jo ties miten pitkään.
Ja mikä olisi vaihtoehto? SAS?
Finnairille käy kuten SASsille: konkka tulee kun kaikki menee pieleen.
SASin pitäisi ostaa Finnairi ja ajaa Finnair alas. Poistuisi yksi kilpailutekijä markkinoilta. Vaikka SAS [essaaes] firman on kuralla, SASin omistajatahoilla (Norja, Tanska, Ruotsi) on rahaa ostaa Finnair pois kuleksimasta.
No just näin... Kyllä tällä palstalla äly välähtää. Ensin oma firma vedetään konkan partaalle ja sit pitäis vielä ostaa lisää firmoja.
Onneksi on vaihtoehtoja :D
Mitä itse suosit, montako mailia tulee vuodessa? Nouseeko perse Suomi-Soffan kulmasohvasta montakin kertaa vuodessa?
Mitä jos kokeilisitte välilä boikottia Finnairista kirjoittamisesta.
Finnairia voi boikotoida muistakin syistä kuin johdon mädänneisyydestä. Voi hyvin boikaotoida kalliita hintoja, tuntikausien myöhästymisiä ja kalllita hintoja vastaan.
Finnair on kehvelin kaudelle mennyt todella pohjalle ja ei pysyisi pinnalla ilman jatkuvaa veronmaksajien rahojen pumppaamista.
Halvan hinnan perässä juokseminen ei ole boikotointia.
Tuntikausien myöhästymiset? Entä nämä muut yhtiöt? 4-7-9-12 tuntia?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11016884/#comment-58057270
Ja hinta ei tule sen kalliimmaksi vaikka kirjoitat siitä kahteen kertaan samaan lauseeseen.
Olisi hienoa nähdä, miten Suomi24:n asiantuntijat johtaisivat edes peräkylän pitseriaa. Koirat haukkuvat ja karavaani kulkee.
Laitapa linkki tuohon väitteeseesi, että veronmaksajien rahoja jatkuvasti pumpataan.
Linkki siitä, että veronmaksajien rahoja pumpataan Finnairiin??
yes sir, boss, sahib:
"Tämäkin vielä: Veronmaksajat joutumassa pulittamaan lisää pääomaa Finnairiin"
http://www.talouselama.fi/uutiset/tamakin viela veronmaksajat joutumassa pulittamaan lisaa paaomaa finnairiin/a2091869
15.3.2012
"Valtio joutuu ensi vuonna pääomittamaan Finnairia, ellei sitä ennen yhtiön kumppaninetsintä tuota tulosta.
Pääomitusuhan paljasti valtio-omistuksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr.) torstain tiedotustilaisuudessaan."
Hautala nyt laukoo mitä suuhun tulee tietämättä asioita. Seuraavana päivänä (16.3.2012) paikkailtiin ammattitaidottoman ministerin möläytyksiä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/ministerio peruutti hautalan puheita finnairin konkurssiuhasta/a2091960
"Valtion omistajaohjausyksikkö on paikkaillut ministeri Heidi Hautalan (vihr.) vimmassa annettuja lausuntoja Finnairin taloudellisesta tilanteesta."
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/finnair korjailee hautalan sanomisia paaomitustarpeesta/201203135219?ext=rss
"Finnair korostaa erillisessä pörssitiedotteessa perjantaina, ”ettei yhtiön tiedossa tällä hetkellä ole suunnitelmia tai tarvetta sen lisäpääomittamiseksi vuonna 2013”."
Jokainen voi tietysti tehdä omat johtopäätöksestä Finnairin taloudellisesta tilasta: jatkuvia irtisanomisia, tulos negatiivinen monta vuotta peräjälkeen ja huonot uutiset senkun pahenevat.
Asian tekee törkeäksi se, että samaan aikaan johto makselee kyseenalaisin perustein "bonuksia". Vanha sanonta kuuluu: rotat jättävät kohta uppoavan laivan. Ensin tietysti viedä tuhkatkin pesästä.
Jotain sekin kertoo kun ilmeisesti Finnairin pr osasto täälläkin päivystää lauantai-iltana! Epätoivoista meininkiä. Ties vaikka kehveli itsekin olisi nimin. "hölmö hölösuu".
Koska Finnairin johto vaihtuu sellaiseksi joka ei maksele itselleen bonuksia kun menee huonosti?