TOK huijaa aina!

TOK huijaa aina!

Isoilla ilmoituksilla mainostetaan ASIAKASOMISTAJAPÄIVIÄ, jolloin kulutustavaroista saa muutaman päivän ajan jopa 15 % alennuksen. "Ostakaa nyt jo joululahjat!"

Niin - siis: "jopa 15 %".

Ilmeneekin, että mm. television ostossa saa vain 5 % alennuksen!

Nämä mainoshuijarit pitäisi saada linnaan!

24

3508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On niitä huijareita

      Citumarket julkaisi tänää kuusitoistasiviuisen mainosliitteen Turun Sanomissa. Mitä komeampi ja värikkäämpi kuva lihakimpaleesta sen parempi!? Kuka sen maksaa, ellei asiakas?

      Vanhan nyrkkisäännön mukaan yhden kokosivun kokoinen, esimerkiksi pikku henkilöauton mainos, maksaa suuressa lehdessä saman verran kuin mainostettava auto. Citymakrektin mainoksella olisi näin ollen saanut kuusitoista uutta pikkuautoa!?

      Kuka huijaa ketä?

      Ostajat perhekunnittain ryntäävät jauhelihankuvien perässä shoppailemaan. Kauppias tietää sen - ja kerää kaupan tunnetusti suuren marginaalin kukkaroonsa odottamaan seuraavaa makoisaa sijoituskohdetta. Tavallista kuluttajaa tässä on taidettu hujiata eniten!

    • Defen

      Niin.. Mitä tuossa nyt on huijattu? Onko televisio mielestäsi kulutustavara?

      Ihme mussutusta mainoksesta, jonka sisältöä ei ole ymmärtänyt. Onko se mainostajan vika jos asiakkaan tajunnantaso ei riitä edes yksinkertaiseen ajatteluun?

      Mainos muuttuu virheelliseksi jos siinä on koko sivu täynnä tuotteita ja yhteenkään niistä tuotteista/tuoteryhmistä ei saa tuota -15% alennusta. Esimerkiksi jos mainoksessa on televisio ja sen alla maininta -15%, ja sekin niin lähellä, että saa mielikuvan alennuksen olevan juuri tähän telsuun...

    • hehehhehhe.....

      Heh he heh heh mikä otsikko. Hi hi hi, heh heh, tämä on varmasti vuoden otsikko. He he he hih hih hih, kylläpä mua nyt hirnuttaa, heh heh. Nauretaan kaikki yhdessä: heh heh heh heh heh heh heh heh. Mutta kysymys kuuluu nyt, että miksi tuossa on yhtäläisyysmerkki? Mars- suklaapatukka palkinnoksi sille, joka arvaa, mitä ajattelin ja tarkoitin kun kirjoitin otsikkoa, heh heh heh heh hi hi.

    • Värjätty possu

      Minä en osta jauheluihaa, ellei siitä ole kyllin suurta kuvaa lehdessä! Kuvasta näkee onko jauheliha vähärasvaista vai peräti lähes pelkkää jännetavaraa. Taitava kuvankatsoja näkee myös onko jauhelihaan upotettu vettä enemmän kuin laki toivoo! Kuvatun jauhelihan alkuperämaan on tietenkin oltava sama kuin itse tarjouslihankin!

    • am mccm m

      No on kai se selvä että osuuskauppa huijaa, millä helkutilla luulet miljardivoittojen tulevan, ja pitäähän kassassa olla voitelurahaa jolla varmistetaan parhaat kauppapaikat

    • Isännätön raha:

      Osuuskauppa kusettaa sekä tavarantoimittajia että asiakkaita. Yli 50 prosentin myyntikatteet ja osinkovapaus tekevät järjettömät riski-investoinnit mahdolliseksi jopa Venäjän ja Baltian alueelle.

      Kusetuksen huippua edustaa osuuskaupan bonus-järjestelmä.

    • Vapaa kilpailu..

      "Asiakasomistaja" on tyyppi, joka maksaa osuuskauppaan 1500 euroa kuukaudessa ostoksista, jotka hän saisi muualta 1200 eurolla voidakseen kuitata 50 euron bonuspalautuksen.

      Kyllä jotkut ovat yksinkertaisia!

    • sd,.<dmm

      Ja ABC-ketjun bensanhinnat. Maksat 20% kovempaa hintaa kuin muilla asemilla, saadaksesi 5% alennusta

      Kyllä osuuskauppaa käyttävät ihmiset on fiksuja

    • .-.

      Mainoksessa kyllä kerrottiin, että esim. isot kodinkoneet (televisiot yms.) -5% :)

      Se onkin sitten eri juttu jos ei lukemaansa ymmärrä.

      • Olen itse sen nähnyt

        Tämä sama tyhmyys on ilmennyt jos vuosikymmeniä, ellei kauemminkin. Kun mainoksessa sanotaan alennus jopa...% tai hinnat alkaen...€
        niin tämä keskivertotampiokuluttaja käsittää heti ja väittää sitkeästi, että se tuote mitä hän haluaa ostaa on kaikkein suurimmassa aleenusryhmässä tai halvimmassa hinnassa ja jos ei ole niin väittää, että häntä yritettiin huijata.

        Jaksamista kaupan henkilökunnalle! Peruskoulu ei kaikkeen pysty eikä ole kaupan tehtävä sitä puutetta korjata.


