Minkä elokuvan tai sarjan tuotantokauden tahtoisit ilmestyvän DVD:lle tai Blu-Ray:lle?
Kun VHS-kasetit aikoinaan vaihtuivat DVD-levyihin, monia elokuvia jäi painamatta digitaaliseen muotoon ja harvalla meistä on kotonaan laitetta, jolla saat siirrettyä videokasetin sisällön digitaaliseen muotoon.
Minkä elokuvan haluaisit valmistettavan DVD:lle/Blu-Ray:lle?
9
404
Vastaukset
- Ei kait siinä
Vuoroin vieraissa
Ajolähtö
Siunattu hulluus
Veturimiehet heiluttaa
NYPD Blue kaudet 5-11 kotimaisilla teksteillä (julkaistaan onneksi reilun 6 kk sisään nuo kaikki kaudet, mutta teksteistä ei vielä tietoa).
Tarkkis
Kaatis
Nuo jos alkuun ;) - animegirl1998
- Candy Candy
- Helen Keller - sfrhsfhsrff
Pieni merenneito (Walt Disney) alkuperäisellä 80-luvun suomidubilla.
- pasirantala3
2009 valmistuneen elokuvan, Mulan Warrior princess. miksei sitä ole suomeksi painettu vaikka on jo muutama vuosi sitten valmistumisesta aikaa?
- Jarmo Urmama
Full House kaudesta 3. eteenpäin, ovvaa 1 ja 2 lätytetty ainakin viimeks kun check.
Robotti Rops olis kova sana ja Niksulan TV. Pertsa ja Kilun kaikki. Ja se näkymättömyyspulveripoika, mikäs vee se olikaan... - kasperkummitus
90-luvulla teeveessä näytettyjä piirrettyjä:
- Casper
- Ipanat (Rugrats)
- Vili Vilperi
- Alfred J. Kwak - viisasaikuinenneuvoo1900
MIKSI VANHA ELOKUVA TULISI SIIRTÄÄ DIGIAJAN LAITTEELLA KATSOTTAVAKSI?
- 70-, 80- ja 90-luvuilla on elänyt paljon lapsia ja nuoria, jotka ovat nyt aikuisia. Monella aikuisella on hyviä muistoja lapsuutensa elokuvista, piirretyistä ja leluista. Moni aikuinen keräilee nykyään lapsuutensa aikaisia leluja, kuten My Little Ponyja ja Barbie-nukkeja ja he ovat myös kiinnostuneita vielä aikuisenakin muistelemaan ja näkemään myös lapsuutensa suosikkielokuvia ja tv-sarjoja.
- Moni tämän päivän vanhemmista toivoisi lastensa katsovan samoja elokuvia mitä he ovat itse katsoneet lapsuudessaan tai nuoruudessaan.
- Vanhan elokuvan julkaiseminen dvd:llä tai blu-ray:nä on edullisempaa kuin kokonaan uuden elokuvan tekeminen. Se olisi siis myös hyvä bisnes dvd-elokuvia julkaiseville, kauppiaille ja muille asiaa käsitteleville työntekijöille.
- Historia on menneisyyttä, mutta arvokas asia. Vanhat elokuvat ovat historiaa mutta niitä ei suinkaan tulisi haudata ikiajoiksi pois ihmisten mielistä, vaan ne tulisi säilyttää ikuisesti tulevienkin jälkipolvien ihastukseksi ja ihmeteltäväksi.
- On sääli ettei nykyään enää osata tai haluta tehdä käsin piirrettyjä elokuvia ja lapset joutuvat katsomaan vain tietokoneanimaatio-elokuvia, sillä monia parhaita, vanhoja piirroselokuvia ei ole mahdollista enää katsella tänä päivänä.
MITÄ TAVALLINEN KANSALAINEN VOI YRITTÄÄ TEHDÄ ASIAN HYVÄKSI?
- Jos tunnet esimerkiksi elokuva- tai media-alan ihmisiä, keskustele heidän kanssaan vanhojen elokuvien tärkeydestä.
- Mainosta tätä Suomi24:n keskustelua esimerkiksi Facebookin erilaisissa elokuvia ja vanhoja nostalgiaesineitä käsittelevissä ryhmissä, jotta mahdollisimman moni heistä tulisi myös kommentoimaan tätä keskustelua ja ehdottamaan omia suosikkejaan.
- Jos tunnet henkilön, joka osaa VHS-kasettien sisältöä siirtää digitaaliseen muotoon, pyydä häntä julkaisemaan niitä esimerkiksi YouTubessa. - nyrkkie93
- Jaki ja Nuka
- Kreivi Duckula
- Vuk
- Alf
- Tiny Toons
- Väiski Vemmelsääri
- Kelju K. Kojootti ja maantiekiitäjä
- Vili Vilperi
- Kaukametsän pakolaiset
- Kiviset ja Soraset
- Karvinen
- Ville Vallaton
- Halinallet
- Tohtori Sykerö
- He-Man
- Ankronikka
- Barbapapa
- Babar
- Alfred J. Kwak
- Pokémon - Filmaatikko
Hillstreet blues poliisi sarja ja Bronson, kaveri joka seikkaili harrikalla ympäri USA 60 luvulla. Loput Pyhimykset mitä ei ole dvd:lle saatu, mies marssista Yll Brunner pääosassa, alkuperäistä suomenkielisinä äänityksiä boxina muumit {Elina Salo ja kump}, Villi Pohjola sarjan 4 ja 5 kausi, 3 ekaa tiemmä on dvd sovitteena ja yö juttu, kauhua 60 tai 70 luvun pinnasta ja kaikki mahdolliset scifi kuvat ja muut mustan laguunin hirviöt siis nim om vanhat skifit Ed Woodin ja kymmenien muiden ohjaamia. Kaikki Tarzanit aina mykkä kuvista järjestyksessä eteenpäin.
Näin alkuun kiitos..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15811059
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452493- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6976Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952