Olen huomannut työpaikallani että eräs perheellinen lestadiolainen mies on ihastunut minuun. Itse en ole uskossa. Kuinka pitkälle lestadiolaiset saavat viedä flirtin?
Mahdotonta?
5
1141
Vastaukset
- Weltsu
jokaisen oma asia miten elämänsä viettää
- Kysympähän vaan
Mistä erottaa uus ja vanh.lestadiolaisen. Onko televisio katselu molemmissa sallittua. Saako puhelimen soittoääneksi tilata muuta kuin urku musiikkia. Nämä kysymykset siksi kun haluaisin tilata yhdelle työkaverille kivan soittoäänen puhelimeen mikä muistuttaisi yhteisestä kivasta jutusta.
- ex-vl
Kysympähän vaan kirjoitti:
Mistä erottaa uus ja vanh.lestadiolaisen. Onko televisio katselu molemmissa sallittua. Saako puhelimen soittoääneksi tilata muuta kuin urku musiikkia. Nämä kysymykset siksi kun haluaisin tilata yhdelle työkaverille kivan soittoäänen puhelimeen mikä muistuttaisi yhteisestä kivasta jutusta.
... on henk.kohtainen asia. Joku hyväksyy rytmikkäämmänkin mitä taas joku toinen. Eihän hänen ole pakko sitä tallettaa, jos ei kuulosta hyvältä.
- vastaaja
Niin pitkälle kuin sielu sietää.
Häiritseekö sen miehen ihastuneisuus sinua jotenkin, vai mitä siitä tänne kirjoittelet? Et kai vain rohkaise miesparkaa? - Lucis.
Tervehdys.
Itse käsittäisin, että raamattu tuomitsee toisten vaimojen/miesten himoitsemisen.
Joten ei kannata mitään tehdä, jos mies on perheellinen, raamatun mukaan ei kannata mitään tehdä.
Itse uskon, ettei himoitsemisessa mitään pahaa ole, kunhan se ei saa näkyä tekoina joka johtaisi pettämiseen.
Kyseinen käsky johtaa juurensa siitä että vaimot/miehet eivät pettäsi toisiaan.
Tosin minä en ole lestadiolainen, mutta uskoisin, että ei näin pitkälle.
Lucis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152536Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?198984- 39942
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119825Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802