Hei. Olen siis 13 vuotias tyttö, ja minulle todettiin muutama päivä sitten kilpirauhasen vajaatoimnta. Se lääkäri yritti selittää minulle mikä se on, mutta ei se puheesta mtn selvää saanu. sen verran tiiän, että se kilpirauhanen on jossai kurkun kohalla, ja jotki lääkkeet tähän on. otan näit lääkkeit joka aamu. mut oon niiku miettiny, pittääkö mun ottaa näitä lääkkeitä koko mun loppuelämä? ja sitten kans kun oon aika innokas alkoholin nauttija, niin onkohan näillä lääkkeillä mittää vaikutusta siihe että juon? jaa onko mittää vaikutusta jos joku muu vettää näit minu lääkkeitä alkoholi? ja onko vaikutusta jos otan näit lääkkeitä, vaikka koko paketin alkoholi? mitä nää lääkket ees auttaa? mikä tää sairaus o? ..
minulla on kilpirauhasen vajaatoiminta
tyttö99
9265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lue netistä.
Lääkkeitä pitää ottaa loppuelämä.
Alkoholin kanssa lääke imeytyy huonommin, joten jatkuvaa ryyppäystä ei kannata harrastaa.
Ei tule höpö olo eikä lähde henki vaikka miten vetelisit lääkkeitäsi viinan kanssa, tai vaikka joku muu vetelisi. Turhaa edes kokeilla.
Lääkkeet korvaavat kehossasi tyroksiini-nimistä hormonia. Sinulla ei ole sitä luonnostaan tarpeeksi kilpirauhasen vajaatoiminnan takia.
Jos jätät lääkkeet ottamatta pitkäksi aikaa, vajaatoiminnan aiheuttamat oireet palaavat ja pahenevat. Voi ilmetä mm. lihomista, hiustenlähtöä, väsymystä, masennusta, turvotusta, ajatuksen hitautta, kuulon huononemista ja muuta mukavaa.
Ekana pitää sanoa että tyroksiini ei ole lääke se on hormonikorvaus. Kilpirauhanen tekee tyroksiinia ja se on hormoni samalla lailla kuin insulini. Tätä ainetta kuuluu olla elimistössä normaalisti ja harvat lääkkeet tai muut aineet vaikuttaa tyroksiiniin. Eli siis kilpirauhasen vajaatoiminta tarkoittaa että siun oma kilpirauhanen tekee liian vähän tyroksiinia. Ja toiseksi 13 vuotiaitten ei kuulu juoda. Huolehtisin enemmän miten viina vaikuttaa aivojen kasvuun ja yleensä terveyteen kuin yhteisvaikutukseen.. Kannattaa ottaa terveys nyt ihan tosissaan kun tämä vaiva voi vaikuttaa kasvuusi ja loppua tähän.
Joudut toistaiseksi syömään tätä, tosin siun elinaikana kerkeää tulla jo ihan pysyvä parannus, se ei oo kovin kaukana jos seiskaa uskaltaa uskoa.
Aamulla tyhjään mahaan ja oottaa ainaki puol tuntia ennen ku syö mitään. Pariin tuntii ei käyttää mitään maitotuotteita ja vitamiinit, raudat ja muut hivenaineet mieluummin otetaan illalla.
Moi, käy koulun terveydenhoitajalta, saat oikeaa tietoa. Me olemme joukko valesellaisia.
Ton ikäsen kannattas keskittyä ihan muuhun kuin ryyppäämiseen. Tiedän sen kokemusksesta koska veli dokas ja käytti mm. verenpaine lääkkeitä aikansa kun maksa poksahti ja kuoli siihen.
Ei 13vuotiaiden kuulu juoda alkoholia, limsaa ja pitsaa vaa.
tiedän että alkoholin nauttiminen, ei ole se minun ikäisteni "juttu", mutta siitä on tullut tapa. halusin vaan saada varmuuden siitä, että näitten kahden yhdistyksellä ei ole mitään lisä terveyshaitoja. mutta hyvä tietää, että aamulla ei kannata heti ensinmäiseks ruveta ottamaan mitään alkoholipitoista, niin antaa lääkkeide vaikuttaa. ja nytku tästäkin jottai luvin niin ei tämä tämän kummosempi "sairaus" oo. periaatteessa tiekkö lie noilla lääkkeillä mittään, mut kiitos kumminki niille jotka vastasi, ja selvens tätä kuvvaa minulle.
Oletko koskaan miettinyt mihin sitä alkoholia oikein tarvitset. Mieti sitä ja laita hyvät ja huonot puolet paperille mitä touhuat kuin olet humalassa.
Toiseksi tiedäthän että viikottainen alkoholinjuonti alkaen tuossa iässä,tuhoaa nuoruutesi ja kauneutesi voin sanoa ettet ole kovin kaunista katseltavaa enään 10 vuoden kuluttua. Aika menee nopeasti. Ja alkoholi jättää jälkensä sinun kasvoihin. Tuskin haluat 25v näyttää 50.v
Ikäisellesi on jo pelkästään alkoholista niin iso haitta, että ihan oikeasti kannattaisi lopettaa kokonaan tai ainakin siirtää alkoholin juomista muutaman vuoden päähän.