Tänä päivänä kohtaa useasti ihmisiä jotka valittavat väsymystä. Talvi ja pimeys tulee suomeen joka vuosi. Kaikki on väsyneitä ja laiskottaa. Antaako se meille kuitenkaan oikeutta pistää kapuloita toisten ihmisten rattaisiin jos toinen sinnikkäästi jaksaa paahtaa päivänsä reippaasti. Esim työelämässä joskus tuntuu että lääkitystä tarvittais niin ylivetoseksi meno äityy. Nauru saattaa laukaista suuria riitoja yhteisöissä ja panetellaan jos mitenkä näitä reippaita rattallelijoita. Kysynkin nukutko yösi hyvin vai meneekö aikasi sekä siellä töissä että kotona juonimisiin ja kehittelyihin kuinka saat muidenkin elämästä helvettiä. Oma elämä ei ole mielekästä et muuten nauti sinäkään. Lääkäri auttaa varmasti jos kävisit juttelemassa olostas. Helpottaa sinun ja muiden oloa. Laiskuus on eri juttu sitten kun et viitsi itse niin pistät muut kärsimään ja saatteeksi levität perätöntä puhetta. Olois ei parane sillä. Suosittelisin että paha ihminen kävisit hakemassa pillerin niin ympäristökään kärsis sinun olostas. Ei niihin riippuvaiseksi jää jos vaiva johtuu vaan väsymyksestä. Paha paha ihminen tukehu leipääs ja jätä muut rauhaan. Naapuri ei ole huono ihminen jos se jaksaa hymyillen arkensa elää. Kannattaa miettiä tarkasti ihan oman pääkopan kannalta mikä sua vaivaa oikeesti!
laiskuus vai masennus
purkista voimaa
13223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
??
tuo kirjoitus se vasta vaikuttaa melko häiriintyneen ihmisen tekstiltä.
jaa no tuon tekstin kirjoittaneella ihmisellä on itsetunto-ongelmia joka on puoluekannaltaan SDP ja joka Hesarin toimittaja
Enpä ole koskaan valittanut väsymystä,en ole kytännyt toisten elämää tai tekemisiä,ei kiinnosta,ei edes toisten ongelmat.
joten tää kirjoitus ei kosketa.
Hakekoot ne apua jotka tarvitsee.
Onhan masennus kansansairautemme.
Sitä en tiedä onko joku minun elämästä tai tekemisistä joskus ollut uteliaan kiinnostunu eikä kiinnosta edes tietää.
Hyvin psykoottisessa tilassa olevan ihmisen suoltamaa tekstiä ...
Eli olisikohan sinulla,joka suollat sekavia,itselläsi ongelmia.Yleensähän se jolla on mielenterveysongelmia,epäilee niitä olevan muilla ihmisillä.
Olen törmännyt ihmiseen joka huusi ihan suoraan sekavia,mutta ei kuunnellut mitä ympärillä olevat ihmiset yrittivät sanoa.Hän huusi olettamuksia mitä muut hänestä ajattelevat tai puhuvat.Mikään ei pitänyt paikkaansa,vaan ihminen oli psykoosissa ja kuvitteli olemattomia.
En tiedä onko hoitoon ohjattu.
Jassoo no eipä olekaan minun ongelmani joten asia ei minulle kuulu joten voinkin sanoa sinulle että pärjäile veikko ja nauti elämästäsi,mikäli se on hauskaa.
MITÄHÄ IHMETTÄ JOKU SAA ILOA,jauhaa omas päässää toisten elämää ja asioita.kun jokainen elää tasan niin kuin parhaaks kahtoo.jos eivät tontilles tuu,nii alappa miettii vaan omaa elämää ja asioitas.kun et sä voi toisten elämään vaikuttaa.piste piste piste.en tiedä miten tämän asian sanos että jokaine tajuis.
Sairas ihminen ei ymmärrä , että itsessä se vika on. Tiedän yhden tyypin , joka epäile kokoajan varkaita, syyttelee naapureitaan varastelusta , kirjoittelee lappuja talon ulkoseiniin(viimeisin teksti oli " kuse kuksaan ja juo se tulet viissaammaksi"). On myös käyttänyt poliiseja paikalla ja pyytänyt ottamaan sormenjäljet muka varastetusta tavarasta, joka on palautettu hänelle. Ei paljon naurata olla tällaisen ihmisen naapuri se on aika kiusallista.
Tuohan olis hauskaa :D:D jos oli tollasta meininkii...Harmi tässä k-talos on liianki rauhallista.
Tämä tyyppi ei asu Pieksämäellä, ja kyllä ei tiedä välillä itkeä vai nauraa!!
Aijaa,sit vaikee tietää.Kun itse asun pieksämäellä :)
Blaa, bla bla bla bla bla bla bla bla bla blaa!
Kai sä tajuut että mä sanoon vaan et
Blaa, bla bla bla bla bla bla bla bla bla blaa!
Kaikki ketkä tajuu sanoo vaa et
Ja oot varmaa kuullu kaupungilla juoruu
Kusi noussu päähän nii et korvist ulos kuohuu
Ku sillon kerran istuin nurkkapöydäs ihan naamat
Eikä kiinnostanu mitä joku tuntematon paasaa
Ai olinks mä niin sekasin ku tein sen etnisen?
Hetkinen, entisen.. vaahtoot ku epileptinen!
Niinpä:D:D:D:))))
http://www.youtube.com/watch?v=n3xERMU-MJo&feature=related
tuo kaveri on tasan samalla linjalla kanssani tässä aiheessa,joten tuosta
se selviää ettei se ole laiskuus tai masennus,joka vaivaa.
Se on vain,että järki toimii.
Eli jos sinulle sopii työ,ok ,kaikille se ei sovi.