Miten asiaan suhtautuu Kike Elomaa (ps)?
http://yle.fi/uutiset/veteraanikodeille_kaavaillaan_uutta_kayttoa/6380558
http://yle.fi/uutiset/veteraanikodeille_kaavaillaan_uutta_kayttoa/6380558
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mikä velvollisuus Suomella on kuntouttaa toisten maiden veteraaneja?
siinä mulla taas yksi idiootti. sinustako on siis väärin että tällä hommalla ei tehtäisi bisnestä? niiden maiden veteraanit joita tänne tulisi joutuisivat maksamaan saamastaan hoidosta. näin nämä hoitokodit voisivat jatkaa toimintaansa ja niistä tulisi jopa vientituotteita.
mutta tämä on sinusta väärin? parempi vain ajaa ne nuo monesti pikkupaikkakunnilla sijaitsevat veteraanikodit alas ja antaa potkut niiden työntekijölle. tämäkö se on sinun linjasi? vai kuinka monta suomalaista veteraania luulet olevan vielä hengissä kahdenkymmenen vuoden kuluttua?
Pitääkö ottaa maksu niiltäkin ruotsalaisveteraaneilta, jotka otti osaa Suomen sotaan?
ai nytkö tällä palstalla joku muistaakin että "hurreja" oli mukana vapaaehtoisena talvisodassa? eikös ne "hurrit" kaikki ole homoja perSSujen mukaan?
mitä tulee itse kysymykseen, niin sitä sinun pitää kysyä itse veteraanikodeilta. mikä niillä on tällä hetkellä käytäntö? ne sen tietävät, en minä.
Oikeat sotaveteraanit, kunnia heille, ovat riveiltään harvenemassa.
Silti käyttöä hoitokodeille on tässä ukkoutuvassa/akkautuvassa Suomessa ihan kyllin paljon ilman Haglundin ehdottamia silmänkääntötemppujakin.
Suuret ikäluokat, sodanjälkeisen jälleenrakennuskauden "veteraanit" näitä tarvitsevat.
Eivät varusmiehet, joista palvelusaikanaan harvempi on tiettävästi telonut itseään hoitokotikuntoiseksi.
Minusta ei kannata ihmisten antaa enää mihinkään veteraani keräyksiin. Koska rahat alkaa mennä muihin suihin. Veteraani järjestöillä on siksi paljon omaisuutta, että niillä pystytään oman maan veteraani hoitamaan jos vain tahtoa on. Joitakin aikoja sitten puhuttiin n 100 miljoonasta eurosta mitä järjestöillä on kiinteine omaisuusarvoineen..
Lisätään pohjoismaista yhteistyötä vaati eräs presidenttiehdokas.
Veteraanijärjestöjen omaisuuden juridisen perijän löytäminen onkin probleema, ainakin sen jälkeen kun aika on viimeisestäkin veteraanista jättänyt.
Tämä on totta viimeistään 2020-luvulla, kun nuorimmatkin sotijat ovat satavuotiaita.
Omaisuus on tosin kiinnitetty pitkälle kiinteistöihin, joille ajan mittaan käy kuten omistajilleen: ne vanhenevat. Remonttikulut syövät järjestöjen varallisuutta.
Jossain vaiheessa lie edessä joistakin kiinteistöistä luopuminen, niiden käyttötarkoituksen muuttaminen esim. asunnoiksi, tai jatkaminen hoitokoteina, mutta nyt laajemman vanhusväestön tarpeisiin sovellettuina.
Järjestöillä on myös mahdollisuus realisoida kiinteistöomaisuuttaan ja käyttää kertynyt varallisuus ja säästöt kokonaan uusien kohteiden rakentamiseen sijainniltaan tavoitettavimmille paikoille.
Miltä kuulostaisi esim. senioriparatiisi Hankoniemen hietikoiden tuntumassa?
Toivottavasti persut eivät esitä ilotalojen perustamista näihin veteraanitaloihin, sillä kyllähän muitakin rakennuksia löytyy niihin persujen öyhöttämiin harrastuksiin?
Mitä persut suunnittelevat ? Onko Kikenkin perimmäisenä ajatuksena iIotaloketjun perustaminen veteraanitalojen tilalle ? Ei kai vaan joku johtajan paikka hakusessa uudessa organisaatiossa ? Mitkä ovat referenssit ?
Pääsevätkö myös Suomen Sisun ja IKL:n veteraanit veteraanikotiin?
Ilotalossa meno tutumpi.
Kohta persupuolue nurin? Silloin on ilotalon fröökkynälle kysyntää?
Mutta säätiö säilyy ja siellähän on sitä maksukykyistä kysyntää, vaikka ikä vähän painaakin.
Ei taida säätiön rapakuntoisista ukoista olla enää mihinkään? Mikolla tosin vielä kova keppi, mutta muistaakohan enää edes, mihin sitä voisi käyttää??