En oikein tiedä, mihin tämä aihe kuuluisi, joten laitoin sen nyt tänne, koska lemmikkien hoitamiseenhan se liittyy...
No, kuitenkin. Olisin kiinnostunut 4h yhdistyksen petsitter toiminnasta, nyt kun ikääkin alkaa olla tarpeeksi, että pääsee kursseille. Olisi mukavaa kuulla petsitterinä toimimisesta enemmän henkilöiltä, jotka ovat sitä ehkä joskus kokeilleet tai jotka toimivat parhaillaan petsittereinä. Mitä petsitterin elämään kuuluu, paljonko rahaa tienaa, onko hoitaminen kovaa ja onko sitä helppoa hoitaa koulun ohella jne? Ja tottakai sellaistenkin ihmisten kommentit ja kertomukset kelpaavat, jotka ovat ehkä joskus hankkineet lemmikilleen petsitterin. Miten yhteustyö sujui, olitko tyytyväinen, jos et niin miksi, jne.
Kommentteja kehiin, jos saan pyytää :)
No, kuitenkin. Olisin kiinnostunut 4h yhdistyksen petsitter toiminnasta, nyt kun ikääkin alkaa olla tarpeeksi, että pääsee kursseille. Olisi mukavaa kuulla petsitterinä toimimisesta enemmän henkilöiltä, jotka ovat sitä ehkä joskus kokeilleet tai jotka toimivat parhaillaan petsittereinä. Mitä petsitterin elämään kuuluu, paljonko rahaa tienaa, onko hoitaminen kovaa ja onko sitä helppoa hoitaa koulun ohella jne? Ja tottakai sellaistenkin ihmisten kommentit ja kertomukset kelpaavat, jotka ovat ehkä joskus hankkineet lemmikilleen petsitterin. Miten yhteustyö sujui, olitko tyytyväinen, jos et niin miksi, jne.
Kommentteja kehiin, jos saan pyytää :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei! mä kävin viime kesänä catsitter kurssin, se oli tosi mukavaa, tapasin uusia ihmisiä, ja siellä oppi paljon. Loppukoe oli helppo ja kaikki pääs siitä läpi. Mutta yksi syy siihen miksi en julkisesti ole catsitter on se, että en ymmärrä hölkäsen pöläystäkään niistä papereista mitä pitää käyttää jos toimii 4h yhdistyksen kautta sitterinä.. siinä pitää laskee tosi paljon kaikkii laskui, ja hoito juttui ja tapaturma hommat ja kaikki.. liian monimutkasta mulle :D mutta se itse kurssi on helppo suorittaa esim koulun ohessa yms. siis jos vaan jaksaa niitä 8 h päiviä.. mutta mulla oli ne kyllä viikonloppuisin että ei silleen ongelmaa. itse tykkäsin kurssista. sä saat sitterinä itse päättää minkä työn halua itselles, sä saa tunnukset 4 h kerhon sivuille missä pääset vierailemaan ja saat ite päättää minkä työn otat vastaan, palkka ei ole kovinkaan hyvä.. en juuri muista paljon se on, mutta voi olla et on noussu viime vuodesta, silloin palkka oli ihan surkeaa, mutta sellainen että pärjää.
Hei, ja kiitos kommentista! :D
Tuo kommenttisi vahvisti sitä ajatusta päässäni, että ryhtyisin petsitteriksi. Minua vaan hieman hirvittää nuo kurssit, että ehdinkö käydä niissä jne. Ja paperityöt :D Kuulostaa kamalalta, en oo ite koskaan ajatellu, että noissa jutuissakin ois paperitöitä... :) No, uutta tietoa.
Ja mä en ihan pelkästään palkan takia petsitteriksi ala, joten pieni palkka ei pahasti haittaa. Onhan siitä toki mukava saada hieman korvausta. :)
Heippa. Mä oon käynyt joskus nuorena aikoinaan dogsitterkurssin. Kurssi oli iltaisin ja kesti noin pari tuntia. Joten hyvin pysty koulun ohella käymään. Paljon hyödyllistä tietoa koirista,niiden hoidosta ja roduista. Tietty vähän eri asia kun puhuit petsitter toiminnasta,on laajempi käsite. Mutta mulla kyllä oli sitten koirien ohella hoidokkeina myös kissoja. Sain jonkun verran hoidokkeja sopivan matkan päästä kotoa että pääsi kulkemaan. Oli koiria joita kävin vaan lenkittämässä ja joitakin hoitamassa viikonloppuisin asiakkaan kotona,kyseisessä taloudessa oli myös kissoja:-) meillä ei ollut mitään vaikeita paperiasioita. Asikkaan kanssa yhdessä täytettiin "työsopimus" jossa siis asiakkaan ja sitterin tiedot ja koirasta tietoja ym. Ja mitä työnkuvaan kuuluu, esim käytetäänkö koira vain lenkillä vai kuuluuko vaikka koiran pesemistä,harjausta ym. Ei siis mitään haastavia paperien pläräämistä. Muakin aluksi jännitti ne paperien täyttämiset. Mutta loppujen lopuksi tosi helppo homma. Palkka ei tosiaan kummoinen ollut. Suurin osa rahasta menee 4H:lle vaikka se on asioissa vain välikätenä. Mutta esimerkiksi minulla kävi niin että kun tutustuin hoidokkiini ja sen omistajiin kunnolla, niin sitten sen jälkeen tehtiinkin vain meidän välinen sopimus ja he maksoivat minulle suoraan palkkaa. Eli eivät enää toimineetkaan 4H:n kautta. Kun mukana on hyvä luottamus molemmin puolin, tämä on oikein toimiva tapa hoitaa eläimiä ja saada jonkin verran enemmän rahaa kun 4H:n kautta:-) suosittelen lämpimästi ryhtymistä petsitteriksi. Saat paljon iloa ja kokemusta erilaisista lemmikeistä. Ja nyt kun itse asun omassa kodissa omien lemmikkien kanssa, voisin hyvin käyttää dog-tai petsitteriä kun tarvitsen eläimilleni hoitajaa. Rohkeasti vaan toimintaan mukaan!