Minut on määrätty astumaan aikanaan palvelukseen Panssariprikaatiin Parolannummelle, muttei minulla oikeastaan ole käsitystä siitä, millaista koulutusta tuo nyt tulee pitämään sisällään. Olisi mukava kuulla ko. paikassa palvelleiden kokemuksia siitä, millainen paikka se oikein on.
Panssariprikaati
4
4982
Vastaukset
- En ole käynyt siellä
Ihan samanlainen kuin kaikki muutkin. Siellä koulutetaan sotilaita etenkin tykistöön, ja nimestäkin voi päätellä että "raskaampaa metallia" paikasta löytynee.
Puolustusvoimien sivuilla on jokaisesta joukko-osastosta oma osionsa, joten sieltä kannattaa tutustua paremmin.- ap.
Kiitos vastauksesta. Olisin voinut muotoilla kysymykseni vähän selkeämmin, sillä tarkoitukseni oli kuulla henkilökohtaisia kokemuksia. Puolustusvoimien sivut toki osasin itsekin löytää.
- Old boy
ap. kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Olisin voinut muotoilla kysymykseni vähän selkeämmin, sillä tarkoitukseni oli kuulla henkilökohtaisia kokemuksia. Puolustusvoimien sivut toki osasin itsekin löytää.
Kotiin saapunut postilähetys ei todella kerro juuri mitään. Panssariprikaatissa
on varmaan erilaisia koulutuksia eniten Suomessa. Niille yhteistä on, että aina
liikutaan jonkinlaisilla ajoneuvoila sekä että käytetään paljon erilaisat tekniik-
kaa.
Kääntäisin kysymyksesi toisinpäin: "Mitä itse haluat 6 tai 12 kk palvelukselta)."
Jos aloitat tammikuu 2013, on juuri nyt erinomainen hetki itse vaikuttaa asiaan,
eikä mennä randomilla. Esimerkkejä: jos harkitset rekkakuskiuraa parhaat ma-
hikset päästä tähän koulutukseen on tykistössä. Jos opiskelet myöhemmin
kännykkäinssiksi on paras osoite Viestikomppania jne. Jos pyrit johtajakoulu-tukseen on hyvä tietää, että joissakin perusyksiköissä siihen valitaan viisi ker-
taa niin paljon kuin jossain muualla.
- jussi hautamäki evp
On aivan sama mihin menet, petaat punkkaa, palvelet esimiehiäsi, jotka ovat usein homoja, sinua nöyryytetään ja häväistään. Siinä se lyhyesti, älä odota mitään hyvää, jos olet hetero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876