Puolityhmä kysymys

Ostin käytetyn Bemarin.

Voinko vaihtaa samalla puolella etu- ja takarenkaiden paikkaa saadakseni renkaat kulumaan tasaisesti? Eli koetan nyt kysyä että onko offset yleensä sama etu- ja takavanteissa?

Vanteet renkaat ovat vakiokokoa ja samanlevyiset edessä ja takana.
3684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pitäisi tietää vähän millaisen rassin olet ostanut?
Joissakin malleissa/jotkut muuten vaan laittaneet erilaiset vanteet...

Äänestä

vaihtaa, nimenomaan samalla puolella, ettei pyörimissuunta muutu. Katso vanteen keskiöstä onko leveys ja offset-luku sama. Joissain vanteissa se on takapuolella. Yleensä kuitenkin ulkopuolella ja keskiössä. Voi olla myös ulkoreunassa lähellä rengasta. Jos rengaskoko on sama, yleensä vanteetkin ovat.

Äänestä
  • Ohjekirjassakin tuo on mainittu. Samanpuolen etu- ja takarenkaiden paikan vaihto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuupo kirjoitti:

Ostin käytetyn Bemarin.

Voinko vaihtaa samalla puolella etu- ja takarenkaiden paikkaa saadakseni renkaat kulumaan tasaisesti? Eli koetan nyt kysyä että onko offset yleensä sama etu- ja takavanteissa?

Vanteet renkaat ovat vakiokokoa ja samanlevyiset edessä ja takana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu