Nopea vai raskas pitkälle matkalle?

Pitkälle matkalle?

Hei.
Kumpi onparempi kun ammutaan pidemmälle matkalle?
Nopea ja kevyt luoti vai painava ja hidas?
Mitattavana on 1. tarkkuus
2.. Teho
3. Painovoimasta johtuva tähtäyksen nosto

Ja kumpi on tarkempi: Kokovaipat vai puolivaipat?

7

1605

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija....

      Raskas lentää kaaressa ja kevyt suorempaa ja tuulelle herkempi, et pitäisi hakea kompromissi.

    • urmas kermujermu

      Jos olet seurannut sotilaspuolen pitkänmatkan kaliiperien kehitystä, niin noista mainitsemistasi ominaisuuksista korostuvat ensisijaisesti kaksi, "nopea" ja "painava". .300 winmag, .338 Lapua mag, .408 Cheytac ja .50 BMG, siinä taitavat olla tämän hetken ykköstykit pitkänmatkan meiningeissä. Kolmella viimeisellä tehokkaat ampumamatkat pyörivät ihanne olosuhteissa päälle kilometrissä. Eli yli kilometriin voi ampua sekä tarkasti, että tehokkaasti, että pitäen "painovoimasta johtuvan tähtäyksen noston" :D varsin pienenä.

      Kumpi sitten tarkempi, koko- vai puolivaippa? Todennäköisesti se, kummassa on parempi ballistinen kerroin (BC). Se kun riippuu muustakin kuin luodin tyypistä. Yleisesti kokovaippoja käytetään rata-ammunnassa, mutta koska esim. terävät, reikäpäiset (Lapua Scenar tyyppiset) tarkkuusluodit voidaan lukea puolivaipoiksi, niin eipä tuota voi suoralta kädeltä sanoa. Mahdollisimman terävä, kapea, ja vähäisellä ilmanvastuksella "varustettu" luoti on ainakin teoriassa tarkin.

    • Pitkälle matkalle?

      No, jos otetaan teoreettisesti samanlaiset luodit, mutta patruunassa 1 on 8g:n luoti ja lähtönopeus 900 m/s. P2 10g luoti 850 m/s ja P3 13g luoti ja 800 m/s.

      Mikä olisi teoreettisesti paras?
      Tai onko jollakulla hyviä kokemuksia tehdaspanoksesta pitkälle matkalle?

    • Latailija....

      Ei se raskain on immuunein tuulille. Kyllähän tarkimmat panokset tulee kun ne tehdään asekohtaisesti. Silloin voi olla että jos rihla sattuu paremmin 10g niin käy tarkemmin kun nopeus sopiva. Yleensä raskas luoti on parempi. Tosin lentorata on eri kun 8g esim 300m.

    • 500m siinä ja siinä

      Lentääks luoti muka yli kilometrin päähän? Täälä aikamoisia asijantuntijoita.

      • .338 lapua magnum

        Pienoiskiväärin luodin suojaetäisyys on 2500m.


      • hunters_life
        .338 lapua magnum kirjoitti:

        Pienoiskiväärin luodin suojaetäisyys on 2500m.

        Jep ja hirvikiväärissä jopa 8 km.
        Armeijassakin Sako TRG:n tehokas vaikutus etäisyys on siellä 1200 metrin luokkaa. Oisko ollu kuitenkin vaan vähän yli 300J 1000 metrillä.

        Ja eihän kukaan oo edes puhunut km matkasta, joten selvä trolli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1506
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1042
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      937
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      363
      881
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      874
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      793
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      586
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      538
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      141
      536
    Aihe