"Kantakaupunkilainen" sai pataan

Nimimerkki Kantakaupunkilainen on hehkutellut sitä, kuinka saisi pienellä jugend-kämpällään ostettua montakin ok-taloa jos vain viitsisi. Hän ei kuitenkaan halua asua lauta-aidan takana, vaan mieluummin urbaanisti sivistyksen keskellä lähellä kaikkea. Kerrostalossa kun on niin mukava asua koska ei tarvitse tehdä mitään. Talossa on myös hyvät äänieristykset eikä siinä asu tuhnuja, eipä tietenkään. Lapsiperheitäkin asuu talossa ja muuttaa koko ajan lisää, mikä on hieno asia!

Tässä ketjussa kerrostalon asukit pääsevät avautumaan siitä kuinka hienoa elämä siellä lasten kanssa onkaan!

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11062903
472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä aloitus nyt on jatkuvan provoilun jatkamista eikä ansaitsisi minkäänlaista kommenttia, mutta kun tämä on viihdepalsta, niin kysynpä, eikö siellä ok-alueella kakarat koskaan vedätä mopolla pitkin kotikatua tai juoksentele naapureiden tonteilla tai käy omenavarkaissa tai tee jotain muuta jäynää? Tai sitten pelkästään hengaile jossain kulmilla? Tai sitten kokoonnu jonkun nuoren kotiin pyörittämään jotain musaa 100 desibelin voimalla? Bileet bileet!

Äänestä
  • Poltetaan viikonloppuna pari roskakatosta, juodaan isältä varastetut XO:t, pössytetään pilveä, kustaan lumilingon tankkiin, kyllä on niin hauskaa.

    Äänestä

  • Hyviä kysymyksiä. Kuulin kerran että joku oli puhunut mopoilijoista jotka häiritsevät asumista. Itse en ole näitä havainnut, sillä tämä on kirveenvarsitontti ja aika kivasti suojassa ajoteiltä joka suuntaan. Myöskin talo on sen verran uusi etteivät äänet kuuluisi sisälle vaikka päristelisivät meidänkin tiellä.

    Meillä kasvaa 6 omenapuuta ja olemme ilmoittaneet naapureillemme, että heidän lapsensa saavat vapaasti käydä keräämässä niin paljon omppuja kuin haluavat. Ovat nuo välillä käyneet mutta tänä kesänä oli niin hurja sato että suurin osa työstä jäi itselle.

    Norkoilee tuolla kaupan lähellä jotain porukkaa, ne tulee tien toiselta puolelta vuokrarivareista. Onneksi sinne on mukava noin yhden kilometrin matka.

    Bileitä varmaan joskus on, en ole havainnut, Uskoisin että ne 100 dB:tä vaimenevat aika hyvin matkalla taloomme, mutta miten on kasarmilla 15cm seinän takaa tuleva melu?

    Äänestä

Hilda-Rane vauhdissa nyt Ok-pohatta, sitä ennen lentokapteeni, Vanha majuri, Ok-Faarao. ok-.herttua ym taitaa olla paha olo siellä kalliossa, pikkumies haaveilee Ok-asumisesta, herjanheittäjän tuntee kun asuu palstalla ja kaivelee aina välillä tallentamiaan monen vuoden takaisia provoja, joille hihittelee

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ok-pohatta kirjoitti:

Nimimerkki Kantakaupunkilainen on hehkutellut sitä, kuinka saisi pienellä jugend-kämpällään ostettua montakin ok-taloa jos vain viitsisi. Hän ei kuitenkaan halua asua lauta-aidan takana, vaan mieluummin urbaanisti sivistyksen keskellä lähellä kaikkea. Kerrostalossa kun on niin mukava asua koska ei tarvitse tehdä mitään. Talossa on myös hyvät äänieristykset eikä siinä asu tuhnuja, eipä tietenkään. Lapsiperheitäkin asuu talossa ja muuttaa koko ajan lisää, mikä on hieno asia!

Tässä ketjussa kerrostalon asukit pääsevät avautumaan siitä kuinka hienoa elämä siellä lasten kanssa onkaan!

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11062903

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu