Syöttö

Talitintti!!!

Montako kiloa luulette että on jo mennyt?On satoja pieniä jotka käy tuossa syöntipaikalla ja on niitä ihana seurata!Onko ideaa miten laitetaan ihrajuttu?Minä huomasin että varikset vei kokonaisen palan ja laitoin vanhaan halstariin ja nyt voi pienet linnutkin käydä.

7

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talipallot1

      on sellasessa verkkopussissa.Hedlmiä on joskus pakattu samanlaiseen verkkopussiin Osta sellanen kerran kaupasta

    • tipilintu1

      Se verkkopussi vielä rautalangata roikkumaan ettei varis vedä sitä kuin narusta ylös oksalle.

    • Talvilinnun ystävä

      Hip!
      Ajattelinpa laittaa tänne yhden linnunruokareseptin, jolla ruokimme jo neljättä talvea pihamme talvehtijoita. Ruoka on aivan hitti lintujen mielestä eikä sotke paikkoja. Lisäksi voit askarrella tälle eväälle mitä mielikuvituksellisempia tarjoilutapoja. Itse olen päällystänyt käpyjä, pieniä koivukransseja ja havunoksia sekä tehnyt palloja ja valoksia. Valokset voi laittaa kanaverkkopussukkaan ja pallot telineeseen jne. Paras kuitenkin kaikista on ollut ruuan rappaaminen puun kylkeen vajaan sentin kerrokseksi. Kaarnassa se kestää hyvin kiinni ja linnut saavat hyvän otteen puun kyljestä. Lisäksi voit laittaa tätä evästä useisiin puihin, jolloin aremmat linnut voivat syödä sivummalla.

      Didityyn linnunmuona

      ½ kg munkinpaisto- tai kookosrasvaa
      ½kg auringonkukansiemeniä kuorittuna
      n 250g sikanautajauhelihaa
      n 250g maaåähkinöitä hienoksi murskattuna

      Sulata rasva kattilassa sen verran, että muuttuu juoksevammaksi. Ota liedeltä ja varmista, ettei ole enää kuumaa. Sekoita ensin siemenet ja pähkinät sekaan ja sitten jauheliha.
      Sitten kun seos on sellaisen paksun kaurapuuron oloista voit aloittaa kattila kainalossa puihin sivelemisen. Valitse mukaasi haarukka tai ruokalusikka tai pue käteesi kertakäyttöhanska. Painele seosta kiinni kaarnaan tai tuoheen vielä kun se on notkeaa. Kestää hyvin kiinni jäähtyessään. Kun teet vähintään 15x20 sentin kokoisen ruokapaikan, mahtuu siinä muutamakin tiainen kerralla syömään. Tuosta satsista on pitkään iloa!

      Reseptiä voi muunnella sen mukaan, mitä on tarjolla. Olen joskus laittanut sekaan myös muita pähkinöitä ja kookoshiutaleita ja vähän luomukaurahiutaleitakin. Pääasia, ettei eväissä ole suolaa ja ne eivät ole pilaantuneita. Älä laita lintusille mitään, jota et itsekin pystyisi syömään.

      Kehitin tämän reseptin alunperin puukiipijälle, joka ei osannut käydä jyväruokinnalla talvipakkasellakaan. Nyt samasta eväästä syövät mm 5 eri tiaislajia: tali, hömö, töyhtö, sini- ja kuusitiainen. Puukiipijä, hippiäinen, käpytikka ja harmaapäätikka ovat myös ihan vakiovieraita

      Reseptiä saa mielellään levittää, kiitos.

      • Pikkulinuille ruokaa

        Tätä täytyy kyllä kokeilla pikaisesti.


    • talviruokkija

      No minulla on peuranruokinnalla aina jurttia tai porkkanaa ja perusruokana kauraa.
      Kauraa menee talvessa pyöreästi 7000kg ja porkkanaa noin 4-6 kuutiota.
      Ruokintapaikalla käy tietenkin nuo peurat, muita kävijöitä on rrusakot ja jänikset, joskus hirvet. Talvilinnut ja istuttamani fasaanit. Mäyrat ja supit, ennen talviunta.
      Kettu käy satunaisesti hiirestämässä. Ilves näkyy muutaman kerran talvessa riistakamerassa, on peuroja kyttäillessään tullut kuvatuksi.
      Elämää siis on monenlaista, kunhan jaksaa peräkärryllä niille ruokaa kuskata.
      Se on talviruokinta aika hauska harrastus, riistakamera on tuonut siihen mukavasti uutta näkökulmaa. Viikossa kameraan tulee keskimäärin sellaset 300-400 kuvaa, kun kamerassa on 2min. kuvausviive seuraavalle kuvalle.

    • kookos1

      Resepti menee kokeiluun tänään. Sopivasti on melkein kaikkea.

      • paljon kuluu kyllä

        Niin jotain jurttiako ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      273
      4732
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3556
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      27
      2912
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2360
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2269
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1533
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      74
      1286
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      966
    Aihe