Olen huomannut työpaikallani että eräs perheellinen lestadiolainen mies on ihastunut minuun. Itse en ole uskossa. Kuinka pitkälle lestadiolaiset saavat viedä flirtin?
Mahdotonta?
5
1150
Vastaukset
- Weltsu
jokaisen oma asia miten elämänsä viettää
- Kysympähän vaan
Mistä erottaa uus ja vanh.lestadiolaisen. Onko televisio katselu molemmissa sallittua. Saako puhelimen soittoääneksi tilata muuta kuin urku musiikkia. Nämä kysymykset siksi kun haluaisin tilata yhdelle työkaverille kivan soittoäänen puhelimeen mikä muistuttaisi yhteisestä kivasta jutusta.
- ex-vl
Kysympähän vaan kirjoitti:
Mistä erottaa uus ja vanh.lestadiolaisen. Onko televisio katselu molemmissa sallittua. Saako puhelimen soittoääneksi tilata muuta kuin urku musiikkia. Nämä kysymykset siksi kun haluaisin tilata yhdelle työkaverille kivan soittoäänen puhelimeen mikä muistuttaisi yhteisestä kivasta jutusta.
... on henk.kohtainen asia. Joku hyväksyy rytmikkäämmänkin mitä taas joku toinen. Eihän hänen ole pakko sitä tallettaa, jos ei kuulosta hyvältä.
- vastaaja
Niin pitkälle kuin sielu sietää.
Häiritseekö sen miehen ihastuneisuus sinua jotenkin, vai mitä siitä tänne kirjoittelet? Et kai vain rohkaise miesparkaa? - Lucis.
Tervehdys.
Itse käsittäisin, että raamattu tuomitsee toisten vaimojen/miesten himoitsemisen.
Joten ei kannata mitään tehdä, jos mies on perheellinen, raamatun mukaan ei kannata mitään tehdä.
Itse uskon, ettei himoitsemisessa mitään pahaa ole, kunhan se ei saa näkyä tekoina joka johtaisi pettämiseen.
Kyseinen käsky johtaa juurensa siitä että vaimot/miehet eivät pettäsi toisiaan.
Tosin minä en ole lestadiolainen, mutta uskoisin, että ei näin pitkälle.
Lucis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184211Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032350Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421871- 761484
- 1581456
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91244- 106737
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34724- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691