Kävin hakemassa sijoitusneuvontaa yhden pankin analyytikoilta. Kavereilla tuntui olevan ylimielinen "et sinä tiedä mitään" asenne ja suosittelivat omaisuudenhoitoa.
Vesa Puttonen sanoi vähän saman sijoitusmessuilla, älä stressaa rahoistasi, vaan anna muiden stressata.
Eikö tämä ole se vanha isännättömän rahan syndrooma ? Ahneet (SKOP) pankkiirit pyörittelee Muppetteja ?
Onko sijoittajat Muppetteja ?
2
87
Vastaukset
- http://www.tavex.fi/
Älä stressaa, tee kuten valuutta-ammattilainen Soros ja osta kultaa.
http://www.bloomberg.com/news/2012-11-20/soros-buying-gold-as-record-prices-seen-on-stimulus-commodities.html
Viimeiset 10v on yritetty painaa lisää paperia ja vetää taloutta käyntiin lisävelalla.
Usko pois, fiscal cliff ei ole jotain kliffaa. - piensijoittelija
Pankithan suosittelee 1. vaihtoehdoksi mielellään pankille tuottoisinta vaihtoehtoa rahastoa tms.
Jos on itsellä/tuttavalla mitään hajua sijoittamisesta, kannattaa sijoittaa itse eikä
luottaa pankkimiesten juttuihin.
Itselläni oli pankin rahastossa useamman vuoden muka hyvässä tallessa (muutama tonni alkuun.) No ei tullut sijoituksesta voittoa vaan tappiota suunnilleen inflaation verran.(mikä ei tosin ole kovin paljon vrt. huonoinpiin rahastoihin).
Siis "sukanvarsi sijoittaminen" olisi antanut saman lopputuloksen, mutta pankki olisi jäänyt vähän vähemmälle samalla.
Sijoitin sen jälkeen ne rahat sopiviin osakkeisiin ja ainakin tähän mennessä
on osinkoina tuottaneet yli inflaatioprosentin verran. Arvonnousu on myös ollut
ihan hyvä, joskin se toteutuu tai ei toteudu kuin vasta myydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252538Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581903Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup211604Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua161188Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3011149- 2591012
- 63985
- 146913
- 51892
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.113847