    • Pois monopoli

      S-ryhmän mainonta on kautta linjan harhaanjohtavaa. Ryhmä nimittää esimerkiksi osuuskunnan jäseniä asiakasomistajiksi. Osuuskuntalaki ei edes tunne koko asiakasomistaja-käsitettä. Laissa ei myöskään puhuta omistamisesta vaan jäsenyydestä.

      • Osuuskunta-aateko?

        Miten osuuskuntalaki koskee osakeyhtiötä, esim. TOK Yhtymä Oy:tä?


      • Syvä huokaus

        Ketkä ovat osuuskunnan omistajat? Osuuskunnan osakkaat.
        Ketkä ovat osuuskunnan asiakkaat? Mm. osuuskunnan osakkaat.
        Millä nimellä voidaan nimittää osuuuskunnan asiakkaina olevia osuuskunnan osakkaitat? Asiakasomistajiksi.
        Ei tämä ole mitään lakitekstiä vaan markkinointia!


    • Ok:n pohjaton ahneus

      Todellakin markkinoiintia. Harhaanjohtavaa markkinointia, johon kilpailuviraston olisi pitänyt puuttua heti allussa!

    • 3+8

      "jopa 15%" eli se voi olla 1-15%, riippuen tuotteesta.

      • jopa...

        voi olla myös 0%...


    • EI! Ilmaisjakelulle

      En halua maksaa ilmaismaisjakeluita! Citymakret jakaa pakolla lehden väliin tunkemiaan ilmaismainoksia! Ovelaa. Kukaan ei voi ilmoittaa ovessaan: "Ei Citymarketin lihamainoksia!

      Kaiken kukkuraksi maksan ilmeisesti myös Citymarketin ilmaismainoksista joko sanomalehden hinnassa tai sitten muiden yritysten korkeampihintaisissa mainoksissa. Jos Citymarket nimittäin maksaisi täyttä hintaa jokaviikkoisesta useamman aukeaman erillsiliitteestä - yhtä kovaa hintaa kuin muutkin lehdessä mainostavat - lehti olisi minulle huomattavasti halvempi! Entä miten mahtavat jakaantua laskennallisesti jakelukustannukset eri mainostajien kesken.

      Kaikenkaikkiaan selvää huijausta!? En mene lankaan.

    • Ethos

      Keskustapuolueesta kasvualustansa ammentava S-ryhmä voi hyvin lainata vanhaa maalaisliiton slogania: "Osuuskauppa pettää aina".

      Kaikenlainen "penkan kautta" ajaminen ja muunnetun totuuden käyttäminen on osuuskaupan mainonnassa ja toiminnassa hyvin tyypillistä.

      • ndsnndmadn

        Osuuskauppa on reilu, se ottaa omansa ja vain kaksi kolmasosaa muiden omasta. Plus kulut ja korot, ja tietty alvit.

        Jos me ihmiset jotain ymmärtäisimme ja viitsisimme nähdä hieman vaivaa asioiden eteen, me menisimme ja tukisimme riippumattomia pikkukauppiaita.

        Myös Lidlin käyttö auttaa. Saa Osuuskaupan ja Keskon varpailleen ja Liitelihän ostaa suomasta ja maksaa paremmin tuottajille kuin esim osuuskauppa

        Voi kun Aldikin tulisi tänne


    • angrybird

      Hei ihan totta on prisma muuten kallis kauppa

      Angry birds heijastin

      Hong Kong 3,95€
      Sokos Naantali 4,95€
      Prisma Mylly 5,95€

      Ihan hirvittää kun katsoo ihmisten hamstraavan lahjoja kun saa hieman alennusta Prismasta. jos hieman tietäisi niin hakisi samat lelut huomattavasti halvemmalta esim. hong kongista tai ihan jo netistä..

      • hhiilvgil

        Mistä lähtien Naantalissa on Sokos ollut?!


    • nevergreen..

      Niinpä näyttää Turun apulaiskaupunginjohtaja olevan mukana TOK:n hallintoelimissä. Osuuskauppa kyllä osaa keinot, jolla virkamies saadaan toiveille myötämieliseksi.

      • Tosi on näin!!!

        Em sosialidemokraattinen kaupunginjohtaja jää ensi vuonna eläkkeelle, joten hän on sen jälkeen ainakin riippumaton yhtään mistään.


      • Asiakasomistaja Kupi
        Tosi on näin!!! kirjoitti:

        Em sosialidemokraattinen kaupunginjohtaja jää ensi vuonna eläkkeelle, joten hän on sen jälkeen ainakin riippumaton yhtään mistään.

        Oma osuuskauppamme tukee puolueita "enintään muutamalla tuhannella eurolla". HOK-Elanto maksaa puolueille 50.000 euroa omien sanojen mukaan. hesari ainakin kertoo tällaista tänään.

        Onko totta ? Mikä puolue kuittaa rahat ? SDP ja Kokoomusja mistä hyvästä ? Edustajiston jäsenet kertokaahan meille asiakasomistajille elikä osuuskunnan jäsenille ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      2195
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      218
      2114
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      46
      1315
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1251
    5. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      101
      1203
    6. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      82
      1191
    7. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      43
      1185
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1131
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1060
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      60
      954
    Aihe