Vasemmistoliitto ja PS

Kertokaa nyt selkeä ero miten nämä puolueet eroavat toisistaan?
Jos ajattelee puolueohjelmaa..
Itse olen työläinen ja tuntuu, että molemmissa puolueissa olis hyviäkin juttuja:)
64204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Toinen on takinkääntäjä ja Suomen tuhoaja ja toinen sanansa pitävä tavallisten suomalaisten parasta ajatteleva.

Äänestä
  • PERSUT TAITAA OLLA JOPA VASEMMISTOLISEMPI KUIN VASURIT JOKA ON KOKOOMUKSEN SYLIKOIRANA

    Äänestä

Vasemmistoliitto= Pakkoruotsi! Perussuomalaiset= Vapaa kielivalinta!

Äänestä
  • .

    Vasurit=Ärkkopeen uskollinen blokkipuolue

    .

    Äänestä

Perussuomalaiset=porvaripuolue
Vasemmistoliitto= Porvaripuolue

Kuten huomaat, toinen kirjoitetaan isolla p:llä, toinen pienellä.

Kumpikin kannattaa verovarojen käyttämistä sotaan kehitysmaata vastaan.
Kumpikin hyväksyy Natoon ujuttamisen.

Äänestä
  • Mix sä puhut pask'aa

    Äänestä

  • SORRY VAAN MUTTA PS EI KANNATA NATOON LIITTYMISTÄ

    Äänestä

Vasemmisto kannattaa pummien palkitsemista ja työläisten rankaisemista. PS ajattelee toisinpäin.

Äänestä
  • Perussuomalaiset pitävät yli 60-vuotiaita pummeina, kun vaativat näiden palkkojen leikkaamista 1500 euroon kuussa.

    Perussuomalaiset pitävät loisyrittäjiä työläisinä, kun vaativat näiden hikipajoihin nuoria orjatyövoimaksi.

    Äänestä

  • Käytännönpolitiikka kirjoitti:

    Perussuomalaiset pitävät yli 60-vuotiaita pummeina, kun vaativat näiden palkkojen leikkaamista 1500 euroon kuussa.

    Perussuomalaiset pitävät loisyrittäjiä työläisinä, kun vaativat näiden hikipajoihin nuoria orjatyövoimaksi.

    Mix sä puhut pask'aa?

    Äänestä

Perussuomalaiset on populistinen puolue, jonka tavoitteet eivät ole realistisia.

Vasemmistoliitto on realismipuolue, joka toimii tavotteidensa toteutumisen puolesta.

Persuuomalaiset suhtautuvat pääsääntöisesti vihamielisesti ihmisiin ja luontoon.

Vasemmistoliitto suhtautuu ihmisyyteen positiivisesti ja pyrkii säilyttämään luonnon myös tuleville sukupolville.

Äänestä
  • "Vasemmistoliitto on realismipuolue, joka toimii tavotteidensa toteutumisen puolesta."

    Jos niin olisi, vasemmisto irrottautuisi länsimielisyydestä ja eurokeskeisyydestä ja yrittäisi orientoida Suomea itään ja Euraasiaan. SE olisi realismia 2010-luvulla.

    Äänestä

  • HAHHAH HAHHAHHAAHAHHAA HA......................

    Äänestä

  • Bois Bakkoruotzi

    Äänestä

Jaa? Kun kyselet, en osaa sanoa kuin omalta kohdaltani ja oman kolmikymppisen akateemisen naisen nimettömän mielipiteeni. Olen työläisvaltaiselta paikkakunnalta lähtöisin; en koskaan aikuisiällä tosin asunut sellaisilla, vaan lähinnä yliopistopaikkakunnilla, mutta minun rehellinen perusteeni olla äänestämättä perussuomalaisia on ihan se, että ei minun etujani tue se, että jos akateemisten vaikutusvaltaa kavennettaisiin. En minä ole mikään työtön velkaomakotitalossa asuva kolmilapsisen perheen koko elämässään koulutuksen osalta kahden vuoden amiksen käynyt mies, joka olisi menettänyt työpaikkansa ja jolla olisi s*tanasti asuntovelkaa, enkä myöskään mikään rikas piiloporvari, joka haluaisi tukea perussuomalaisten puoluetta siksi, että jos ja kun rasisteja tympäsee, että asuinlähiöihin muuttaa erinäköisiä tai vaihtotetoisesti että akat ei kohta saisi ilmaisrahaa valtiolta kotihoidontukina kolmea vuotta per lapsi, vaan että pitäisi miesten itse elättää omat avioliittojensa valinnat, kuten oli kultaisella 80-luvullakin, ennen porvareita sähläämässä.

Vasemmistoliittoa äänestän siksi, että se on minusta pienituloisten asialla. En ole osannut järkeillä toisin. Koskaan vasemmistolitto ei erota ihmisten ihmisarvoa perusteella, että mikä on jonkun työpaikka ( demarit), että mikä on jonkun ympäristönäkemys tai perhetausta ( vihreät, keskusta), ei aja omistaluokan rikastumista määrättömästi sorrettujen kustannuksella
( kokoomus) tai halua jotakin vastaisuuttta ihmisryhmien välille
( perussuomalaiset, kommarit, kaikki minipuolueet jotka eivät ole eduskunnassa). Mielestäni Vasemmistoliitto on pelastanut Suomen, ja mulla on oikeus tähän mielipiteeseeni.

