Ainakin Ruotsissa jo hinnastoissa ja kai ajettavisskin mutta Suomessa ei näy. Tehot nousseet ja muuta kivaa tullut. Olisi sitten Hyundaillakin tehotykki jolla vastata vaativampaan asiakaskuntaan. Jäisi nämä Kia/Hyundai palstalla huutelevat Volvo ja Ford Focus St kyllä kuin seisomaan valoissa silloin kun Genesiksen takapyörät liimaantuvat asfalttiin ja Genu lähtee kuin raketti.
Missä viipyy päivitetty Genesis Coupe?
Sporttia etsimässä
3130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on ihan sama vaikka olisi 500hv jos auto on muuten sellainen pleksirimpula ja ajettavuuden irvikuva kuin Genesis.
Hyvä auto se on:
http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/arviot_ja_testit/koeajo hyundai genesis on kiukkuinen korealainen/a658036
Duuniauton kirjoitus jatkuu:
realaisvalmistaja on kuitenkin pysytellyt kiltisti sivustakatsojana. Tarjolla on toki ollut muiden mallien tekniikkaa hyödyntänyt Coupé-malli. Siitä ei kuitenkaan ole ollut rohdoksi aitoa urheiluautoa hakevan autokuumeeseen.
Tämä on huomattu myös voimansa tunnossa olevassa korealaisleirissä. Uudesta Genesiksestä onkin tietoisesti leivottu takavetoinen katseenvangitsija, jonka pitäisi suorituskykynsä ja varusteidensa puolesta panna kunnolla kampoihin tätä autoluokkaa hallitseville saksalaisille.
HYUNDAI GENESIS COUPÉ 3,8 6AT
Teho:223 kW/303 hv
Kulutus EU-yhd.:9,9 l/100 km
CO2:235 g/km
Risut ja ruusut
Suorituskyky
Ulkonäkö
Varustelu
- Rengasmelu
- Ajettavuus taajamassa
- Kojelaudan muotoilu
Ja totta on, että paperilla tämä 2 2-paikkainen, mutta käytännössä edessä istuville rakennettu Genesis vaikuttaa kaikin puolin soivalta peliltä. Hieman yli 300-heppainen ja 3,8-litrainen veekuutonen, automaattilaatikko, huippustereot ja nahkasisustus yhdistettynä kohtuullisen onnistuneeseen ulkonäköön ovat täkyjä, joiden pitäisi herättää myös eurooppalaisasiakkaiden mielenkiinto.
Tehoa riittää
Suorituskyky ja ajettavuus ovatkin pitkälti odotusten mukaisia. Itse asiassa Genesiksen luonne on jopa kiusallisen ärhäkkä ja leppoisa kaupunki-cruisailu vaatii todella kevyttä kaasujalkaa. Tämä näkyy luonnollisesti kulutuksessa, joka painui sekalaisessa ajossa helposti 12 litran pahemmalle puolelle.
Automaattilaatikon pienistä viiveistä huolimatta Hyundai loikkaa liikennevaloissa ja moottoritien rampeilla maukkaiden pakoäänten säestyksellä kiitettävän ripeästi liikkeelle.
Nollasta sataseen ehditään runsaassa kuudessa sekunnissa ja takapyörät saa polttamaan kumia hyvinkin vaivattomasti. Apuna ovat myös ratissa olevat vaihtosiivekkeet.
Tässä suorituskyvyn ja ristiriidassa on toisaalta myös auton suurin kompastuskivi. Auton sisätila-design on turhan perheautomainen eikä toden totta nostata pulssia tai autokuumetta. Nopeusmittarissa on sentään asteikkoa urheilullisesti 280:een asti.
Haaste on heitetty
[Kuva: Hyundai]
Puutelistalle voisi laittaa myös hieman keskentekoiseksi jääneen keulasäleikön ja sen myötä koko etuosan ilmeen, raivostuttavan rengasmelun sekä pienen takakontin luukun, joka rajoittaa muuten kohtuullisen tavaratilan käytettävyyttä. Reilu hatchback-luukku olisi huomattavasti kätevämpi.
Hyundai Genesis on muutamista puutteistaan huolimatta selvä näyttö siitä, että korealaisten tietotaito kohenee jatkuvasti myös tässä segmentissä. Genesiksestä ei brändiarvolla mitaten ole Audin ja BMW:n haastajaksi, mutta katseita auto joka tapauksessa kääntää niin maantiellä kuin kaupungissa.
Erään ohikulkijan heitto ”Köyhän miehen Camarosta” onkin varsin osuva, vaikka siinä on totta vain toinen puoli. Noin 50 000 euron hinta ja reilusti yli 200 gramman CO2-päästöt vievät Genesiksen edelleen useimpien työsuhdeautoilijoiden ulottumattomiin.
VERTAILLEN HINTA VAPAA AUTOETU KÄYTTÖETU
Hyundai Genesis Coupé 3,8
49 900 €
920 €/kk
740 €/kk
Alfa-Romeo Brera 1750 TBi
47 290 €
880 €/kk
715 €/kk
Audi TTS Roadster 2,0 TFSI 200 kW Quattro
73 417 €
1250 €/kk
1070 €/kk