uutisia kuortaneelta

turvaton olo

Ainakin kolme ihmistä on kuollut ampumavälikohtauksessa kuortaneella. Ampuja on varustaununut metsästysaseilla. Tilannetta seurataan.

Kauan tämä meno saa oikein jatkua? Miksi metsästysaseita myydään holttomasti? Riittää että käy laittamassa pari rastia ruutuun jossain pilipalimetsästyskorttikokeessa, ei ole edes väliä ovatko ne oikein.

Tässä on sitten seuraus nähtävissä.

13

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä mene ulos

      Pysy vaan sisällä kämpässäsi, niin olo pysyy turvallisena.

    • redneck-arse

      Nyt se onkin alavudella

    • Otappa jokunen

      rauhoittava,alkaa hengityksesi tasaantumaan.
      Taitaa puukkoja ja kirveitä saada vielä helpommalla ja eikös autoillakin voi tehdä kaikenlaista muuta kuin mihin ne on tarkoitettu?
      Onneksi kuitenkin lopettivat arsenikin myynnin apteekeista anopin kuvalla!

    • pinppa

      Tuhero toisinaan sotkee betonipossujen päät.

    • Joo, tämäkin einari oli ollut hirvimetillä juuri ennen veritekoa vähän "lataamassa akkuja".

      • Ja mistähän

        sudennus.... tuon "tiedon" jälleen löysit.
        Kaivelitko kenties jälleen sitä tietokirjaasi,omaa sontaläjääsi betonikolhoosissa?
        Ehkäpä oma tyhj(m)ä pääsi kaipaisi jonkinlaista täytettä,vaikkapa sitten sahajauhoista,heh heh.


      • Toiset lataa

        akkuja hirvimetsällä, toisten akkuja ladataan "maakuntamatkoilla".


    • onnea vaan

      Huomaatteko kuinka se on joutunut miettimään, mitenkä muotoilee lauseensa, ilman törkeyksiä, jotka automaattisesti saa aikaan viestin poistamisen.
      Pitää onnitella sitä saavutuksesta, kuinka alaluokkaisen kirjoitustyylin korjaaminen, tuo tulosta viestin pysymisenä saitilla.
      Kyseisen henkilön kohdalla se on ollut melko ylivoimainen saavutus, eikö ?
      On luultavasti joutunut kirjoittamaan paperille ja ruksimaan töryn pois, ennenkuin on tuon saanut aikaan.

    • kun ei hyvällä niin

      Kaiken maailman kouluampumiset ovat pikkujuttuja näiden metsästäjien tekemien hirmutekojen rinnalla. Maailmanlaajuisesti katsoen edes sodissa ei saa vuosittain surmansa yhtä paljon siviilejä kuin metsästys"onnettomuuksissa". Esim. italiassa on kuollut tänä vuonna jo n. 300 ihmistä hämärissä metsästysonnettomuuksissa. Suomessa tilanne on suhteellisesti vieläkin synkempi.

      Metsästystutkinnosta on tehtävä oikeasti jotain vaativa, eikä mikään veikkauskuponki. Lisäksi ikärajoja on nostettava reilusti ja metsästykseen tarkoitettujen aseiden kantolupien saaminen ja myöntäminenkin tehtävä mahdollisimman vaikeaksi.

      • Jaa että

        Kun italiassa on noin 60 miljoonaa asukasta, ja "kuollut tänä vuonna jo n. 300 ihmistä hämärissä metsästysonnettomuuksissa" niin Suomessa, n. 5,4 milj asukkaan maassa on kuollut yli 11 ihmistä "hämärissä metsästysonnettomuuksissa kun Suomessa tilanne on suhteellisesti vieläkin synkempi.".

        Missähän näiden uutisointi mahtaa olla, kun ei ainakaan lehdistä löydy.

        http://www.esaimaa.fi/Online/2011/10/25/Metsästysonnettomuudet ovat kääntyneet selvään laskuun/2011112279593/4

        Onhan se helppoa laukoa suupielet ruskeina "faktoja" metsästyksen vaarallisuudesta. Ei vaan pidä luulla, että muut eivät osaa käytää nettiä ja etsiä tietoja.


    • huvittaa vaan

      Ei ole sinulla tilastot hallussa, mitä jos ensin tavailisit tilastot kohdilleen.

      • redneck's nightmare

        Eipä ole sinulla ainakaan mitään faktoja esittää poskensoitollesi, punaniska.


    • käytä nettiä

      koitahan itse kaivella tilastosi kohdalleen, niin ei naurulta tarvia opettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1468
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      987
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      91
      870
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      631
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      628
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      623
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      71
      593
    Aihe