Äänestä
  • Siinäpä se.Perusteltu ja älykäs vastaus!!Ei lisättävää/poistettavaa!!

    Äänestä

  • Tyhmään ja ilman perusteluja olevaan mielipiteeseenkin on oikeus.

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    Siinäpä se.Perusteltu ja älykäs vastaus!!Ei lisättävää/poistettavaa!!

    Ex... on varsin itseriittoisa "akateemikko" kun pitää kehuakin itse itseään!!
    Tyhjää löpinää!

    Äänestä

  • "Vasemmistoliittoa äänestän siksi, että se on minusta pienituloisten asialla. En ole osannut järkeillä toisin. Koskaan vasemmistolitto ei erota ihmisten ihmisarvoa perusteella, että mikä on jonkun työpaikka ( demarit), että mikä on jonkun ympäristönäkemys tai perhetausta ( vihreät, keskusta), ei aja omistaluokan rikastumista määrättömästi sorrettujen kustannuksella "

    Vasemmisto möi sielunsa hallitukseen mennessään jäljellä enään aitoja vasemmistolaisia Markus Mustajärvi ja Jyrki Yrttiaho

    Äänestä

  • Juonikot kirjoitti:

    "Vasemmistoliittoa äänestän siksi, että se on minusta pienituloisten asialla. En ole osannut järkeillä toisin. Koskaan vasemmistolitto ei erota ihmisten ihmisarvoa perusteella, että mikä on jonkun työpaikka ( demarit), että mikä on jonkun ympäristönäkemys tai perhetausta ( vihreät, keskusta), ei aja omistaluokan rikastumista määrättömästi sorrettujen kustannuksella "

    Vasemmisto möi sielunsa hallitukseen mennessään jäljellä enään aitoja vasemmistolaisia Markus Mustajärvi ja Jyrki Yrttiaho

    Yrttiaho ja Mustajärvi on haitaksi modernin vasemmiston maineelle, irtatuessaan puolueesta. Nämä gubbet ei tajua, että meitä nuoria vasemmistomielisiä ajaa vasemmistolaisuuteen juuri Arhinmäen tyylinen poltiikka, ei esimerkiksi retorinen kieltäytyminen kaikesta mikä liittyy EU:hun. Nykyvasemmiston suuri etu on juuri se, että vasemmisto on kuuluisa suvaitsevaisuudestaan ja se maine ei ole tullut tyhjästä, van kaikkialla maailmassa vasemmisto on suvaitsevaisuuden äänitorvi, mikä niin konservatiiveja harmittaa....

    Perussuomalaiset apinoivat käänteisesti kaikkea hyvää mitä vasemmistolaisuudessa on vasemmistolaisuudelta ja vasemmsitolaisilta: ne opiskelee sosiaalitieteiden käsitteitä amiksetkin - voidakseen häiriköidä nettipalstoilla vihaa vasemmsitoa vastaan, ne lukee jussihalla-ahojensa kouhakeblogeja ja niillä.. perussuomalaisilla siten siis.. ei vaan ole mitään "omaa", koska he eivät ole eivät niin vasemmistolaisia, eivätkä myöskään porvareitakaan, paitsi porvareiden apupuolueena ( toivottavasti ei maksettuna sellaisena).

    Minä olisin jo liittynyt vasemmistoliittoon, jollei sillä olisi tiettyjä negatiivisia kaikuja, joista ko. puolueen hienoudesta huolimatta en pidä, eli en pidä korostuneesta punalippujen ( tahi porvarilippujen!) liehuttamisesta ja erääntyyppisestä 60- lukulaisesta uskosta, että työläinen ja omistajaluokka olisivat vastakkain muka jotenkin. Toisaalta luin taannoin Sinisalon omaelämänkertaa, ja se jätkä oi jo 80-luvun alussa niin oikeassa siitä, että mitä on äärioikeisto, että se mitä sekin siinä kirjassa sanoi, voisi periaatteessa ja tietämättömälle olla tekstiä, josta kukaan ei arvaisi, että onko se 2010- luvulta vaiko 1970-luvulta, jos kirjoituksen ajankohtaa ei tietäisi. Aina kuitenkin mieluummin vasemmistoliitto, kuin mikään muu puolue tän hetken Suomessa!

    Vasemmistoliitto on se pieni sorrettujen puolesta toimija. Se ansaitsee kunnioituksen minun mielestäni siksi. Enkä ole koskaan tiennyt kenenkään vasemmistolaisen olevan paha, en koskaan. Jos joskus liityn johonkin puolueeseen, se puolueeni tulee olemaan vasemmistoliitto.

    Äänestä

Perussuomalaiset on työväenpuolue ilman sosialismia, paitsi että se ei ole työväenpuolue.
Vasemmistoliitto on työväenpuolue ilman sosialismia, paitsi että se ei ole työväenpuolue.

Siinä se ero.

Äänestä
  • Tärkeintä on ulkopolitiikka, mutta se on taitolaji jota tällä hetkellä ei kykene hallitsemaan yksikään Suomen monista (ja turhista) puolueista.

    Äänestä

Vieraan vallan asialla olevat puolueet ovat tietenkin aivan turhia härpäkkeitä suomalaisten kannalta. SKP ja IPU ovat suomalaisten omia puolueita ja ymmärtävät ulkopolitiikkaa suomalaisten kannalta katsottuna.

Ei se auta mitään jos joku osaa tulla Helsinkiin kertomaan mitä Brysselistä on käsketty. Brysselin näkökulmasta katsottuna Suomella ei voi olla omaa ulkopolitiikkaa.

Tämän on Niinistökin vahvistanut ja sen on joutunut Venäjäkin myöntämään. Suomea koskevissa isommissa asioissa toimivaltainen neuvottelu kumppani istuu Brysselissä. Venäjä joutuukin aina neuvottelemaan ensin itse asian Brysselissä ja pelkän toimeenpanon Helsingin kanssa.

Äänestä

"89 päivää kesti Kataiselta löytää 101 kpl sopivaa kansanedustajaa, jotka ovat yhdessä valmiita toimimaan itsenäisen Suomen ja suomalaisuuden etujen vastaisesti. Eniten ihmetyttää kuinka SDP ja VAS saatiin ostettua hiljaiseksi."

Samaa ihmettelee varmasti moni muukin, etenkin Vasemmistoliiton kohdalla...

Äänestä

"Eniten ihmetyttää kuinka SDP ja VAS saatiin ostettua hiljaiseksi."

Kuinka? No rahallapa tietenkin, et kai aatellut että pelkät käpylehmät riittäisivät. Minusta on muutoin aika ihmeellistä etteivät ihmiset oikein tajua korruption laajuutta ja syvyyttä vaikka se leijuu kaiken yllä kuin paikallaan seisova maahan asti ulottuva pilvi.

Äänestä

Vasemmistoliitto on pelkkä mamujen ja SETAlaisten asioita ajava yhden asian puolue, jolla ei ole mitään tekemistä minkään työväenaatteen kanssa, perussuomalaiset ovat aatteiltaan lähimpänä työväenpuoluetta, vaikka ei ehkä varsinaisesti olekaan sellainen.

Äänestä
  • Jos tarkastat eduskunata-aloitteet, niin Vasemmistoliitto on tehnyt eniten tavallisten suomalaisten työläisten elämää parantavia alotteita. Perussuomalaisten työelämää koskevat aloitteet(aloite) ovat tähdänneet pelkästään työväen kurjistamiseen.

    Vasemmistoliitto toimii työväenetujen puolesta myös työpaikoilla ja ammattiyhdistysliikkeessä.

    Perussuomalaiset ovat lähinnä loisyrittäjien etua ajava puolue. Tosin persut eivät ole suostuneet menemään sellaisiin asemiin, jossa pystyisi edes näiden etua ajamaan.

    Äänestä

  • Työtätekevä kirjoitti:

    Jos tarkastat eduskunata-aloitteet, niin Vasemmistoliitto on tehnyt eniten tavallisten suomalaisten työläisten elämää parantavia alotteita. Perussuomalaisten työelämää koskevat aloitteet(aloite) ovat tähdänneet pelkästään työväen kurjistamiseen.

    Vasemmistoliitto toimii työväenetujen puolesta myös työpaikoilla ja ammattiyhdistysliikkeessä.

    Perussuomalaiset ovat lähinnä loisyrittäjien etua ajava puolue. Tosin persut eivät ole suostuneet menemään sellaisiin asemiin, jossa pystyisi edes näiden etua ajamaan.

    Mix sä puhut pask'aa?

    Äänestä

Ero on selkeä. Vasemmistoliitto yrittää potkia päähän ja kurjistaa työläisiä ja vähävaraisia, koska leikkivät porvaristo hallituksessa.

Perussuomalaiset yrittävät taas parhaansa mukaan puolustaa vähävaraisia ja työläisiä.

Perinteinen työväenpuolue vasemmistoliitto on mennyttä. Paavo ulos ja suoraselkäset vasemmisto poliitikot johtoon (yrtti-aho ja Mustajärvi), niin sen jälkeen taas vasemmistoliitto on oikealla tiellä, puolustamassa duunareita ja heikko osaisia. Jos Paavo saa jatkaa puhasteluaan, niin vasemmistoliitto kuolee pikkuhiljaa pois. Kukaan perinteinen vasemmisto kannattaja ei hyväksy Paavon porvari politiikkaa.

Äänestä
  • Kiitos kun puhut totta!

    Äänestä

"Vasemmistoliitto on pelkkä mamujen ja SETAlaisten asioita ajava yhden asian puolue, jolla ei ole mitään tekemistä minkään työväenaatteen kanssa, perussuomalaiset ovat aatteiltaan lähimpänä työväenpuoluetta, vaikka ei ehkä varsinaisesti olekaan sellainen. "

Höpö höpö. VL ajaa pelkästään ulkomaisten pankkiirien asiaa, kaikki muu on silmän lumetta. Tietenkin mikä tahansa puolue on lähempänä työväenpuoluetta kuin sielunsa 30 hopearahalla myynyt puolue.

