Monen mielestä Jedin Paluu on alkuperäisen trilogian huonoin osa. Yksi syy siihen on Ewokit, joita monet vihaavat. Onko Jedin Paluu teidän mielestä aliarvostettu, vai oletteko tekin sitä mieltä että se on vanhan trilogian huonoin osa?
Itse olen sitä mieltä että Jedin Paluu on aliarvostettu, ja mielestäni se on jopa vanhan trilogian paras osa. Mielestäni elokuvan tarina on todella hieno ja hahmot saavat arvoisensa päätökset, varsinkin Luke ja Darth Vader/Anakin Skywalker. Elokuva on myös täynnä hyvin voimakkaita ja hienoja kohtauksia, kuten ne, missä Yoda kuolee, Darth Vader palaa valoisalle puolelle ja tuo tasapainon Voimaan, kohtaus missä Luke polttaa Anakinin (sanon Anakin koska Darth Vader kuoli hyvänä miehenä ja Anakin Skywalkerina), elokuvan loppukohtaus ja monia muitakin hienoja kohtauksia on.
Eli täällä voi kertoa mielipiteitään Jedin Paluusta ja senkin voi kertoa, että onko se teidän mielestä trilogian huonoin osa.
Jedin Paluu
4
237
Vastaukset
- huooooh
Provo.
- u4i4
Oma suosikkini on Imperiumin vastaisku mutta ei Jedin paluukaan mikään huono ole, kuten sanoit, siinä on monta hienoa kohtausta. Yleensä ottaen koko ensimmäinen trilogia on melko tasalaatuinen jos sitä vertaa muihin Star Wars filmeihin. Ewokien omat filmit ova jotain täysin laadutonta sontaa, Ykkös-osan pilaa Jar Jar Binks ja liian nuori Anakin..
- Darth
Mielestäni Jedin paluu on myös alkuperäisen trilogian paras osa. Siinä on todella mielenkiintoisia uusia hahmoja, kuten Jabba the Hutt, ewokit, Kapinaliiton perustaja Mon Mothma, ja amiraali Ackbar. Endorin taistelu on hienoimpia taisteluita Star Wars-saagasta, muita parhaita on kyllä Hothin, Naboon, Yavinin, Mustafarin ja Bespinin taistelu. Hienoja, etten sanoisi, suuremmoisia kohtauksia on paljon joista ykkönen on Keisarin kuolema. Se on todella koskettava kohtaus varsinkin "NO" -huutojen kanssa, ne tuovat lisää tunnetta kohtaukseen. Sitten muita hienoja on Vaderin Anakiniksi palaaminen, ja Carkoonin taistelu. Surullisia ovat Yodan kuolema, ja se missä AT-ST ampuu ewokin :'( Jedin paluu on paras, kuitenkin pidän koko saagaa yhtä hyvänä, mutta Jedin paluu on ainakin tunteellisin.
- Veteranfan
Päätösjaksona Jedin Paluu on huikea päätös trilogialle.
Kohta tulee 30. vuotta kuluneeksi Jedin Paluun ensi-illasta.
Vuodet eivät ole haalistaneet Jedin Paluun vaikuttavaa visuaalista voimaa mitenkään.Mielestäni Jedin Paluu on ainakin eksoottisin trilogian elokuvista.Elokuvissa nähdään monta uutta otusta ja imperiumin valtava sotakoneisto kaikessa mahtavuudessaan tuodaan esille.
Jabba Huttin palatsi kaikkine otuksineen ja hirviöineen lyö laudalta monet fantasialeffojen kököt monsterit.Ewokkien maailma Endor on maanläheisyydessään virkistävää.Kokonaisuutena Jedin Paluussa on monia hienoja kohtauksia,kuten esim. Luken ja Darth Vaderin tapaaminen sumuisessa Endorin metsän laskeutumistasanteella.
Odotan mielenkiinnolla,miten tuleva uusi episodi VII jatkaa tarua Jedin Paluun jälkeen.Vaikka odotettavissa on ainakin 25.vuoden välinen jatkumo tarussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22603Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001257
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35732