Se kuuluu erinomaisesti kyllä Keski-Pohjanmaalla ja Oulussa, muttei
Haapavedellä.
Ja mikäs se onkaan tuolla Humalojan takana ? RADIOMASTO, mutta miksei
siitä ole hyötyä tässä asiassa?
Ikävää, kun yhteiskristillinen kanava ei piristä iltojamme täällä.
Osaisiko joku Masto-Mies vastata tähän ?
Haapavedellä.
Ja mikäs se onkaan tuolla Humalojan takana ? RADIOMASTO, mutta miksei
siitä ole hyötyä tässä asiassa?
Ikävää, kun yhteiskristillinen kanava ei piristä iltojamme täällä.
Osaisiko joku Masto-Mies vastata tähän ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varmaan siksi ettei Dei ole ostanut kuuluvuutta tälle alueelle. Todennäköisesti näkevät ettei ole taloudellisesti järkevää. Ei kuitenkaan puhuta mistään kaikille tyrkyllä olevasta yleisradiosta vaan kaupallisesta toimijasta
Hei!
Radio Dei voi kuulua vain alueilla, joille olemme saaneet toimiluvan viranomaisilta eli niitä ei voi ostaa. Uusista, vapautuvista taajuuksista kilpailee myös muut radioasemat, mutta mekin yritämme olla mukana tavoitelemassa uusia taajuuksia. Toinen seikka on taajuuden taloudelliset haasteet, mutta ne tulevat vasta sen jälkeen kun taajuus on ensin saatu. Netistä voi kuunnella Deitä kaikkialla missä on nettiyhteys.
Terveisin
Radio Dei
Lauri Nurminen
Kiitos ja kunnia, etenkin kunnia, nopeista vastauksista, nyt on tietoa,
joskin toivoisi asian olevan päinvastoin.
Mutta "katvealueella" on nyt näin.
Hyvää joulun odotusta kaikille.
Katvealueella on myös radio city (entinen radio mega)......
Aalloilla 1/2014 -lehdestä lainattua:
"Liikenne- ja viestintäministeriö myönsi viime vuonna Radio Deille uudet taajuudet Pyhävuorelle ja Haapavedelle. Haapavedelle ei toistaiseksi rahoitusta saatu järjestymään, mutta Pohjamaalla taloudelliseen tukeen on suhtauduttu seurakunnissa positiivisesti ja siksi Radio Dei otti taajuuden käyttöön."
Nyt kuuluu, kiitos! :-)
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/4939/radio_dein_kuuluvuus_laajenee_keski-_ja_pohjois-pohjanmaalla
Todella iloinen uutinen,kiitos tiedosta !
Nyt kuuntelemaan ja sitten myös kommentoimaan.
Paljon kehuja on kuultu tästä kristillisesta kanavasta.
Aiheeseen liittyen:
Antenni-tv-lähetysten vastaanotto paranee ja kanavatarjonta kasvaa Raahen Mestauskallion aseman näkyvyysalueella 29. syyskuuta
Digita vaihtaa Raahen Mestauskallion täytelähetinaseman A, C- ja E kanavanippujen releointisuunnan Haapaveden asemalta Oulun asemalle maanantaina 29.9.2014. Vaihdoksen myötä antenni-tv-lähetysten vastaanotto alueella paranee sekä tv-kanavatarjonta lisääntyy.
Uudet alueella vapaasti vastaanotettavat tv-kanavat ovat Kutonen ja Iskelmä Harju&Pöntinen. Näiden lisäksi alueella voi vastaanottaa maksu-tv-kanavia: Disney Channel, Discovery Channel, Eurosport, MTV ja Nick Jr. Tv-kanavatarjonta löytyy Digitan karttapalvelusta www.digita.fi/karttapalvelu. Uudet tv-kanavat ovat vastaanotettavissa asemalta maanantaina 29.9. noin klo 14.
Uusien tv-kanavien katsominen voi vaatia kanavahaun
Saadakseen uudet tv-kanavat näkyviin joissakin kotitalouksissa ja yhteisantennikiinteistössä on tehtävä kanavahaku. Useimmat vastaanottimet etsivät uudet tv-kanavat automaattisesti. Jotkin vastaanottimet saattavat vaatia kanavien uudelleen virittämisen tai tehdasasetusten palauttamisen. Ohjeet kanavahaun tekemiseksi löytyvät Digitan internet-sivuilta www.digita.fi/kanavahaku tai laitteen käyttöoppaasta.
Töiden aikana tv- ja radiolähetyksissä voi esiintyä häiriöitä
Vaihtotyö tehdään mastossa. Mastossa tehtävien töiden työturvallisuuden takaamiseksi asemalta välitettävien tv- kanavien ja radiokanavien lähetyksiä lähetetään alennetulla teholla, jonka vuoksi Mestauskallion aseman kuuluvuusalueen reunamilla voi esiintyä häiriöitä töiden aikana 29.9. klo 12-14. Tarvittaessa tv- ja radiolähetykset katkaistaan töiden aikana korkeintaan tunnin ajaksi.
Digita Info auttaa
Digitan kuluttajapalvelu Digita Infon tekniset asiantuntijat auttavat antenni-tv-vastaanottoon liittyvissä kysymyksissä. Digita Info palvelee maanantaista perjantaihin klo 8-20 puh. 020 411 7676 tai [email protected].
Kun vaihtoivat tuon suuntauksen, niin mosaiikki pätkiminen loppu kokonaan Raahessa. Onko tuo Haapaveden masto alitehoinen lähettään kanavanippuja alilähettimelle vai mistäköhän johtui?
ABC.llä Tiesivät että uuden jäähallin työmaalla oleva
paalutuskone olis häiriön aiheuttaja