Äänestä
  • Jotenkin olen ajatellut, että aikansa kutakin.. Onkohan ps:stä tullut uusi työväen puolue?

    Äänestä

"Jotenkin olen ajatellut, että aikansa kutakin.. Onkohan ps:stä tullut uusi työväen puolue? "

Tuskin vain. Se vain tuntuu sille kun se on pari kilometriä vassin ja demareiden vasemmalla puolella, mutta ei se mihinkään vasemmalle ole siirtynyt. Ihan hyvä puolue varsinaista poliittista keskustaa kaipaavalle se kyllä muuten ois, mutta kun pitää niitä kahjorasisteja riveissään. Minäkin äänestin kommunisteja ihan vain siksi kun persuilla oli niitä kaikkein heikoimpien ja köyhimpien morkkaajia riveissään, vaikka en kommunisteja muuten kannatakaan.

Äänestä
  • No miksi ihmeessä äänestit komuja? Minusta pitää äänestää parasta ei sitä mikä on jotain vastaan.Siksi vasemmisto.

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    No miksi ihmeessä äänestit komuja? Minusta pitää äänestää parasta ei sitä mikä on jotain vastaan.Siksi vasemmisto.

    Sä oot sairas!

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    No miksi ihmeessä äänestit komuja? Minusta pitää äänestää parasta ei sitä mikä on jotain vastaan.Siksi vasemmisto.

    "No miksi ihmeessä äänestit komuja? Minusta pitää äänestää parasta ei sitä mikä on jotain vastaan.Siksi vasemmisto. "

    Lähinnä ajattelin lapsiani, millainen velkataakka heille jää tämän hallituksen jäljiltä maksettavaksi. Tässä pankkitukiasiassa luotan vain väyrysläisiin, persuihin ja kommunisteihin, kommunistit ainakaan ei ala mättämään rahaa ulkomaisille keinottelijoille.

    Äänestä

Onkos sellaista tutkimusta tehty mitkä puolueet menee TODELLISESTI niin sanotulle oikealle ja vasemmalle puolelle... Ilmeisesti vasemmalle jää todella vähän puolueita?

Ja mitkät puolueet ovat sosialistisia? Ja mitä tällä tarkoitetaan nykypäivänä?
ja ennen toista maailman sotaa esim, saksassa eikös sekin ollut sosialisti puolue?

Äänestä
  • Kai se sosialismi viime kädessä tarkoittaa että päätöksen teko on oikeasti kansan käsissä, myös kaiken muun päätöksen teon pohjana oleva talouselämä. Muutoin se voi olla aika lailla millaista tahansa, mitä ihmiset haluavat ja paljonko ovat valmiita eri asioihin satsaamaan. Yksityistä yritystoimintaa siinä voi olla aika paljonkin, sanotaanhan tulestakin että se on hyvä renki mutta huono isäntä, joten varmaankin ihmiset haluavat säilyttää yksityisen yritystoiminnan.

    Kaikissa luokkayhteiskunnissa tahtoo käydä niin että eliitti dominoi koko puoluejärjestelmää, mm suomessa ja usassakin.

    Oikeasti sosialistisia puolueita ovat vain eduskunnan ulkopuolelle jääneet SKP, KTP ja STP. IPU ei ole sosialistinen, mutta muutoin jollakin tapaa vasemmistolainen, rehti ja kapitalismikriittinen puolue.

    Äänestä

Että mitenkö VL ja PerSu eroaa toisistaan?

Kaiketi molempien puolueiden oikea laita on ihan samanlaista sakkia, rasisteja ja russofoobikkoja, molemmilla nokka Naton per*eessä ja valehtelevat kaikesta.

Muuten kai niissä ei niin paljon eroa ole, niin tai persut kai valehtelee vähemmän.

Äänestä

PerSu on yksinvaltaisesti johdettu, rahoja myöten, natsilaistyylinen puolue.
Propaganda lähtee natsilaistyylistä. Vastustajan kanssa ei väitellä, se tulee jatkuvasti tyrmätä ja mitä enemmän solvaa sen parempi.
Opissa on syöttinä näennäisesti pohjakerrosten joitain etuja. Tarkoitus on tehdä ammattiliitot ja marxilaisuus epäisänmaalliseksi.
Opin pääkohta on nationalismi kuten Hitlerilläkin ja on siten täysin työläisille kelpaamaton. Nationalismilla pyritään työväenluokka kesyttämään alistuvaksi väestönosaksi kuten Saksassakin.

Persut eivät voi julkisesti osoittaa vihaa juutalaisiin Se olisi liian kornia. Kohteeksi on otettu ulkomaalaisviha ja etenkin pakolaisviha.
Tämä ja monet muut yksityiskohdat ovat keinoja vieroittaa kansalaisia todellisen elämän tajuamisesta. Miksi?
Mitä tyhmempi yhteiskunnallisesti jäsen tai kannattaja on, sitä helpommin tämä noudattaa Johtajan määräyksiä.

