Kokemuksesta sanoisin, että siinä vaiheessa kun sain tarpeeksesi alkoholin suurkulutuksesta, eli liikajuomisesta, aloin miettiä kuka tai mikä minut pistää juomaan, onko se isäni peilikuva vai minussa oleva sivupersoona joka ei kestä elämän tuomia paineita. Suuri osa meistä ihmisistä olemme jossain vaiheessa elämäämme, yleensä hyvin nuorina muuttaneet itseämme ottamalla itsellemme jokin rooli, alkaneet elää jonkin toisen ihmisen elämää. Tämän teimme suojellaksemme itseämme, "pysyäksemme hengissä", mutta yleensä varttuessamme tämä on kääntynyt meitä vastaan, teemme sellaisia asioita mitkä eivät ole omiamme.
Minä onnistuin löytämään itseni, joten uskoisin etten tule kuolemaan alkoholin liikakulutukseen kuten suurin osa sukuni miehistä.
Minä onnistuin löytämään itseni, joten uskoisin etten tule kuolemaan alkoholin liikakulutukseen kuten suurin osa sukuni miehistä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onnittelut tuosta oivalluksesta. Sulla on vielä pitkä ja hyvä elämä edessäsi.
Kiitos sinulle että ymmärsit mitä tarkoitin. niitä jotka todella ymmärtävät elämän monimuotoisuutta, tai ylipäätään elämää ovat hyvin harvassa.
Olen elänyt hyvin värikkään elämän, eikä se suinkaa aina ole ollut ruusuilla tanssimista, mutta se ruusuilla tanssiminen kun ei mitään opetakkaan, vaan ne vastoinkäymiset. Olen joutunut jonkun kerran totuuden eteen, ja jos silloin olisin valehdellut tuskin tässä kirjoittelisin.
Uskon tietäväni hyvinkin mistä puhut :) Tuon kun ymmärtää, löytää melko varmasti elämässään uudenlaisen harmonian.
Ja pisti minut ajattelemaan. Juuri noinhan se on. Kätketään oma todellinen minä tietyn roolin sisään, ja eletään rooli päällä kavereiden edessä.
Itse ratkesin juomaan lauantaina, join kaksi päivää. Piti lähteä tapaamaan vanhaa "ystävää", jonka kanssa nuorempana paljon ryypättiin, näyttämään, että ei tässä olla kalkkeuduttu hieman alle 30 vuotiaana. En nyt tässä lähde erittelemään viinan juonnin aiheuttamia ongelmia elämässäni, mutta sen sanon, että niitä on. Paljon.
Mutta...en jaksanutkaan vetää sitä "kovaa roolia", vaan olin vain väsynyt nuorehko juoppo, joka katui jo juodessaan sitä, että oli ratkennut.