Voimassa oleva y-tunnus ja starttirahan haku

jmfhjrfjfrj

Olen toiminut yrittäjänä useamman vuoden ja nyt ollut lasten kanssa kotona vajaa 2vuotta. Minulla on y-tunnus (tmi) edelleen voimassa, vaikka toimintaa ei ole ollut. Nyt ajattelin palata töihin ja avata liikkeen uudelleen jonnekin. En ole koskaan hakenut starttirahaa, mutta nyt ajattelin sitä hakea. Estääkö jo olemassa oleva y-tunnus sen?

7

2860

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi yrittäjä

      jos olet yrittäjä jo entuudestaan,olit sitten kotona tai et,mutta starttirahaa et voi hakea koska yritys on jo "päällä".
      Toki saa korjata jos oon väärässä,mutta kerta y-tunnus on jo ja toiminta löytyy(vaikka ei ole varsinaista toimintaa) niin ei ne starttirahaa myönnä!

      Ei saa olla yritystoimintaa ollenkaan starttirahaa anoessa..itsellänikin nyt starttiraha-anomus pistetty sisälle ja päätöstä odotellaan :)

      • jljkjkj

        Siis ei minulla yritystoimintaa ole, vain vaan y-tunnus.
        Soittelin asiasta aiemmin ja minulle annettiin ymmärtää, että voin hakea sitä, kunhan ei ole toimintaa ja sitähän ei ole, sillä olen 2vuotta ollut kotona.


      • start..

        Voiko starttirahaa saada uudestaan, olen sitä saanut -90 luvulla mutta jouduin lopettaan yrityksen.
        Nyt olis taas ideoita alkaa uudelleen yrittäjäksi, mutta ala ihan eri kun -90 luvulla, vai voiko sitä rahaa saada vain kerran elämässään?


      • Tbe
        jljkjkj kirjoitti:

        Siis ei minulla yritystoimintaa ole, vain vaan y-tunnus.
        Soittelin asiasta aiemmin ja minulle annettiin ymmärtää, että voin hakea sitä, kunhan ei ole toimintaa ja sitähän ei ole, sillä olen 2vuotta ollut kotona.

        Jos kerran työkkäristä on sinulle sanottu että voit sitä rahaa hakea niin mikä ongelma tässä on? Meinaatko että olisivat pissineet sinua silmään?


    • kölkööl

      Jos y-tunnus on voimassa, voihan siitä tehdä tarvittaessa lopetusilmoituksen.

      Voi Starttirahaa hakea uuteen yritystoimintaan, kunhan se ei ole sama kuin vanha. Tietysti sen saaminen edellyttää, muiden vaatimusten täyttymisen.

      • yrittäj'

        mulla oli vanha y tunnus, muttei toimintaa ja sain starttirahan


    • stiinalainen

      Kyllä saat starttirahaa hakea jos sinulla on y-tunnus, mutta alv- ja ennakkoperintärekisterissä et saa olla. Selvitin tämän viikko sitten TE-keskuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      149
      6459
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2312
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2089
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1333
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      82
      1263
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1067
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      10
      838
    Aihe