Sitten heille on rakas fasistien kanssa käymät sotamme. He pyrkivät sitä kautta uusimaan lähihistorian. Totuus ei merkitse mitään. Ulkokultaisella veteraaniuskolla hyökätään työmiehen tervettä ajattelua vastaan.

Äänestä
  • Ihan samalla tavalla tuo kaikki pätee Vasemmistoliittoonkin. Hyvin tiukasti ylhäältäpäin johdettu. Siellä vain rasismi on jotenkin ovelampaa. Aivan samalla tavalla molemmat ovat kuitenkin silmät kiiluen ja suu vaahdossa kannattaneet hyökkäyksiä ns. ählämimaihin Yhdysvaltain rinnalla ja molemmat ovat elvyttämässä Auschwitzin perinnettä Afganistanissa, kusevat vainajien päälle. Sama russofobia kalvaa molempia.

    Niin, taitaa kummassakin puolueessa olla kapea vasenlaita joka ei ole noin fasistinen. Mitenkähän eivät ymmärrä siirtyä muihin puolueisiin, vaikkapa kepuun ja kommunisteihin.

    Äänestä

  • uno dos kirjoitti:

    Ihan samalla tavalla tuo kaikki pätee Vasemmistoliittoonkin. Hyvin tiukasti ylhäältäpäin johdettu. Siellä vain rasismi on jotenkin ovelampaa. Aivan samalla tavalla molemmat ovat kuitenkin silmät kiiluen ja suu vaahdossa kannattaneet hyökkäyksiä ns. ählämimaihin Yhdysvaltain rinnalla ja molemmat ovat elvyttämässä Auschwitzin perinnettä Afganistanissa, kusevat vainajien päälle. Sama russofobia kalvaa molempia.

    Niin, taitaa kummassakin puolueessa olla kapea vasenlaita joka ei ole noin fasistinen. Mitenkähän eivät ymmärrä siirtyä muihin puolueisiin, vaikkapa kepuun ja kommunisteihin.

    Höpö höpö: nimimerkki "uno dos":n lienee aika turhaa väittää vasemmistoliittoa rasistiseksi. Lues juntti Dan Koivulaakson, Mikael Brunilan ja Li Andersonin loistava teos äärioikeistosta - se on todella hyvin taustoitettua argumenttia perustuen historiallisiin faktatietoihin ja yhtään kiihkoilematta, toisin kuin "persulaisten" faktan kieltävä itse keksitty pseudotiede Jussi Halla-ahoineen ja muine "Maassa Maan tavalla"- kömpelö- opusten kirjoittajineen...

    Ja arvaan ja tiedän, että tätä Suomi24:a päivystää tauotta muutama rasismin suoltaja, joten on ehkä arveluttavaa näiden ylijumalia Halla-ahoja ja muita edes kritisoida, mutta maassa on sananvapaus ja jos sinä tulet kirjoittamaan Suomi24:n nimettömälle Vasemmistoliitto-palstalle vasemmistoon kohdistuvaa järjetöntä tuubaa, niin kyllä tässä saa sellainenkin lukija sanoa mielipiteensä, joka ei jaa ajatusta vasemmistoliitossa muka piilevästä rasismista.

    Ja ne on ihan oikeassa kaikki, jotka sanoo, että ainakaan tähän mennessä Timo Soinin poppoo ei ole millään erityisellä tavalla oikeiden pienituloisten ja kärsivien tai sorrettujen asemaa eduskunta-aloitteissa ajanut, vaan ne on keskittyneet meuhkaamaan Suomenmaahan muutosta kiinnostuneiden maahan tulon estämiseksi, mikä ajattelumalli on Suomen taloudelle jo nyt puolittain katastrofi ja vielä enemmän sitä sitten, kun kohta väestön ikäjakauma kääntyy siihen, että suurinpiirtein yks kolmasosa suomalaisista on vauvaikäisiä tai koululaisikäisiä ja kaksi kolmasosaa joko eläkkeellä, kortistossa tai kodeissa lastensa kanssa niitä hoitamassa, jos nyt raakisti kärjistän...

    Naurettavaa sekin, että fasistit rinnastelee Vasemmistoliittoa ääriliikkeisiin. Nyt ei ole mikään 1900- luvun alku, ja silloinkin ne jotka oli ehkä kommareitakin, oli sitä vain siksi, ettei maassa ollut mitään työlainsäädäntöä tai työntekijöiden oikeuksia.

    Äänestä

Surkuhupaistahan se on. Persut arvostelee Vasemmistoliittoa työväen etujen pettämisestä mutta itse eivät koskaan ole niiden kannalla olleetkaan.

Soinin oikea eu-kritiikkikin perustuu siihen, meidän ei tule kustantaa ulkomaiden pääomien polkemia kansoja mutta ei puolusta niiden kansojen työllä eläviä eikä asetu oman maamme pääomia vastaan. Viittaan vain Soinin puheisiin ns. kestävyysvajeen tarvitsemista sotuleikkauksista.

Äänestä
  • hynttyyt yhteen vaan... Siinä olisi työväen luokan puolue... Vastusta kokoomukselle.

