puolueiden johto kannattaa pakkoruotsia,vaikka puoleiden sisällä pakkoruotsin vastustus on vahvaa - vain persut siis ovat virallisesti sanoneet kannattavansa pakkoruotsin poistoa.Tämähän on sitten johtanut siihen että nationalistiset ja rasistiset RKP:n kannattajat ovat käyneet hyökkäykseen persuja vastaan,se myös näkyy häiriköintinä tällä palstalla.
Persut eivät myöskään saa rahallista tukea ruotsinkielisiltä säätiöiltä,kaikki muut puolueet saavat - ja samalla kannattavat pakkoruotsia.
Pakkoruotsi perustuu lahjontaan,kuten eräs ruotsinopettaja kerran totesi.
Persut eivät myöskään saa rahallista tukea ruotsinkielisiltä säätiöiltä,kaikki muut puolueet saavat - ja samalla kannattavat pakkoruotsia.
Pakkoruotsi perustuu lahjontaan,kuten eräs ruotsinopettaja kerran totesi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisin kannattaa persuja vain sen takia että he vastustavat pakkoruotsia,ruotsinkieli on turha suomessa.
Laadukasta argumentointia persulta: "Pakkoruotsi perustuu lahjontaan,kuten eräs ruotsinopettaja kerran totesi."
Pakollisen ruotsinopetuksen ja niin kutsutun virkamiesruotsin vaatimuksen voisi mielestäni lopettaa. Tommoisilla alamittaisilla heitoilla emme pääse eroon pakkoruotseista.
Pakkoruotsi perustuu lakiin, kielilait ovat Rkp::n ja siihen myönteisesti suhtautuvien suomenkielisten tekemiä. Näin on ollut viimeiset 67 vuotta. Miksi suomenkielinen poliitikko pettää oman viiteryhmänsä (suomenkieliset)?? Jos ei ole tullut hulluksi ei jää mitään muuta mahdollisuutta kuin korruptio eri muodoissa. Otetaan esimerkiksi puolue nimeltä Vihreät - De gröna, kuinka paljon ruotsinkielisen alaosaston kautta pumpataan rahaa puolueeseen? Kyllä siinä kannattaa jo nimikin vaihtaa, yksi syy miksi en enää äänestä puoluetta, toinen on että luonnonsuojelu ei ole enää tärkeää heille.