Oletteko havainneet, kuinka erilaista koulunkäynti on verrattuna omiin aikoihimme tai edes oman lapsen kouluikään?
Kertomukset koulun arjesta tuntuvat aivan ihmeellisiltä. Opettajat jopa pitävät yhteyttä oppilaiden vanhempiin!
Omana kouluaikana yhteydenpito oli ainoastaan ja vain silloin, kun oppilas oli tehnyt jotain todella törkeää.
Lastemme kohdalla oli vanhempainillat.
Oman lapseni kohdalla illat erään alaluokan opettajan kohdalla sujuivat siten, että hermostuneet vanhemmat odottelivat käytävässä vuoroaan, ja luokassa opettajan kanssa keskustelleet vanhemmat tulivat itku silmässä ulos. Eräs äiti nyyhkytti minulle, että aikaisemmassa koulussa ei ollut mitään murheita, ja nyt kuulemma poika ei osaa eikä opi mitään, tekee pahaa ja häiriköi.
Kun meidän vuoromme tuli, sanoin, että lapsi viihtyy koulussa ja piti tärkeänä, että sekä isä että äiti tulevat vanhempain iltaan opettajan neuvon mukaan. Opettaja sanoi, että lapsi ilmeisesti halusi, että hän kehuisi molemmille vanhemmille lapsen käytöstä, ei riitä että vain toinen kuulee. Hänhän kuulemma teki itseään kovasti tykö tunneilla.
"Jotkut lapset kun osaavat olla mielin kielin".
Marssimme ulos nopeasti, koska olihan opettajallekin vaikea tilanne, kun ei ollut keksinyt mitään moitteen syytä. En ihmetellyt sittemmin lainkaan lapsen huolta läksyistään ja tehtävistä. Hän raahasi kaikki koulukirjatkin aina mukanaan kouluun varmuuden vuoksi.
Nyt on reissukirjat ja opettajien sähköpostiosoitteet ja puhelinnumerot. Keskusteluja voidaan käydä tarvittaessa. Opinto-ohjausta jo 8-luokkalaiselle.
Tukiopetusta ja luokka-avustajia.
Vanha isoäiti on ihan ulalla.
Lastenlasten koulu
1
130
Vastaukset
- tämänpäivän koulu
Nykyään koulussa on kaikki ulalla.
Opettajilta on viety kaikki valta puuttua ylipäätänsä enää mihinkään.
Tunnit viedään heikoimman lenkin ja räyhärin ehdoilla.
Opettajalle ei itseasiassa jää aikaa itse opetukseen tai muille "normaaleille" oppilaille.
Mutta tämä kun on tätä tasa-arvoa, josta kärsivät kaikki, ennenkaikkea lahjakkaat ja normaalit.
Näiden häirikköoppilaiden vanhemmat eivät ota kuuleviin korviinsa minkäänlaista yhteistyötä ja neuvoja ei saa antaa kasvatukseen lainkaa.
Siinä haistatellaan opettaja ja uhataan tehdä kanteluita etc.
Missä on lahjakkaiden lasten oikeudet?
Nyt he tylsistyvät tunneilla kun Niko-Petteriä eikä Minttu-Jasminea ei saada opettajan toimesta kuriin, sillä kaikki keinot on opettajilta riisuttu.
Oppilaat tietävät tämän ja siinä onkin sitten soppa valmis.
Aikoinaan kun olin koulussa luokkakoko saattoi olla 42-44 ja kahdessa vuorossa, mutta ei ollut kurinpito ongelmia, sillä opettajalla oli auktoriteetti ja kasvatus, jos kotona sitä ei sattunut löytymään.
Ylilyöntejähän opettajien taholta joskus tuli ilmi, mutta ne olivat aivan toista mitä nyt koulumaailmassa tapahtuu oppilaiden toimesta.
13v. isot ganstat haistattelee päin näköä ja uhkaa hakata, jos opettaja ei tottele.
Tämä on arkipäivää monessa koulussa.
Repikää siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663338Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.791435- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991039Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 51912
- 42787
- 47772
- 113716