    Äänestä

Vasemmistoliitto on todella myynyt sielunsa pääomalle. Sen on ollut pakko siirtää lehdistönsäkin puolustamaan mm. Kreikan työläisten hivuttamsta. Kerrassaan anteeksiantamatonta.

Persun palstalla olevat natsisiipeläiset eivät koskaan ole työväen asialla olleetkaan. Heidän tavoite on ihmeellinen, talvisota ja sotaveteraanit!!!!!
Muita sivutavoitteita on ulkomaisen pääoman vastustaminen ja kotimaisen pääoman tekeminen Jeesukseksi mutta kuitenkin haluavat työlästen veromarkat siirrtättää Korean pääomalle.

Koska puolueen varat ovat Soinin takapuolen alla, puolue ei tule koskaan siirtymään (ainakaan helpolla) todelliseksi työväenpuolueeksi.
Ei onnistu myöskään natsityyppinen puolue, koska sen tavoite perustui sotaan ja tätä natsihenkiset eivät ymmärrä - sitä minne Suomi voisi hyökätä uhrattuaan ensin miljardeja aseistautumiseen.

Äänestä

-vasemmistoliitto on entinen työläisten puolustaja
-perussuomalaiset on nykyinen työläisten puolustaja

-vasemmistoliiton puheenjohtajalle paavo arhinmäelle
on tiedossa suojatyöpaikka politiikan jälkeen
-perussuomalaisten puheenjohtajalle timo soinille ei ole suojatyöpaikkaa politiikan jälkeen

Äänestä

"-perussuomalaisten puheenjohtajalle timo soinille ei ole suojatyöpaikkaa politiikan jälkeen"

Ja takuuvarmasti on. Kyllä sen saa myös Arhinmäki. Se on selvä.
Soini ei ole sanaakaan lausunut EK:n ja Kokoomuksen vaatimia työkansan etujen leikkauksia vastaan.

Äänestä
  • mietippä kuka kannatti ja kuka vastusti arvonlisäveron nousua.
    köyhimpiä eniten rokottava vero.

    Äänestä

  • myös työläinen kirjoitti:

    mietippä kuka kannatti ja kuka vastusti arvonlisäveron nousua.
    köyhimpiä eniten rokottava vero.

    Arhinmäki vastusti veroa..Mieti kuka petti äänestäjät luikki oppositioon ja ei tehnyt äänestäjien eteen mitään..

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    Arhinmäki vastusti veroa..Mieti kuka petti äänestäjät luikki oppositioon ja ei tehnyt äänestäjien eteen mitään..

    en ymmärrä arhinmäen tapaa vastustaa asioita.

    lueppa tuo alempi kirjoitukseni niin huomaat missä mielestäni persut on tehnyt äänestäjien eteen paljon.

    Äänestä

  • ex... kirjoitti:

    Arhinmäki vastusti veroa..Mieti kuka petti äänestäjät luikki oppositioon ja ei tehnyt äänestäjien eteen mitään..

    "Arhinmäki vastusti veroa.."

    Aivovammasiko pakottaa sut valehtelemaan? Arhinmäki äänesti veron puolesta! Paavo on aina puhunut yhtä ja toiminut päinvastoin!

    Äänestä

Vasurit pyllistää Rkp:lle, ottaa vastaan siltä rahaa.
Perussuomalaiset eivät.

Äänestä

"mietippä kuka kannatti ja kuka vastusti arvonlisäveron nousua.
köyhimpiä eniten rokottava vero."

Vasemmistoliitto äänesti veron korotuksen puolesta ja se on tasaveroa ja työläisille epäedullinen.
Mitä enemmän Vasemmistoliito osoittaa hallitushalua, sitä karvaampia tekoja Kokoomus laittaa vasurien kontolle.
Muodostuu kuva: Kokoomus noudattaa normaalia poltiikkaa, puolustaa pääoman etuja. Vasurit "työväenpuolueena" äänestävät työväen etuja vastaan.

Perusuomalaiset eivät ole sen kummempia. Ovat myös sosialismia vastaan. Ovat muka kv-pääomaa vastaan. Olla kotimaisen pääoman tukija olisi "isänmaallisuutta", se on suurempaa työläisen pettämistä oppositiosta käsin kuin vasurien pallittelu hallituksessa.

Äänestä
  • -Kokoomus LAITTAA vasurien kontolle???????
    - Vasurit "työväenpuolueena" äänestävät työväen ETUJA vastaan??????
    -Ovat MUKA kv-pääomaa vastaan??????

    mielestäni nämä sinun lauseet osoittavat että olet tosiaan aatteen kannattaja mutta et kylläkään tiukkapipoisisin.
    itse en ole aateiden kannattaja enkä tuli enkä myöskäänn uskonnon.
    sillä aatteet syö yksilöllistä ajattelua kylläkai politikot ovat siitä selvin esimerkki.

    oli sitten sosialisti,kapitalisti.uskonto tai muka asian sanoja tai tekijä niin minä voin kannattaa jos se on mielestäni oikein.

    vasemmisto on nostanut työväen luokan asemaa vuosikymmeniä ja kunnioitan sitä
    mutta persut on saanut työväen kannatusta oliko ne muka puheet sitten sosialistisia tai kapilistisia.
    kun persut on saanut reilusti kannatusta vastustamalla saksan ym. sijoittajien tukemis
    ta se on vaikuttanut eniten ja posiitivisesti että suomikin yritää panna rajoja kapitalismin tukemiseen.(äänestäminen vaikutti)

    ihmettelen että PAAVI on ainut joka sanoo tänäpäivänä ääneen että KAPITALISMI ON MENNYT LIIAN PITKÄLLE.

    sinä osaat kirjoittaa asiallisesti etkä mene toisen haukkumiseen toivottovasti et ota minun kirjoitusta henkilökohtaisesti sillä en vastusta sinua vaan aatteita.

    Äänestä

Tämänpäivän Aamulehdessä oli entisen Vasemmistoliiton pitkäaikainen kansanedustaja lapista Esko-Juhani Tennilän kommentti puolueensa tilasta. Kuinka puolue ja yleensä vasemmisto on täyisin Kokoomuksen sylissä niin, että hirvittää.. Tämä kertoo kaiken nykytilasta, ja varmaankin puolueen on vaikea mennä seuraaviin eduskuntavaaleihin liput liehuen. Pahimmassa tapauksessa vielä tippuu eduskunnasta, koska Mustajärvi ja Yrttiaho nakertavat oman osansa jopa voivat saada lisäpaikat...

Äänestä

Mustajärvi ja Yrttaho ovat yhä edelleen vasemmistoliiton jäseniä lisäpaikat heille tarkoittaa lisäpaikkoja vasemmistoliitolle..

Äänestä
  • Jos Yrttiaho ja Mustajärvi yrittää eduskuntaan Vasemmistoliiton listoilta,heillä ei ole mitään mahdollisuuksia läpimenoon enää,menisi uskottavuus!
    En kyllä usko että he niin tyhmiä olisivatkaan..... Vasenryhmä on ihan hyvä nimi uudelle puolueelle,toivotaan heille menestystä. Porvaripuoluetta Vasemmistoliittoa duunari ei enää tarvitse!

    Äänestä

Ihminen voi kuvitella olevansa yksityisajattelija. Kuitenkin hänen ajatuksensa heijastavat tai pyrkivät heijastamaan todellisuutta.
Mitä enemmän tuntee vallitsevia oloja, niiden taloudellisia taustoja, sitä tarkempi analyysi on.

Marxilaisuus on ensinnäkin tavaratuotannon yleisten lainalaisuuksien tuntemista. Niiden lait ovat kutakuinkin samat tänään kuin olivat 1.800 luvun alussa.
Toiseksi materialistinen filosofia esittelee olemisen ja ajattelun sekä historiankäsityksen yleisiä lakeja.
Niiden lauseiden hokeminen ei tee "hurskaaksi" ketään mutta ne auttavat näkemään maailman menoa paremmin. Ovat ikäänkuin shapluuna todellisuuden tiedostamisessa.

Marxilaisuus on syntynyt satojen ellei tuhansien yksityisajatteloiden toimesta eikä sitä pidä pitää dogmina ja se myös kehittyy edelleen.
Kun nykyään sanotaan, etten kannata ismejä, se yleensä tarkoittaa että pitäisi luopua marxilaisuudesta.

Soini asetti oikein eurokritiikin alkuosan. "Ei pidä tukea Keski-Euroopan rahasammioissa rypeviä suurkapitalisteja".
Juuri mitään muuta oleellista työväen etuihin liittyvää en ole huomannut siellä päin.
Haittana on Soinin tiuhaan tuleva "sosialismi njet tai kotimainen kapitalismi on tuen arvoinen".

Äänestä

Vasemmistoon lehdistössä on tyystin loppuneet yhteiskuntakriittiset linjaukset. Kansainvälisiä asioita on muutenkin ollut vähän ja nyt niitä ei ole ollenkaan.
Vasemmstolitto korostaa arvoja. Niin kaikki puolueet tekevät. Yhdenkään puolueen ohjelmassa ei seiso kansan vastaisia lausuntoja. Kaikki pyrkivät hyvään.
Vasemmistoliitto äänesti ennen hallitukseen menoa Portugalin kautta Suomen työläisten varojen siirtoa keskieurooppalaiselle pääomalle ja sen jälkeen hallituksessa niitä on siirretty miljarditolkulla.

Perusuomalaisilla on laaja ohjelma, jossa sohitaan sinne sun tänne. Yleinen linja on; ulkomainen pääoma on paha, kotimainen pääoma on hyvä. Se merkitsee suoraa antautumista pääoman valtaan kuten Turun telakan kohdalla puolue oli valmis rahoittamaan ulkomaista pääomaa.

Vasemmistoliitto muuttui pääoman rengiksi ja Perusuomalaiset kalastelevat eurokritiikillä pettyneitä työläisäänestäjiä uudelleen pääoman rengeiksi.

Äänestä

Vasemmistoliitto puolueena:
http://www.vasemmisto.fi/

Ehkä heillä on filosofiana, että palvelut pitäisi olla maksuttomia ja kustantaa verovaroilla. Eikä pelkästään suomalaisille vaan koko maailmalle. Näin heidän puheistaan kumpuaa ja maahanmuutto ja muu tänne rantautuva aines on sydäntä lähellä.

Perussuomalaiset puolueena
http://www.perussuomalaiset.fi/

Näillä selvänä pääfilosofiana on kansallismielisyys. Edustajia yhdistää nimenomaan KANSALLISMIELISYYS vaikka edustajaporukkaa on kummaltakin laidalta ja keskeltä.

Tämä HS kunnallisvaalien arvokartta on melko hyvä:
http://www.hs.fi/paivanlehti/#sunnuntai/Puolueiden todelliset kasvot/a1350113752776

Viime eduskuntavaaleista oli myös henkilökohtainen arvokartta, jota en nyt löytänyt.

Äänestä

ensiksi HUOM kannattaa vakavasti harkita paperilehti Hesarin tilauksen
lopettamista vuonna 2013, voihan sitä välillä sitten netistä katsella
jos on aivan pakko mutta ei paperilehtimaksulla tukea, eikö vain?
Ethän halua lukea postmodernimössöhömppää?


Sitten työ, Perussuomalaiset kannattaa HYÖDYLLISTÄ TYÖTÄ eli sitä, mitä filosofi
Karl Marx, kapitalistihan riistää proletaarin hyödyllisen työn arvosta lisäarvon.

Arhinmäen porukka pitää työnä mamun toimimista tulkkina tai afrokampaajana tai venäläisen bussikuskin ajoa, kun kuski ei osaa soittaa hätänumeroon
eikä tiedä missä on Vasemmistoliitonkujan pysäkki.

Selvä että kapitalisti palkkaa osaamattomia kun saa ne halvalla
ja mamu tulee kun mamupuuhastelu on kuulemma työtä josta kukkahattu
vielä maksaa jotain.

TÄMÄ ON ERO. Katso alla kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen hyvä kuvaus
mitä PERUSSUOMALAINEN TARKOITTAA SUOMALAISELLA YRITTÄMISELLÄ
JA MITEN
HYVIN HAKA-WOOD RULAA NYT

Jytkyä odotellessa kannattaa kirjoittaa Teuvo Hakkaraisen hyvä kirjoitus
suomalaisten tähtihetkistä

http://www.teuvohakkarainen.fi/ajatuksia/82-kommentti-umayya-abu-hannan-kirjoitukseen-hsssa

Kirjoittaja ei näe siirtolaisia muuten kuin luuta ja rätti kourassa ja hänen mukaansa heitä ei näy suomalaisen yhteiskunnan vallan ytimissä. En ole näissäkään ajatuksissa samaa mieltä hänen kanssaan. Kirjoittajan käsitys luuta ja rätti –työntekijöistä voi johtua siitä, että hän ei ole ehkä käynyt Suomessa kansainvälistä toimintaa harjoittavissa tietotekniikka- ym. yrityksissä. Siellä hän tapaisi muun muassa intialaisia, kuubalaisia, latvialaisia, venäläisiä ja unkarilaisia oman alansa huippuosaajia. Työkielenä englanti. Eri siivousliikkeiden siivoojina hän voisi nähdä mm. nuoria (valkoisia) suomalaisnaisia, jotka rahoittavat tällä tavalla opisto- ja korkeakouluopintojaan. Käsittämätön on kirjoittajan väite siirtolaisten puuttumisesta vallan ytimistä Suomessa, joissa heitä on ollut jo vuosisatoja. Suomen historiaa opiskelleet tietävät Enso-Gutzeitin perustajan norjalaisen Hans Gutzeitin ja hänen mukanaan tuomansa norjalaiset siirtolaiset. Norjalaistyyliset luhtitalot, "Kotkan pytingit", kirjoittaja voi tänä päivänäkin nähdä Kotkassa. Presidentti Ahtisaaren suku on tullut samoin Norjasta. Sinebrychoffit tulivat 1700-luvulla Venäjältä. Kenraaliluutnantti Oeschin suku on tullut Sveitsistä, samoin suklaamestari Karl Fazer. Kutomomestari James Finlayson oli skotti. Presidentti P.E.Svinhufvudin suvun varhaiset sotilashenkilöt ja virkamiehet tulivat Ruotsista. Mannerheimit ovat alun perin hollantilaisia. Arkkitehti Engel oli saksalainen. Kangaskauppias Stockmann tuli Lyypekistä. Raaseporin Pohjassa Fiskarsin, Billnäsin ja erityisesti Antskogin ruukissa oli Ranskasta/Belgiasta tulleita mestareita kehittämässä metalliteollisuutta.

HAKA-WOOD RULAA

http://www.kauppalehti.fi/omayritys/hakkaraisten saha kannattavuudessa eliittia/201301341017

Äänestä
  • Paljonko mopotalli hakkarainen saa eu-tukia?sehän oli valtava summa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysyjä:) kirjoitti:

Kertokaa nyt selkeä ero miten nämä puolueet eroavat toisistaan?
Jos ajattelee puolueohjelmaa..
Itse olen työläinen ja tuntuu, että molemmissa puolueissa olis hyviäkin juttuja:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu