Onko mun miehellä ADD?

väsynyt...

-aina tavarat hukassa, puhelin, avaimet, vaatteet, työkalut vaikka omilta jäljiltään ovat
-ei jaksa odottaa muita jos on itse valmis, ravintolassa esim. syö itse nopeasti ja on lähdössä pöydästä vaikka mulla tai lapsellani on syöminen vielä kesken. joskus ottaa lapseltamme ruuan nenän edestä pois ja sanoo "olet syönyt jo tarpeeksi" vaikka lapsi haluaisi vielä syödä
-jättää tavaroita lojumaan mihin sattuu, jopa kylässä ollessamme saattaa jättää likaiset kalsarit keittiön tuolille lojumaan mennessään saunaan jne. (noloa!!!!)
-oikestaan yksi pahimmista: EI KUULE/KUUNTELE. varmaan päivittäin käy niin että sanon jonkun asian ja mies vastaa "jaa" tai "ihanko tosi" tms. ja myyöhemmin käy ilmi ettei mies ole kuullut yhtään mitä olen sanonut. joskus ei vastaa mitään jos kysyn joain, saatan joutua kysymään monta kertaa "kuulitko" eikä vieläkään, lopulta pitää joko huutaa tai mennä tökkimään miestä että tajuaa kuunnella
-ei pysty suunnittelemaan asioita huomista päivää pitemmälle, jos edes huomistakaan. elää vaan just tätä hetkeä. minä joudun aina suunnittelemaan kaikki matkat, yöpymiset, aikataulut.
-unohtaa kertoa mulle tärkeitä asioita, siis meitä molempia tai meidän lapsia koskevia asioita, joita mun ois ihan välttämätöntä tietää. usein kuulen niistä liian myöhään ja joltain aivan eri ihmisiltä

Huoh... olen vihjaillut tuosta ADD:stä mutta hänen mielestään hänellä ei mitenkään voi olla ADD koska on "niin väsynyt koko ajan". ja tämähän ei liity asiaan millään tavalla. pyysin häntä tekemään netissä ADD-testin mutta ei voinut edes sen tekemiseen keskittyä hetkeksi. mitä mä teen tuon miehen kanssa?? on tosi vaikea jaksaa tällaista. mä en pysty puhumaan mun miehelle mistään mun mieltä painavista asioista, koska se ei kykene kuuntelemaan.

10

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap..

      Lisään vielä että hänen veljellään on hiljattain todettu ADD tai ADHD, en muista kumpi.

      • voevoe

        Mitä teen? Lempeän jämäkästi otat puheeksi/luetat kirjeen, jossa ilmoitat ottavasi eron jos hän ei paneudu ongelmiinsa itse. Ja pysyt sanojen takana. Onko hänellä alkoholismitaipumusta?
        Voit tarvittaessa vaikka taluttaa ADHD-liiton suositteleman neurologin vastaanotolle, mutta tilannehan ei korjaannu jos hän itse ei havahdu siihen, että hänellä on ongelmia.


      • ap...
        voevoe kirjoitti:

        Mitä teen? Lempeän jämäkästi otat puheeksi/luetat kirjeen, jossa ilmoitat ottavasi eron jos hän ei paneudu ongelmiinsa itse. Ja pysyt sanojen takana. Onko hänellä alkoholismitaipumusta?
        Voit tarvittaessa vaikka taluttaa ADHD-liiton suositteleman neurologin vastaanotolle, mutta tilannehan ei korjaannu jos hän itse ei havahdu siihen, että hänellä on ongelmia.

        Otinkin asian puheeksi tuossa yks ilta ja sanoi kyllä itsekin huomanneensa, että hänellä on "jonkin sortin keskittymishäiriö": Mutta sanoi myös että ei todellakaan aio mennä mihinkään adhd-testeihin... mutta aikoi jatkossa kiinnittää huomiota enemmän käyttäytymiseensä, kun sanoin että se häiritsee mua ja paljon. saa nähdä muuttuuko yhtään parempaan suuntaan.. toki jos kyseessä oikeasti on sairaus niin eihän siihen varmasti itse voi vaikuttaa. seurailen vielä ja otan asian uudestaan puheeksi jos jatkuu samanlaisena tai pahenee. ja miehellä ei ole alkoholismitaipumusta.


    • addiadlubhi
      • vittuuntunuthessu

        heh, nukkuminen on homojen hommaa. Ite jätän joka toisen yön väliin kokonaan. Niin saa joka toinen yö kunnolla nukuttua ja valvoessa ehtii kunnolla touhuta jos touhuttaa. Ette arvaakaan kuinka projektia voi jättää kesken yhden yön aikana.


    • chilly

      TODELLAKIN TESTEIHIN!
      Kuulosti niiiin tutulta. Allekirjoitan itselläni
      kaikki kuvailemasi oireet ja diagnoosi löytyy.
      Älä kuitenkaan uhkaa erolla,niinkuin joku ehdotti. Adhd:seen ei uhkavaatimukset pure,saat miehesi vaan vastustamaan kovemmin asian selvittämistä. Näytä hanelle vaikka tää viesti ketju. Koita jaksaa!

    • operi

      Moi !
      Osa noista sun miehen tavoista on selvästi ihan silkkoja huonoja käyttäytymistapoja ja kasvatuksen puutetta. Ei ole opetettu olemaan kohtelias ja käyttäytymään kunnolla.Adhd-testeillä ei pitkälle potkita, koska hoitoa ei ole olemassa.
      Entä ovatko nämä tavat tulleet vasta nyt eli etkö huomannut siitä ennen kuin perustitte perheen? On väärin lapsia kohtaan hajottaa perhe ilman painavaa syytä.
      Ja vielä: toki lapsiperheen elämä on kiireistä ja stressaavaa, jossa tällaiset erilaiset tavat elää arkeakorostuvat, ja monessa perheessä on vain niin, että perheen äiti on se promoottori joka hoitaa arjen ja aikataulut. Sanotaankin että niin kauan homma toimii kun äiti jaksaa.
      En lähtisi mihinkään tutkimuksiin, koska ne eivät johda mihinkään.

    • Moikka!
      Kirjoitin samasta "aiheesta" joku aika sitten tonne yleistä mielenterveydestä palstalle.Käy lukemassa.Olisi tosi mahtava vaihtaa ajatuksia kanssasi.

    • Juhani_3

      Testeihin vain. Veljen diagnoosi lisää miehesi mahdollisen ADHD:n todennäköisyyttä. ADHD on vahvasti perinnöllinen oireyhtymä.

    • C_b_r_t_w

      Olen samanlainen kuin miehesi ja minulla on todettu vastikään ADD-tarkkaavaisuushäiriö. Olen kuitenkin nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe