Hyvä keskusta! Mainio ajatus, mikä on hallituksen pakko panna toimeen.
Onhan se hyvä sitten sanoa, että hallitus on VIIMEINKIN tullut keskustan linjoille. :)))
Onhan se hyvä sitten sanoa, että hallitus on VIIMEINKIN tullut keskustan linjoille. :)))
Vastaukset 14
Vanhimmat
..kuin varmemmaksi vakuudeksi Juttakin jo oivaltaa viimein asian.
http://www.iltalehti.fi/talous/2012112416367985_ta.shtml
Pidennetään sitä työuraa alkupäästä. Ettei kaikki opiskele niin kuin Matti Vanhanen opiskeli kolkeetvuotiaaksi.
Tuossa linkkireferaatissa Jutta ei kyllä sanonut mitään eläkeiän nostamisesta.
..vielä, miten sen vois sanoa toisin, että se näyttäisi omalta tai hallituksen ideaalta. :)))
Laita seuraavaksi kuitenkin linkki, jossa hän on miettinyt asian niin valmiiksi, että se tukee myös noita omituisia olettamuksiasi. Älä yritä laittaa sanoja kenenkään suuhun.
..enemmän kuin tuhat sanaa.
"Jos on niin vanha, että ei pysty tekemään työtä tai ei kädet pelaa niin pannaan lopetuspiikki perceeceen"
http://forums.petrisimolin.com/media/17068/jutta-urpilainen-ja-hoitoaine-400x522.jpg
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTLaYowAnH-8XBQzt5-e1Gzob2tExpeoRLAfoIEZ04vb40fmOE5Q47VbIlh
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902279158734_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903039179164_uu.shtml
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/52928-mtv3-yllatysratkaisu-elakeriidassa-hallitus-peraantyy
"Hauskaa" tuossa asiassa oli myös se, että Vanhanen kertoi eläkeiän koskevan myös viljelijäväestöä. Sirkka-Liisa Anttila kuitenkin ärähti ja sanoi, ettei viljelijän 53 ikä olekaan eläkeikä, vaan ikä, jossa voidaan siirtyä "eläkkeeseen verrattavalle etuudelle", mutta ei eläkkeelle.
Kieltämattä Anttila oli oikeassa, eli Vanhanen puhui siinäkin potaskaa.
Anttila muuten oli yksi niistä ministereistä, jotka aikoivat erota Vanhasen hallituksesta, kun neuvoteltiin siitä, paljonko menetettyjä EU-maataloustukia korvataan kansallisilla tuilla, kun Vanhanen oli siinäkin asiassa ulkona kuin lintupönttö, vaikka oli neuvottelemassa asiasta. Kepun eduskuntaryhmä pyysi lopulta demari Heinäluoman kertomaan, mistä oli sovittu.
SUOMESSA MAKSETAAN SIIS KANSALLISIA MAATALOUSTUKIA ENEMMÄN KUIN EUTUKIA?
..herra nousi raivoon?
Meidän keskustalaisten täytyy välillä tekeytyä tyhmäksi, että voi "tepatoijja" esim, Kapon ja mielitollon kanssa.
Tuolla opilla voitaisiin laittaa Juha Miedon kuva kirves kädessä saatesanoin.
"Jos olin niin nuari silloon, etten ymmärtäny, mistä puhuttihi, niin kylhä mä kirvehellä lyön, jos joku sen nyt laverteloo julukisuutee"
Suomen maataloustuista 65% on kansallisia tukia koko tukipotista. Eli maksamme sen omasta pussista, vaikka olemme EU-jäseniä.
Maajussien vaimojen eläkeikä nostetaan 65 vuoteen.
Miten eläkeikä nostetaan alimmalle tuloryhmälle joitten odotettavissa oleva elinikä(48%:lla) jää alle 65 vuoden.Tai syrjäytyneillä 40 000 nuorella joitten elinikää ei osata vielä edes arvioida. Insinöörejä aletaan saneerata 55 vuotiaana ja alempia hetyöntekijöitä alle viiskymppisinä. Poliisit voivat jäädä eläkkeelle jo 60 vuotiaina vaikka voisivat kuntonsa puolesta jatkaa sisätöissä 80 vuotiaiksi. EK:Laatunen vaatii hallitusta nostamaan eläkeiän heti 65 vuoteen ja myöhemmin 67 vuoteen, tällaista on helppoa vaatia hyväpalkkaisen toimistosta, mutta vaikeampi toteuttaa korkealta telineestä tai lentokoneen ohjaimista. Miten sitten nuo ulkomaalaiset vuokratyöntekijät, pidetäänkö heidät työssä 67 vuotiaiksi ennenkuin päästetään takaisin kotimaihinsa. Suomessa ei ole näkyvissä työvoimapulaa, on vain lisääntyvää työttömyyttä joten eläkeikää pitäisi pikemminkin laskea jolloin kotimainen kulutus ja ihmisten terveys lisääntyisi.