Jos olen ymmärärtänyt oikein niin nykyautoa pitää päivittää samoin wintoosaa. Ostin V50 vuonna 2009 ja sen jälkeen olen huollattanut sen AD korjaamoketjun putiikeissa. Auto on toiminut ok ja sille on tehty määräaikashuollot säännöllisesti. Softapuoleen ei heidän toimesta koskettu. Pitäisikö auto käydä jossain päivittämässä?
Auton softan päivitys (V50 1,6 edrive)
8
3063
Vastaukset
- paha pekuloida
Vaikea sanoa mitä päivityksiä juuri sinun autoosi on tullut. Taitaa merkkiliike olla ainut paikka joka pystyy asia selvittämään. Monesti tehdään alkuvuosina tehdään parannuksia ohjelmiin kokemusten perusteella.
- V50D
Miksi päivittää jos kerran toimii? Ei ehjää kannata korjata.
- täydellinen syntyess
Parantaa toki kannattaa, ei niitä päivityksiä huvikseen tehdä.
- Ei merkkikorjaamoon.
täydellinen syntyess kirjoitti:
Parantaa toki kannattaa, ei niitä päivityksiä huvikseen tehdä.
Tarjoaako pienemmät korjaamot päivityspalvelua?
- Nimimerkki varattu
Ei merkkikorjaamoon. kirjoitti:
Tarjoaako pienemmät korjaamot päivityspalvelua?
Taitavat olla aikalailla harvassa ne pikku pajat, tai isommatkaan sen puoleen, jotka pääsevät valmistajan tietokantoihin tarkistamaan päivityksiä. Ilman sopimuksia noihin ei ole asiaa, ja pikku pajan ei nyt muutamaan autoa varten kannata hankkia erikoislaitteita, joita tuossa tarvitaan.
Helpoimmalla pääsee, kun käy kerran huollattamassa auton merkkihuollossa ja samalla päivitetään ne ohjelmistot uusimpaan versioon. Edellisessa (S40 vm. 2004) volvossa oli päivityslista pitkä kuin nälkävuosi, kun tämä nykyinen service 2.0 tuli käyttöön ja ohjelmistot päivitettiin osana huoltoa.
- gs birotor
Oletko edes kysynyt millainen hinnan ero on merkkihuollon ja tuon AD-ketjujen välillä?
Volvon omassa huollossa tulee aina ohjelmisto päivitys mukaan.
http://www.volvocars.com/fi/top/about/news-events/pages/default.aspx?itemid=61- download
Aivan, vanhemmille Volvoille merkkiliike tarjoaa halvempaa huoltoa ja sen hinta tuskin eroaa AD:n hinnoitteluun juurikaan.
Ehkä omienkin tietojen päivitys olisi joskus paikallaan!!
- V50-2010
Volvon Essential-huolto 159e sisältää 2.0-päivitykset tarkastukset ja övs. Yleensä V50/S40 saa ainakin mittariston DIM ja keskusyksikön CEM -päivitykset, mutta varmaan menee muitakin jos ei ole koskaan päivitetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999530Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524657Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92411Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051632- 451448
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561377Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491321Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651281