Lastenlasten koulu

Maailma muuttuu

Oletteko havainneet, kuinka erilaista koulunkäynti on verrattuna omiin aikoihimme tai edes oman lapsen kouluikään?
Kertomukset koulun arjesta tuntuvat aivan ihmeellisiltä. Opettajat jopa pitävät yhteyttä oppilaiden vanhempiin!
Omana kouluaikana yhteydenpito oli ainoastaan ja vain silloin, kun oppilas oli tehnyt jotain todella törkeää.

Lastemme kohdalla oli vanhempainillat.
Oman lapseni kohdalla illat erään alaluokan opettajan kohdalla sujuivat siten, että hermostuneet vanhemmat odottelivat käytävässä vuoroaan, ja luokassa opettajan kanssa keskustelleet vanhemmat tulivat itku silmässä ulos. Eräs äiti nyyhkytti minulle, että aikaisemmassa koulussa ei ollut mitään murheita, ja nyt kuulemma poika ei osaa eikä opi mitään, tekee pahaa ja häiriköi.

Kun meidän vuoromme tuli, sanoin, että lapsi viihtyy koulussa ja piti tärkeänä, että sekä isä että äiti tulevat vanhempain iltaan opettajan neuvon mukaan. Opettaja sanoi, että lapsi ilmeisesti halusi, että hän kehuisi molemmille vanhemmille lapsen käytöstä, ei riitä että vain toinen kuulee. Hänhän kuulemma teki itseään kovasti tykö tunneilla.
"Jotkut lapset kun osaavat olla mielin kielin".

Marssimme ulos nopeasti, koska olihan opettajallekin vaikea tilanne, kun ei ollut keksinyt mitään moitteen syytä. En ihmetellyt sittemmin lainkaan lapsen huolta läksyistään ja tehtävistä. Hän raahasi kaikki koulukirjatkin aina mukanaan kouluun varmuuden vuoksi.

Nyt on reissukirjat ja opettajien sähköpostiosoitteet ja puhelinnumerot. Keskusteluja voidaan käydä tarvittaessa. Opinto-ohjausta jo 8-luokkalaiselle.
Tukiopetusta ja luokka-avustajia.

Vanha isoäiti on ihan ulalla.

1

138

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämänpäivän koulu

      Nykyään koulussa on kaikki ulalla.
      Opettajilta on viety kaikki valta puuttua ylipäätänsä enää mihinkään.

      Tunnit viedään heikoimman lenkin ja räyhärin ehdoilla.
      Opettajalle ei itseasiassa jää aikaa itse opetukseen tai muille "normaaleille" oppilaille.

      Mutta tämä kun on tätä tasa-arvoa, josta kärsivät kaikki, ennenkaikkea lahjakkaat ja normaalit.

      Näiden häirikköoppilaiden vanhemmat eivät ota kuuleviin korviinsa minkäänlaista yhteistyötä ja neuvoja ei saa antaa kasvatukseen lainkaa.
      Siinä haistatellaan opettaja ja uhataan tehdä kanteluita etc.

      Missä on lahjakkaiden lasten oikeudet?
      Nyt he tylsistyvät tunneilla kun Niko-Petteriä eikä Minttu-Jasminea ei saada opettajan toimesta kuriin, sillä kaikki keinot on opettajilta riisuttu.
      Oppilaat tietävät tämän ja siinä onkin sitten soppa valmis.

      Aikoinaan kun olin koulussa luokkakoko saattoi olla 42-44 ja kahdessa vuorossa, mutta ei ollut kurinpito ongelmia, sillä opettajalla oli auktoriteetti ja kasvatus, jos kotona sitä ei sattunut löytymään.

      Ylilyöntejähän opettajien taholta joskus tuli ilmi, mutta ne olivat aivan toista mitä nyt koulumaailmassa tapahtuu oppilaiden toimesta.

      13v. isot ganstat haistattelee päin näköä ja uhkaa hakata, jos opettaja ei tottele.
      Tämä on arkipäivää monessa koulussa.
      Repikää siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      152
      2470
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      987
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      75
      633
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      546
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe