Olen vl ja seurailen tätä palstaa aika lailla säännöllisesti. Luen mielenkiintoiset avaukset ja keskusteluketjutkin siihen asti kun provot alkaa. Ihmetyttää mikä on näiden provoilijoiden perimmäinen tarkoitus?? Olen myös pannut merkille, että aloittajat on usein veealliä, mutta muutaman asiallisen vastauksen jälkeen ketjuun hyökkää ex-veeällien yllättävän runsaslkuinen joukko roskapuheillaan. Mielenkiintoisinta onkin juuri nämä ex-veeällät. Miksi ihmeessä te roikutte täällä??? Näky selvästi, että suurimmalla osalla on suuri sydämen kaipuu takaisin uskoivaisten joukkoon ja sitä yritetään peittää lapsellisilla provoilla. Toisaalta olen iloinen, sillä juuri Teillä on vielä selvästi etsikkoaika. Kun aika menee ohi, niin teitä ei enää täällä näy. Näin se vaan on.
Mielenkiintoinen ilmiö
.......
12282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
***Näky selvästi, että suurimmalla osalla on suuri sydämen kaipuu takaisin uskoivaisten joukkoon***
Täyttä PAS.KAA, koska tarkoitat uskovaisilla vain vanhoillislestadiolaisia!
Se melperi vaan sinusta tuntuu siltä, hellarihihhulina kun vaeltaa, niin maailma ei oikein avaudu ;)
Meillehän täällä kirjoittaminen on sentään luvallista. Eikö teiltä vl:ltä kielletty nettipalstoilla oleminen? Taisi olla ihan Päivämies-tasoinen komento. Meinaatko, ettei vl-keskustelu koske ollenkaan lähtemisen armon saaneita? Onko tämä mielestäsi vain vl-pourkan oma sisäinen palsta? Ette te tätä omista. Eikö teille riitä, että saatte pitää niitä seuraoja ja seurakuntailtoja omalla tyylillänne niin, ettei kenelläkään ole lupaa arvostella uskoonne liittyviä epäkohtia? Nytkö teidän pitäisi saada tämäkin palsta haltuunne "rakkauden hengessä", jotta saisitte hallita toisianne mielen määrin? Miksi ihmeessä te roikutte täällä, jos ette voi kestää vl-uskon ulkopuolisia kommentteja ollenkaan?? Sinun etsikkoaikasi omaan elämääsi meni jo. Surullista, ettet anna toisille sitä mahdollisuutta. Kyllä monen ex-vl:n sydämen kaipuu taitaa olla selvittää asioita, joista ei aikanaan ollut lupaa puhua. Nytkö tämä vl-hallinto astuu tai on jo astunut tännekin määräilemään kuka saa kirjoittaa ja mitä. Katsos kun koko maailmaa ei voi teidän tavoillanne hallita. Voitte yrittää hallita vain omaa sisäistä maailmaanne kuvittelemalla, että kaikki ex-vl:t ovat katkeroituneita ja tahtovat vain pahaa. Siten heidät voi yrittää ulkoistaa ajattelustaan ja elää edelleen sitä omaa rauhaa, joka on vaarassa särkyä heti kun joku uskaltaa puuttua ihmisoikeuksiin vl-liikkeessä.
Ei meiltä ole kielletty täällä roikkumista, tiedät sen itsekin. Enkä halua kieltää sitä teiltä ex-veeällitäkään, mutta provoilu vaan pilaa palstan ja siksi täällä kirjoittajat vähenee koko aan. Mielestäni vl-liikkeen kipukohdista saa ja pitääkin keskustella myös täälläkin, mutta provoilijat omalla toiminnallaan latistaa sen.
No en tiedä! Onko kielto jossain vaiheessa kumottu. Olen kuullut saarnan, jossa nimenomaan varoitettiin menemästä internetin keskustelupalstalle, kun se vaarantaa uskon. Oli siitä kerran päivämiehessäkin. Minkä sitten lasket provoksi. Ehkä et vaan osaa asettua toisen asemaan ja näet kaiken vaan vl-silmälasien läpi. No ehkä se ei ole edes mahdollista, kun noita laseja ei pysty ottamaan silmiltään. Silloin kaikki muut kuin omat hyvät kokemukset ovat provoja, mielipiteistä puhumattakaan. Jos kävelisit päivän jonkun muun mokkasiineissa, ymmärtäisit paremmin. Omasta halustanne olette noissa kahleissa, joten en voi auttaa. Jatkaako elämäänne kuolemaan saakka taivasta odotellen ja helvettiä peläten. Saattaa tulla suuri yllätys, kun maailma näyttäytyy oikeassa valossa. Ei olisikaan tarvinnut käydä jokapäiväistä selviytymistaistelua päästäkseen taivaaseen.
Minä taas olen tehnyt havainnon, että väkivaltahoitajat, joita ei pidetä uskovaisina ovat häiriköimässä palstaa. He pelkäävät kaiken aikaa ilmituloaa. Pelko on aivan turha, sillä se on vain ajan kysymys, kun totuus kävelee heitä fyysisesti vastaan ja tunnustamisen aika.
- Kuinka Jeesus meitä opettaa?
- Miten itsevanhurskaat ja tekopyhät fariseukset opettavat?
Matt. 5:44-48
Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat, että olisitte Isänne lapsia, joka on taivaissa; sillä hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin.
*) Sillä jos te rakastatte niitä, jotka teitä rakastavat, mikä palkka teille siitä on tuleva? Eivätkö publikaanitkin tee samoin?
Ja jos te osoitatte ystävällisyyttä ainoastaan veljillenne, mitä erinomaista te siinä teette? Eivätkö pakanatkin tee samoin?
Olkaa siis te täydelliset, niinkuin teidän taivaallinen Isänne täydellinen on."
________
Avaajalla on kehittymättömäån mustavalkoinen maailmankuva.
Me vanhoillislestadiolaiset ja muut.
Lisäksi hän suhtautuu ylimielisesti Jeesukseen uskoviin. Hengellinen ylpeys on todella sokea silloin kun siihen on lapsesta asti kasvatettu henkistä väkivaltaa käyttämällä.
____
1. Joh. 4:6-8 Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, se kuulee meitä; joka ei ole Jumalasta, se ei kuule meitä. Siitä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen.
Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta; ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan. Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.
Jeesuksen rakkaus ei erottele ihmisiä, - meihin ja muihin. Tämä on myös meidän Jeesukseen uskovien keskeinen käsky rakastaa kaikkia ihmisiä samalla tavalla.
Tekopyhyys on helppo tunnistaa jo kasvoista, kun tekopyhä kohtaa "niitä muita".
Tekopyhä on epäluuloinen varautunut ja pälyilevä, tai epätavallisen rehentelevä ja rehvakas, (peittääkseen heikkouttaan)!
Jeesukseen uskovat ovat hymyileviä kasvot loistavat riippumatta siitä ketä he kohtaavat. Tuo hymy ja valoisuus tulee siita rauhasta ja ilosta jonka Jeesus
antaa omilleen.
Juuri näin.
"Jeesuksen rakkaus ei erottele ihmisiä, - meihin ja muihin. Tämä on myös meidän Jeesukseen uskovien keskeinen käsky rakastaa kaikkia ihmisiä samalla tavalla."
Tässä on tuota samaa Jeesuksen rakkauden henkeä.
"Armon lapset" kaikki täällä:
http://freepathways.wordpress.com/2011/05/16/armonlapset/
Kyllä aloittaja rakastaa sua ihan aidosti. Se että hän uskoo sinun vielä olevan epäuskossa ja sanoo sen...on suurinta rakkautta. Rukouksemme kohdatessamme uusia ihmisiä on että kaikki kuulisivat Isän kutsun ja saisivat evenkeliumin lttaa vastaan. Me uskomme raamattujen jälkeen ja kutsumme psrannukseen sinuakin joka ajattelet että sun ei tartte parannusta tehdä. Emme halveksi saati vihaa. Kunnioita sinäkin tätä keskeistä uskonkäsitystä ja vakaumustamme äläkä heti riitele. Jumalalla on sinunkin kohdalla aikansa. ..niin tuntuu turvalliselta uskoa. Oletko muuten huomannut miten paljon täällä on kaltaisiasi loukkaantujia. Loukkaannutaan verisesti kun se lestadiolainen" ei pidä minua uskovaisenA...mitä se viestii...Ja kun meille ns. lestadiolaisille sanotaan samoin ei me hermostuta. Yhteinen rukouksen mieli sinun kaltaistesi puolesta.
Kyllä meillä exvl:kin on oikeus täällä kirjoittaa. Vankasti asenteellista tekstiä aloittajalta:" hyökkää ex-veeällien yllättävän runsaslkuinen joukko roskapuheillaan." Kyllä useimmat ihmiset tietävät syyn, miksi emme kirjoita kauniiseen sävyyn vl-yhteisöstä. Olkoot sitten vaikka roskapuheita. Mutta me haluamme keskustella vl-opin epäkohdista.
Me tiedämme, että haluaisitte meidät takaisin, mutta me emme halua tulla. Miksiköhän?
Joka ainoassa herätysliikkeessä näyttäisi olevan samantapaiset väärinkäsitykset.
1) Vain Meidän on Totuus
2) Kaikki muutkin tietää ainakin salaa sydämmessään, että Meidän on Totuus
3) Poislähteneet haluaisivat palata
4) Vain Meidän kautta pelastuu
Ps Mielestäni perverssein lahko on vanhoillislestat ja heidän harrastama naisten pakkoastutus. Joka eukko pistetään paksuksi, vaikka kohtu repeis. Sairasta, niin sairasta touhua. Jo oma äitini kertoi vuosikymmeniä sitten, että Oulun diagonissalaitoksella, missä synnytettiin,noin 50v sitten yritti lestamies vaimonsa sänkyyn, kun tämä oli juuri synnyttänyt.
Eli ei mitään uutta auringon alla.