Syöttö

Talitintti!!!

Montako kiloa luulette että on jo mennyt?On satoja pieniä jotka käy tuossa syöntipaikalla ja on niitä ihana seurata!Onko ideaa miten laitetaan ihrajuttu?Minä huomasin että varikset vei kokonaisen palan ja laitoin vanhaan halstariin ja nyt voi pienet linnutkin käydä.

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talipallot1

      on sellasessa verkkopussissa.Hedlmiä on joskus pakattu samanlaiseen verkkopussiin Osta sellanen kerran kaupasta

    • tipilintu1

      Se verkkopussi vielä rautalangata roikkumaan ettei varis vedä sitä kuin narusta ylös oksalle.

    • Talvilinnun ystävä

      Hip!
      Ajattelinpa laittaa tänne yhden linnunruokareseptin, jolla ruokimme jo neljättä talvea pihamme talvehtijoita. Ruoka on aivan hitti lintujen mielestä eikä sotke paikkoja. Lisäksi voit askarrella tälle eväälle mitä mielikuvituksellisempia tarjoilutapoja. Itse olen päällystänyt käpyjä, pieniä koivukransseja ja havunoksia sekä tehnyt palloja ja valoksia. Valokset voi laittaa kanaverkkopussukkaan ja pallot telineeseen jne. Paras kuitenkin kaikista on ollut ruuan rappaaminen puun kylkeen vajaan sentin kerrokseksi. Kaarnassa se kestää hyvin kiinni ja linnut saavat hyvän otteen puun kyljestä. Lisäksi voit laittaa tätä evästä useisiin puihin, jolloin aremmat linnut voivat syödä sivummalla.

      Didityyn linnunmuona

      ½ kg munkinpaisto- tai kookosrasvaa
      ½kg auringonkukansiemeniä kuorittuna
      n 250g sikanautajauhelihaa
      n 250g maaåähkinöitä hienoksi murskattuna

      Sulata rasva kattilassa sen verran, että muuttuu juoksevammaksi. Ota liedeltä ja varmista, ettei ole enää kuumaa. Sekoita ensin siemenet ja pähkinät sekaan ja sitten jauheliha.
      Sitten kun seos on sellaisen paksun kaurapuuron oloista voit aloittaa kattila kainalossa puihin sivelemisen. Valitse mukaasi haarukka tai ruokalusikka tai pue käteesi kertakäyttöhanska. Painele seosta kiinni kaarnaan tai tuoheen vielä kun se on notkeaa. Kestää hyvin kiinni jäähtyessään. Kun teet vähintään 15x20 sentin kokoisen ruokapaikan, mahtuu siinä muutamakin tiainen kerralla syömään. Tuosta satsista on pitkään iloa!

      Reseptiä voi muunnella sen mukaan, mitä on tarjolla. Olen joskus laittanut sekaan myös muita pähkinöitä ja kookoshiutaleita ja vähän luomukaurahiutaleitakin. Pääasia, ettei eväissä ole suolaa ja ne eivät ole pilaantuneita. Älä laita lintusille mitään, jota et itsekin pystyisi syömään.

      Kehitin tämän reseptin alunperin puukiipijälle, joka ei osannut käydä jyväruokinnalla talvipakkasellakaan. Nyt samasta eväästä syövät mm 5 eri tiaislajia: tali, hömö, töyhtö, sini- ja kuusitiainen. Puukiipijä, hippiäinen, käpytikka ja harmaapäätikka ovat myös ihan vakiovieraita

      Reseptiä saa mielellään levittää, kiitos.

      • Pikkulinuille ruokaa

        Tätä täytyy kyllä kokeilla pikaisesti.


    • talviruokkija

      No minulla on peuranruokinnalla aina jurttia tai porkkanaa ja perusruokana kauraa.
      Kauraa menee talvessa pyöreästi 7000kg ja porkkanaa noin 4-6 kuutiota.
      Ruokintapaikalla käy tietenkin nuo peurat, muita kävijöitä on rrusakot ja jänikset, joskus hirvet. Talvilinnut ja istuttamani fasaanit. Mäyrat ja supit, ennen talviunta.
      Kettu käy satunaisesti hiirestämässä. Ilves näkyy muutaman kerran talvessa riistakamerassa, on peuroja kyttäillessään tullut kuvatuksi.
      Elämää siis on monenlaista, kunhan jaksaa peräkärryllä niille ruokaa kuskata.
      Se on talviruokinta aika hauska harrastus, riistakamera on tuonut siihen mukavasti uutta näkökulmaa. Viikossa kameraan tulee keskimäärin sellaset 300-400 kuvaa, kun kamerassa on 2min. kuvausviive seuraavalle kuvalle.

    • kookos1

      Resepti menee kokeiluun tänään. Sopivasti on melkein kaikkea.

      • paljon kuluu kyllä

        Niin jotain jurttiako ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      106
      6643
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      537
      4547
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3043
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      133
      1271
    5. 45
      1204
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      109
      938
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      872
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      834
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      811
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      26
      790
    Aihe