Ratsastuskoulun perustaminen

Olisiko mahdollisuus?

Eli toivoisin vastauksia kysymyksiini;
1. Mitä talli maksaisi jos siellä olisi;
-Tallirakennus (n. 13 karsinaa satulahuone,rehuvarasto, pari pesupaikkaa, hoitohalli...) pihatto
- Pikkutarhat (8kpl?), laitumet (2kpl?)
- Ratsastuskenttä (60m kertaa 80m eli suuri kenttä) estekalusteet
-Pieni maneesi (80m kertaa 80m)
- Kaikki muu tarpeellinen

2. Mitkä koulutukset on hyvä olla? Millaista kokemusta?

3. Millaiset tulot ovat keskimäärin?

4. Voiko ihan normaali 'ihminenkin ' perustaa tallin vai pitääkö olla jopa lottovoitto että voi tehdä sen?

5. olisiko muita perusvinkkejä?

8

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velli000

      1. Aika paljon. Melken yli 50 000euroa.

      2. Aika paljon kokemusta ja lisäksi pitää olla eri työntekijöitä.

      3. No riippuu mitä hintaa pyydät tunneista. Lisäksi hevosten eläinlääkärit yms. vievät rahaa.

      4. No melkein lottovoitto.

    • ookko tosissas

      1. Koko tuolle höskälle varovainen arvio äkkiä laskettuna n 1,2 miljoonaa euroa. Siis ilman hevosia ja varusteita.

      2. Yrittäjäkurssit itsellä, hevostalouskoulu tai ainakin helvetin pitkä kokemus hevosten/tallin pidosta TAI sitten palkattava asiantunteva tallimestari joka tietää miten tuollaista komplelksia pyöritetään. Lisäksi tallityöntekijät sekä ratsastuksen opettajat.

      3. Enemmän melkein menee mitä tulee.

      4. Yleensä myös tallinpitäjät on normaaleja ihmisiä :) tarkoittanet maallikkoa joten katso kohta 2. Ja kustannukset kohdasta 1, siitä voit päätellä tarvitsetko lottovoittoa vai et :D

      5. Osta mieluummin jonkun tallin liiketoiminta niin ei tarvitse lähteä ihan nollasta...

      • Shetukkainen

        Hei :) Saisinkos teidän vastauksia ja mielipiteitä!:
        1. Paljonkohan tulisi maksamaan n8 karsinan/pilttuun rakentaminen(talli itsessään jo valmiina), pesupaikan rakentaminen, ja satulahuoneeseen telineiden tekeminen?
        2. Jos tuntihinta olisi 25€, mitkä olisi tulot viikossa? Yksi vapaapäivä hevosilla, ja n. 3-4 ratsastustuntia päivässä.?


      • yyyydfddthar
        Shetukkainen kirjoitti:

        Hei :) Saisinkos teidän vastauksia ja mielipiteitä!:
        1. Paljonkohan tulisi maksamaan n8 karsinan/pilttuun rakentaminen(talli itsessään jo valmiina), pesupaikan rakentaminen, ja satulahuoneeseen telineiden tekeminen?
        2. Jos tuntihinta olisi 25€, mitkä olisi tulot viikossa? Yksi vapaapäivä hevosilla, ja n. 3-4 ratsastustuntia päivässä.?

        Jos oikeasti kiinnostaa niin kannattaa kysyä rakennusinsinööriltä tai tuollaiselta jolla on kokemusta tallin rakentamisesta. Linkissä osviittaa tavallisen tallin hinnasta http://www.pinewood.fi/talli.htm eli noin 650 000 ilman hevosia?

        Ja hevoset tarvitsevat parikin vapaapäivää viikossa jos olisi säännöllisesti yli 2-3 tuntia päivässä töitä??


    • Minävainvain

      On vähän vaikee sanoo paljon se ja se maksasi, koska hinnat vaihtelee lähes koko ajan.

      Myös on hankala vastata paljon tarhat/laitsat maksavat, koska ensin pitää ostaa/vuokrata tontti, ennenkuin mitään voi rakentaa.

      Jos oman tallin tahtoo, kannattaa ostaa joku jo toiminnassa oleva, sillä se olis varmasti helpoin ja mahdollisesti edullisin vaihtoehto... ja jos ostaa hyvämaineisen ja suositun tallin, on se pärjääminen taattu, ellei sitten sössi koko hommaa.

      Mutta vaikka ostaisi valmiin tallin, pitää silti olla hullun pitkä kokemus, eikä mitkään koulutuksetkaan huono idea ole...

      Voisit halutessas kysellä eri tallinomistajilta noita samoja kysymyksii, jolloin sä saisit realistisen vastauksen... ;)

    • jippiiiiiiiii

      no kun mä perustin tallin mulla on mennyt tähän mennessä sellanen 94 miljoonaa euroa ja siis siihen summaan lasketaan myös hevoset javarusteet

      • Heinytkyllä

        No tohon ei usko kukaan!!


      • hahahahah

        🤣😂😂😂 jaa että 94 miljoonaa euroa😂😂😂😂😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe