Spiresis tauko lääkkeen ottamisessa

Olen nyt syönyt Spiresistä hiustenlähtöön noin 3-4 kuukautta. Välillä on jäänyt yksittäisiä kertoja väliin mutta viime viikolla huonontuneen olon takia pidin 4 päivän tauon lääkkeestä. Mulla lääke vaikuttaa todella paljon vatsantoimintaan ja se aiheuttaa väsymystä ja sellaista yleistä pahanolon tunnetta. Nyt siis tosiaan mietin, että söinkö lääkettä turhaan tuon 3-4 kk, kun pidin tuon tauon eli palaanko nyt takaisin lähtöruutuun? Itsellä ainoa vaikutus, mitä olen huomannut on hiusten ja ihon rasvoittumisen väheneminen. Ennen piti ehdottomasti pestä hiukset joka päivä ja siltikin tuntui etteivät puhdistuneet kunnolla. Nyt minun pitää pestä hiukseni noin joka toinen tai kolmas päivä. Mielestäni hiuksia minulta yhä edelleen lähtee. Puhumattakaan siitä, että niitä olisi kasvanut takaisin. Tällä hetkellä motivaatio lääkkeen syömiseen on aika alhainen, kun sillä on aika paljon haittavaikutuksia mutta en kauheasti ole kokenut hyötyä. Milloin te muut lääkettä syöneet olette huomanneet sen vaikutuksen?
2192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mä söin spiresistä 9 kk mut lopetin, koska en huomannu juurikaan muutosta hiustenlähdössä. annostus oli 100 mg/vuorokaudessa eli se on vissiin aika alarajalla jos haluais tuloksia... mut elektrolyyttiarvot huononi niin paljon et olo oli heikko ja päänsärkyä paljon yms. haittavaikutuksia niin lopetin lääkkeen. lisänä mulla oli käytössä diane nova. mut tosiaan joillain tuo spiresis on auttanut.

Äänestä

Ei neljä päivää kaikkea kaada. Ota se Spironolactone ruoan kanssa. Juo tarpeeksi vettä, jos heikottaa, syö hippu suolaa (ei Pan-suolaa).

4 kk ei vielä välttämättä näytä tuloksia. Jos suinkin voit, yritä jatkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jnjnjnjnn kirjoitti:

Olen nyt syönyt Spiresistä hiustenlähtöön noin 3-4 kuukautta. Välillä on jäänyt yksittäisiä kertoja väliin mutta viime viikolla huonontuneen olon takia pidin 4 päivän tauon lääkkeestä. Mulla lääke vaikuttaa todella paljon vatsantoimintaan ja se aiheuttaa väsymystä ja sellaista yleistä pahanolon tunnetta. Nyt siis tosiaan mietin, että söinkö lääkettä turhaan tuon 3-4 kk, kun pidin tuon tauon eli palaanko nyt takaisin lähtöruutuun? Itsellä ainoa vaikutus, mitä olen huomannut on hiusten ja ihon rasvoittumisen väheneminen. Ennen piti ehdottomasti pestä hiukset joka päivä ja siltikin tuntui etteivät puhdistuneet kunnolla. Nyt minun pitää pestä hiukseni noin joka toinen tai kolmas päivä. Mielestäni hiuksia minulta yhä edelleen lähtee. Puhumattakaan siitä, että niitä olisi kasvanut takaisin. Tällä hetkellä motivaatio lääkkeen syömiseen on aika alhainen, kun sillä on aika paljon haittavaikutuksia mutta en kauheasti ole kokenut hyötyä. Milloin te muut lääkettä syöneet olette huomanneet sen vaikutuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu