Inssi jännittää!!

apuaa!!

Moi!

Mulla on maanantaina inssi, ja en kestä tätä jännitystä. Ja kun mua jännittää, niin ajamisesta ei tuu yksinkertaisesti yhtään mitään. Ja voin vaan kuvitella kuinka paniikissa oon inssissä ja koko homma kusee aivan totaalisesti kun en pysty keskittymään.

Oisko mitään vinkkiä millä helpottaa tätä jännitystä? Tiedän, että osaan ajaa, ja ellen inssistä läpi pääse, niin syy on sen takia että kohellan paniikin takia. Miten te ootte kestänyt kaikki paineet ja ressin? Oisko mitään ideoita miten rauhottua ennen inssiä? Jos en pysty rauhottumaan niin tulos on se, että ajan ylinopeutta, en varo ketään ketä pitäisi, ryhmittyminen ei onnistu eli en ajattele yhteen mitään.. mikään ei siis onnistu. Mitään vinkkejä maanantaille?

7

12072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinkki(1)

      Hyvä vinkki on saada jonkinlainen keskustelu inssin kanssa. Esimerkiksi silloin kun tapaat sen, niin voit heittää jonkun hauskan jutun. Jännitys katoaa kokonaan, jos se inssisi on mukava, näin oli omallakin kohdalla. Jos sattuu kohdalle töykeä inssi, niin se valitettavasti lisää jännitystä aika paljon, mutta vaikka sattuisikin, niin älä anna sen häiritä. Keskity vain ajoon, ja kuuntelemaan inssin ohjeita. Kaikkein tärkeintä on rentous, yritä löytää tapa rentoutua ennen kuin menet inssiin.

    • rentomeininki1

      paras keino laukaista jännitys ja saada mukavan rento olo,on ottaa ennen inssii menoa noin puoli pulloa kossua.

    • rauhallisesti

      Itse otin omasta aloitteestani varmuudeksi 3 ylimääräistä ajokertaa ja juuri ennen inssiä ajelin opettajan kanssa viimeisen puolisen tuntia ympäri kyliä. Oli muuten hyvin tehokas pahimman jännityksen poistaja. Kaiken lisäksi sattui vielä hurjan mukava inssi joka ajatti paljon helpomman reitin kun mihin olin varautunut.

      Kyllä tuli edeltävä yö nukuttua todella huonosti ja inssipäivänä tuntui että oksettaa ja kaikkea mahdollista kun jännitti niin tuhottomasti. Kädet ja jalat tärisi ja tuntui ettei pysty keskittymään yhtään mihinkään. Asiaa ei yhtään auttanut se että kaikki olivat sanoneet kaikkien tutvojen olevan julmia ja huumorintajuttomia natseja :D No tällaisiakin kyllä varmasti on mutta ainakin itsellä kävi uskomaton tuuri tuon suhteen. Onneksi itellä se pahin jännitys katoaa kun istuu ratissa ja joutuu keskittymään siihen ajamiseen.

      Muistat vaan ajaa rauhallisesti (ota se inssi vaikka "yhtenä ajotuntina" ja kuvittele että se on opettaja siinä vieressä), pieniä virheitä saa tulla kunhan ei mene niistä paniikkiin ja aiheuta konfliktia. Muista katsoa selkeästi JALANKULKIJAT, kääntele päätä kun pöllö konsanaan niin inssikin näkee että kanssa katsot ne. Rauhallisuus, jalankulkijat ja kun muistaa vielä vilkuilla peileihinkin niin pääsee jo pitkälle. Itselle ainakin opettaja muistutti moneen otteeseen, että jos on tekemässä virheen (vaikka yksuuntaselle kääntymässä väärälle kaistalle) niin tekee vaan sen sitten rauhallisesti. Ylinopeuksia tosin ei sallita vaikka sitä ajaisi kuinka rauhallisesti... Paljon pahempi on se että alkaa panikoimaan ja äkkipäissään korjaamaan tekemisiään yks kaks yllättäen, siihen ei osaa muut tienkäyttäjät varautua. Myös tutvon kertoma siitä, että tarkoitus ei ole arvioida täysin virheetöntä ajoa, vaan katsoa miten selviää erilaisissa liikennetilanteissa, helpotti jännitystä.

      Vaikka niitä virheitä nyt jokunen sallitaankin niin kannattaa kuitenkin pyrkiä muistamaan ne liikennesäännöt. Ihan kaikesta ei kuitenkaan selviä pelkällä rauhallisuudella :D Onnea inssiin!

    • aloittajaaaaaa

      Kiitti vinkeistä teille! :)

      Itse inssiajo menikin hyvin ja läpi pääsin!! Jännitys katosi siinä kun ajeli yhden ajotunnin opettajan kanssa ja huomasi, että ihan hyvinhän se suju! :)
      Tein vaan inssissä muutamia virheitä, mitkä omasta mielestäni oli sen verran pahoja että tuskin kaikki tutvot olisi mua läpi päästänyt. Mutta ei kai tässä sovi valittaa! Luulisi vaan, että kaikilla olisi lähes samat kriteerit läpipääsyyn..
      Ihan turhaan ressasin asiaa ja luin netistä ties mitä kauhukertomuksia kuinka ollaan hylätty pienestäkin virheestä :D

      Tsemppiä muillekin, joilla inssiajo edessä! :)

    • paniikissa3

      Hei mulla on sama juttun jännitän iha sairaasti, enkä saa sitä pois vaikka kuinka yritän. Ja se inssi ope ei edes juttele istuu tuppisuuna naama mutrussa ja kattoo kun ajan. Oon ollu 2 kertaa inssis ja hylätty. Mua jännittää niin paljon ett vaikka tietäisin mitä pitäisi tehdä teen sen väärin. En vaa kerta kaikkiaa saa sitä pois. Ajotunnit menee hyvin siel on vain pieniä virheitä, mut sit ku meen inssiin oon iha älyttömän epävarma vaikka tiedän mitä pitää tehdä. Auttakaa mul on toukokuulle 20pvä 3 kerran inssi ja nyt olis pakko päästä läpi.

      • Inssi - takapenkillä

        Mulla on inssi ensi viikolla. Mutta en itse aja vaan istun takapenkillä kun opetusluvalla korttia hankkiva poikani ja tutvo istuvat edessä ;-)
        Mutta jännitän aika pirusti kyllä minäkin vaikka en ihan ekaa kertaa sieltä takapenkiltä inssiajoa seuraakaan...
        Lopulta muutamalla muistamisen arvoisella asialla siellä liikenteessä mennään. Mielestäni ajosäännöt risteyksissä tulee ekana ja sitten ennen ajoa voi lukaista tämän lyhyen ohjeen:
        http://www.uusavuttomat.com/nain-lapaiset-inssiajon

        Vilkkua käytetään niin ajoissa ja runsaasti että hävettää! Ja pää kääntyy kaistaa vaihtaessa ja käännyttäessä kevyenliikenteen väylän / suojatien ylitse niin että tutvo varmasti kuulee niskanikamien rutinan!


    • Anonyymi

      mulla on yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, jonka takia oon nyt menossa jo viidettä kertaa inssiin. joka kerta kun mun pitäs lähtee ajamaan sen tutvon kanssa, mulla tulee ihan kauheet ahdistusoireet ja en pysty keskittymään kunnolla ajoon, vaikka tiedän et osaan ajaa, ja ajo-opettaja on myös näin mulle sanonut. onneks mulla on vielä 30 min ajo ennen inssiä, jospa se vaikka auttais.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      752
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      493
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe