tupakoinnin lopettamisesta

milla

Mä haluisin lopettaa, mutta kieltämättä nikkikset tulee aika helposti ja tapoja on vaikee muuttaa. Mua myös pelottaa, että lihon jos lopetan. Eli, mitä asialle voi tehdä?En todellakaan halua lopettaa ja pyöristyä samalla.Onhan lopettamisessa ihan hirveenä hyötyä, mutta mua painaa toi lihominen...pliis, kertokaa vinkkejä miten voi estää lihomisen ja kertokaa myös omia kokemuksia!Kiitos etukäteen!

3

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuudetta vuotta

      Ala jauhaa nicorettea ja nicotinelliä. Siinä jää noin 2000 ylimääräsitä myrkkyä pois, mutta varsinainen hupiaine jää käyttöön eikä lihominenkaan uhkaa. Nicotinellin purkissa on myös ksylitolia, joten hammashygienia paranee samalla.

    • Vanamo04

      "Mä haluisin lopettaa, mutta kieltämättä nikkikset tulee aika helposti ja tapoja on vaikee muuttaa."
      Mä olen ajatellut ihan samalla tavalla.Mä olen monta kertaa yrittänyt myös lopettaa.Mä olen myös aina miettinyt lopettaessa että jos lihoan.Oon kokenut sen lihoamisen syyksi sille,miksi olen monta kertaa myös luovuttanut.Mä oli vasta eilisen päivän kokonaan polttamatta,yllätys yllätys nuo pari aikaisempaa päivää meni niin, että otin savuja jne.Mutta eilinen meni varmaan sen takia niin hyvin,koska en ottanut niin hirveet' morkkista aikaisempien päivien sauhuttelusta ja mä heitin aina naamaan nicoreten kun alkoi tehdä tupakkaa mieli.Ennen eilistä päivää,on ehtinyt miettimään niin paljon sitä,mitä mä hyödyn lopettamisesta,mikä voi aiheuttaa sen "sortumisen" savuihin ja olen myös tehnyt niin paljon suunnitelmia ton lihoamisen suhteen.Mä pureskelen 2tunnin välin nicorettea ja siinä parin tunnin välissä Jenkkiä.Olen käynyt mielessäni läpi paljon tilanteita milloin olen mennyt tupakille ja mitkä tilanteet saa mut polttamaan ja miten selviän sellaisista tilanteista.Purkka auttaa paljon,se antaa muuta tekemistä ja kun jauhaa jenkkiä,ei napostele muuta.Mä myös juon paljon vettä.Lisäksi olen päättänyt,että syön pieniä annoksia,mutta kaikki ateriat mitä päivään kuuluu ja liikun paljon.Se estää tai "lieventää" ainakin lihoamistani.Ja sitten kun olen ollut polttamatta useamman viikon jaksan varmasti alkaa vetään hölkkä lenkkejä.
      Mua on auttanut myös paljon se,että monet mun polttavat ystävätkin on tukenu mua sanoin ja teoin,mä oon saanut keskustella niille paljon asiasta ja se että oon hakenu netistä tietoa ja muiden kommenteja ja kertomuksia on auttanut paljon.Mun moni muu ystävä ei polta tai on lopettanut, ja niidenkin tuki auttaa.Tärkeintä tupakin polton lopettamisessa on tosiaan se päätöksen teko.Tällä kertaa olen päättänyt että tämä on vihoviimeinen kerta,ettei mun tarvi enää yhtään kertaa lopettaa.Tärkeää on perustella asia itselle hyvin,käydä hyvät ja huonot puolet läpi ja hyväksyä ne.Tärkeää on valmistautua ongelma tilanteisiin.Tupakoivaa seuraa on hyvä välttää aluksi jos todella on niin.Vieroitus hoito on myös todella hyvä asia.Mä olen päättänyt,että mä vaikka puren sen puol vuotta nikkaria,kuin että polttaisin.Jos olet jo päivällä 9 tuntiakin polttamatta, niin sen jälkeen jo tupakka voi maistua pahalta, varsinkin jos asennoituu niin.
      "Mua myös pelottaa, että lihon jos lopetan. Eli, mitä asialle voi tehdä?En todellakaan halua lopettaa ja pyöristyä samalla.Onhan lopettamisessa ihan hirveenä hyötyä, mutta mua painaa toi lihominen...pliis, kertokaa vinkkejä miten voi estää lihomisen ja kertokaa myös omia kokemuksia!Kiitos etukäteen! "
      Mä päätin myös,että jos pystyn saamaan aikaan itse hillinnän ja kurin tupakan polttoon, pystyn saamaan sen myös naposteluun ja liikkumiseen.Ja jos sitä kerta riittää noihin asti,niin samalla kuria vois riittää hiusten kasvatukseenkin(mulla on lyhyet ollu monta vuotta ja haluan kokeilla taas pitkiä),=)!!!!!!!!Toivottavasti sait musta jotain tolkkua ja on apua.Vinkki vielä,elä hermostu heti,käy asiaa rauhassa läpi ajan kanssa, koska sen sulattelussa voi oikeasti mennä paljon aikaa että sen "hyväksyy".Eläkä moiti itseäsi liikaa.Voimia sulle,sitä toivon vielä itsellenikin,koska tiedän että voi olla vaikeaa vielä pitkän aikaa, mutta menenkin PÄIVÄN kerrallaan.

    • mari

      Mä ainakin lopetin niin, että mikään muu elintavoissa ei muuttunut kuin se, etten enää polta. En alkanut napostelemaan mitään tms. Eikä kilojakaan siis ole tullut yhtään lisää. Mutta purkkaa suosittelisin, jos jokin napostelun tarve iskee. Tai esim. porkkanoita.

      Aineenvaihdunnan hidastuminen vähäksi aikaa voi myös väliaikaisesti lisätä kiloja. Itselläni näin ei kuitenkaan käynyt, aineenvaihdunta pysynyt ihan yhtä vauhdikkaana kuin ennnenkin. Johtuu varmaan kuitupitoisesta ruuasta (esim. kasvikset).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe