Jos tässä pääsee uudelleenkoulutukseen niin mikähän olisi passeli ammatti/ala reumaa sairastavalle? Leipomotyö alkaa olla jo liian raskas ja niistä hommista ei löydy kevyttä vaihtoehtoa. Että mille sitä sitten alkas?
Reumaatikolle sopiva ammatti?
6
4331
Vastaukset
- Mies79
Hieman pessimistinä sanoisin että mikään ei ole hyvä joten valitse vähiten huono. Istumatyö ei välttämättä ole ainakaan selkäreumaiselle hyvä mutta se on kuitenkin ehkä helpoin tie. Vaikka olisikin huonompia aikoja ei pieni nilkutus tai särky yleensä estä toimistotyötä. Jos on koko ajan pelko työkyvystä, se lisää stressiä jota on sairauden vuoksi yleensä jo tarpeeksi elämässä.
Itse olen yrittäjänä ja vielä fyysisellä alalla. Vaikeaa on, mutta en nähnyt vaihtoehtoja enää, yhteiskunnan apu on kankeaa ja hidasta. Olin muutaman vuoden työttömänä ja kaipasin apua. Nyt kun ei ole enää työttömän statuksella niin niitä koulutuslappusia alkaa tulemaan. Eli tämänkin takia kannattaa pysyä työttömänä.. - 10-8
Tässä samaa asiaa pohtinut. Koulutus on sosiaali- ja terveysalalta. Olen tehnyt kaikenlaisia raskaita töitä elämäni aikana: Lehtien jako, kylmävarastotyö, siivous, laitoshuolto... Olen myös tehnyt puhelinhaastattelutyötä, mutta siihen en ala enää koskaan. Koulutuksen jälkeen olen ollut osastonsihteerinä ja nyt tekstinkäsittelijänä.
Osastonsihteerin työ oli todella stressaavaa ainakin siinä kohteessa jossa työskentelin. Tekstinkäsittely on muuten ok, mutta tietenkin aika rankkaa ranteille ja hartiaseudulle. Ei myöskään ole hyvä istua koko päivää.
Mulla on nyt toinen ranne osittain jäykistetty, mutta muuten aika ok tilanne. Enemmän ongelmana kova väsymys. Hyvä ratkaisu olisi varmaan lyhyempi työpäivä, esim. 6 h työtä/pv, mutta näin pienellä palkalla ei ole siihen mahdollisuutta, eikä osa-aikaeläkkeeseen ole myöskään mahdollisuutta. Eli aika rankalta tuntuu, kun työmatkoihinkin menee tunti suuntaansa, vaikka pidänkin työstäni.
Kävin aikoinaan jossain ammatinvalintaneuvojalla, jonka olisi pitänyt auttaa mua miettimään mitä voisin opiskella ammatikseni, kun sairaus oli todettu. Hän suositteli mulle yliopisto-opintoja ja kyseli mistä olin lukiossa kiinnostunut... Mulla oli edellisistä sos.- & terv.opinnoista jo usempi tuhat e opintovelkaa ja sitten olisi pitänyt aloittaa taas pitkät opinnot. Ja kuka ne olisi rahoittanut? Opintotuki ei riittänyt edes vuokraan silloin. Ei mitään toivoa, että olisi jaksanut käydä opiskelujen ohessa vielä työssä.
Harkitsin myös, että hakisin jotain osapäivätyötä ja nostaisin soviteltua työttömyyskorvausta, mutta ei oikein löytynyt sopivaa paikkaa. Kun ei terveillekään tahdo löytyä työtä, kaikkiin toimistohommiin on niin paljon hakijoita. Useita satoja parhaimmillaan yhteen paikkaan! Reumaatikolla muka jotain toivoa? Mehän ollaan työnantajan pahin painajainen.
Myöskin työkaverit tykkäävät huonoa, jos joku on paljon pois. Paikasta riippuen tietenkin, mutta jos poissaolijan työt lankeaa muille ilman eri korvausta, niin kyllä saa tuntea vihaiset katseet selässään.- Jokueräs
Minä olen tehnyt fiksun ratkaisun heti lukion jälkeen ja luin itseni DI:ksi. Ei sinällään tarvinnut reuman puhjettua miettiä ammattia uudelleen. Näissä hommissa tosin ongelma on stressi ja vastuu. Vaikka työ joustaa hyvin olon mukaan - istun päivästä noin puolet ja harvoin teen mitään fyysisesti raskasta ja ne raskaatkin tehtävät voi siirtää hyvälle päivälle. Olenkin muutamaan otteeseen miettinyt alan vaihtoa henkisesti helpompiin tehtäviin. Tosin moisen alan löytäminen on ollut melkoisen haastavaa.
Laborantin tehtävät ovat usein sitä, mutta minulta puuttuu se vaadittava tarkkuus. Olen kesätöinäni tehnyt sitä ja huomannut useampaan otteeseen, miten paljon huolellisuus vaatii minulta.
- reumariidu
hei, kerrohan sitten kuin sun kävi" ? ootko ajatellut työkokeilua eri aloilla, tai keventää tunteja, ehkä 4 h. päivässä? jos pikä saikku uhkaa niin kyllähän ne mietti eri vaihtoehtoja sullekin, onko mahista päästä osatyökyv.eläkkeelle mene vaan työterveyshuoltoon jutteleen.
- qhshjhg124
Hey. Tuttuni on ollut metsillä töissä vaikka reuma
- mitätästä
Hei. Mitä kuuluu tänään sinulle?
Löysitkö uuden ammatin ?
Miten olette selvinnyt?
Olen pian 50 v.
Nykyinen työ ei sovi. Raskas.
Moni paikka on rikki. Lisäksi on muita kroonisia sairauksia reuman lisäksi.
Koulutus ei varmaa enää onnistu jo näiden vaivojen kipujen takia.
Minulla on aika kova lääkitys reumaan.
Ja voisi sanoa että voimia ei pahemmin ole.
Mutta pitäisi tehdä jotain kuitenki.
Tänä tilanne on kyllä aika tressaava -`` (
Vuosia olen ollut täysi työkyvytön.
Eläkettä joskus haettu.
En tiedä tuleeko sitten joku työkokeilu.
Selviäminen tulee varmaan olemaan vaikeaa.
Eikä oikeata alaa edes tahdo mielee tulla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713498
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851516Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251259- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk91788- 62745