Miten suostutella äiti liskoon??

Ellu;))

Moi!!

Mulla on semmonen ongelma että olen 11v tyttö ja haluisin lskon, mutta äiti ei ole samaa mieltä! Sen mielestä se on vaikee saada se hoitoon jos me lähetään jonnekkin. Mut minne sen sit sais hoitoon?? Ja sit et onks sen terraariota vaikeeta putsata?? Pureeko liskot?? Haluisin jonku aika pienen ni voitte ehdottaa minkä :))) Ja sitten että maksaako pieni lisko paljon??

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MadameMedusa

      Liskot on hienoja lemmikkejä, jos koko perhe on hankinnan takana ja vanhemmat ottavat vastuun, lukevat hoito-ohjeita jne. tukevat lapsen matelijaharrastusta. Jos näin ei ole, liskot ovat vain aikuisten lemmikkejä.

      Lisko haluaa olla omassa kotiterraariossaan silloinkin kun lähdette matkalle, eli sille pitää järjestää eläinsuojelulain mukaan vähintään kerran päivässä joku käymään ja tarkistamaan sen olot. Riippuu lajista mitä muuta pitää tehdä samalla, mutta yleensä vaihdetaan vesi, suihkutellaan kosteiden terraarioiden pinnat (aavikkoliskoilla ei tietenkään), putsataan kakat pois jne.

      Täysikasvuiset liskot yleensä eivät tarvitse ruokaa joka päivä, eli ei tarvitse huolestua siitä kuka uskaltaa antaa liskolle ötököitä. Suurin osa lemmikkiliskoista siis syö monipuolisesti kaikenlaisia eläviä hyönteisiä ym. ja sen asian kanssa pitää myös opetella tulemaan toimeen ennen kuin liskon ottaa.

      Riippuu terraariosta onko siivous vaikeaa, mutta yleensä ottaen ei. Liskotkin purevat, jos niitä uhkaa tai kiusaa, mutta normaalisti useimmat lajit mielummin lähtevät karkuun, jos niitä pelottaa. Mutta liskot eivät ole kesyjä eivätkä rakasta käsittelyä tai silittelyä. Vähän kuin akvaariokalat, eli niitä ihaillaan lasin takaa, jotkut ovat rohkeampia ja toiset ujompia katselun suhteen. Jos haluaa kosketella eläintä ja pitää sylissä, kannattaa ottaa joku nisäkäs.

      Leopardigekko on pienehkö ja helppo liskoksi, vaikka tietysti vaatii sen että ottaa selvää asioista kunnolla, niin kuin mikä tahansa lisko. Leopardigekko maksaa n. 50-100e. Osta kasvattajalta, älä eläinkaupasta! Toinen hyvä vaihtoehto on etsiä aikuinen lisko, joka vaihtaa kotia. Kasvattajia löydät esim. osoitteesta www.herppi.net
      Sieltä saat myös paremmat vastaukset kysymyksiisi.

      Hoito-ohjeet: http://www.matelijat.info/leopardigekko/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      447
      913
    2. 56
      569
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      157
      550
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      545
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      164
      527
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      219
      499
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      436
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      434
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      63
      418
    10. Se siitä sitten

      Hyvin lyhyt oli loppuelämä, kun ei suhde ehtinyt edes alkaa ennen, kuin päätit lopettaa. Nauti olostasi sitten.
      Ikävä
      22
      410
    Aihe