Meidän lapsi on ollut koulukiusattu, en tiedä mitä tekisin enään....olen ollut yht.opettajiin, terveydenhoitajaan, ystäviin, mutta kiusaaja kiusaa. Lapsi välillä soittaa töihin ja itkee, että muutetaan en kestä, ahdistaa.
Mitä teen
Miksi kestettävä
16293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikset muuta?
"olen ollut yht.opettajiin, terveydenhoitajaan, ystäviin, mutta kiusaaja kiusaa"
Olet ollut yhteydessä täysin vääriin tahoihin.Noista on yhtä paljon apua kuin soitosta englannin kuningashuoneen vaihteeseen.
Otat yhteyttä suoraan kiusaajan vanhempiin ja kerrot että asiasta tulee rikosilmoitus ellei se paska lopu välittömästi.Vaikka vanhemmat muuten olisivat perseensilmästä kotoisin, varmasti tukistavat jälkikasvunsa lopettamaan sen kiusaamisen kun uhataan käydä lompakolla korvauksia hakemassa.
Soita Bandiiteille. Kiusaaminen loppuu kun on liivimiehiä oven takana.
Paha ongelma. Opettajat ovat vastuussa koulussa tapahtuvissa asioissa, jos ei homma parane, ole yhteydessä koulutoimen vastaaviin ja tarvittaessa poliisiin. Vanhempiin vetoaminen tuskin auttaa kun vanhemmat näissä tapauksissa ovat usein täysiä idiootteja .
Rikosilmoitus on paikallaan jos ei muuten kuulla. Poliisilla on velvollisuus selvittää asia.
Kiusaaja saatava psykiatriseen hoitoon ja siirrettävä toiseen kouluun.
Siis ei rikosilmoitus vaan rikostutkintapyyntö. Poliisin velvollisuus on tutkia onko pyyntö johtamassa rikosilmoitukseen. Rikoskomissario määrää tarkemman tutkinnan ja esittää sen yleiselle syyttäjälle, joka päättää otetaanko juttu syytelistalle vai ehdotetaanko esim sovittelu. Itse olin sovittelua vastaan ja se oli hyvä ratkaisu. Tuollaiset sovittelut vain lisäävät uhmaa. Se vähän niin kuin ehdonalainen vankeus jolle nauraa jo rikollisten varastetus polkupyörätkin. Tuollaisen kiusaajan ura pitää heti katkaista kovalla kädellä. Muuten se ei lopu. Poliisi ottaa nykyisin tosissaan tuon kiusaamisen ja puuttuu kyllä siihen.
Käytät sanamuotoa "meidän lapsi". Eli taloudessa on myös mies.
Rauhallinen keskustelu perheenisien kesken kyllä riittää. Paitsi jos kiusaajan vanhemmat on roskaväkeä, niihin ei tehoa kuin poliisi.
Marky taitaakin olla ns. hyvästä- ja hienosta perheestä?
Totuus on kuitenkin tarua ihmeellisempi, nämä ns. hyvien- ja hienojen perheiden kasvatit ovat yleensä kaikkein hankalimpia tapauksia, kun kotoa opetetaan sama asennevamma joka näkyy myös Markylla olevan.
Eli kyllä se ongelma tulee sieltä vanhempien kotona opettamasta arvomaailmasta, syy löytyy yllättäen kotoa.
Suosittelen tekemään lastensuojeluilmoituksen, sieltä löytyy kyllä työkalut ja halut laittaa uhoava ylimys vanhempineen ruotuun.
Ei ku mä tarkotin sitä, että sitä hienostoperheen kravattikalle-faijaa on helpompi suostutella kuin jotain piripäätä.
Piripäähän ei tehoa kuin pamppu, mutta Herra Johtaja Toimistopäällikkö pistää äpäränsä ruotuun samalla hetkellä kun sen oma toimeentulo, maine tai elintaso on uhattu.
Tilannehan on sellainen että koulun puolelta et saa apua.Korkeintaan SINUN kiusattu muksusi koitetaan pakottaa tarkkailuluokalle.Onhan se helpompaa opettajalle lyödä lyötyä ja poistaa sinun kersasi, kuin että pitäisi rangaista koko luokan verran kiusaajia.(tämä ihan kokemuksen perusteella..)
Älä suostu tällaiseen paskaan, vaan marssit sinne poliisille samantien.Kun konstaapelit ilmestyvät kiusaajan vanhempien ovelle, seuraa tukkapöllysessio kakaran kotona.
Yhteys poliisiin vaan. Niin tekisin itse. Kiusaaminen ei lopu, jos kiusatun vanhemmat ei tee jotain. Kukaan muu siihen tuskin puuttuu.
Joo ja muista TOIMIA, vain tiukalla asenteella asia korjaantuu.
Pakkohan se on toimia, jos haluaa että lapsi nauttii lapsuudesta ja pää pysyy koossa. Onhan se jo velvollisuus vanhemmilla. Ite kävin kiusaajan kotona keskustelemassa ja onneksi se tehosi. Kiusaajan tausta: oli itse kiusattu joskus...
Ei opet ehdi huolehtiin oppilaista, koska pitää ruikata huonosta ilmastoinneista, homeista ym. ajaa omaa etuaan.SORRY:
Jokaisella koululla on oma nimikkopoliisi johon voi ottaa yhteyttä.
Kokemuksesta voin sanoa ettei kiusaajien vanhempiin kannata ottaa yhteyttä.
Opettajat ja vanhemmat eivät kykene auttamaan, salataan vaan asioita:;Marssi poliisilaitokselle ja kerro asia. Sieltä alkaa purkautumaan. Ole asiallinen ja tomera. Näin minä tein ja apu viimein löytyi.
Tue omaa lastasi ja kerro hänelle, että sinä autat. Jos tilanne kriittinen, kouluun ei kannata mennä enen kuin poliisi tukii asiat.
Minun lapseni oli hakattu moneen kertaan ennen kuin viimein saimme apua ja opettajakin joutui psykologin ohjaukseen. Ei osannut muuten auttaa lasta.
Lapsi tarvitsee kaiken tukesi.