Onko kenelläkään tietoa, miten kroppa reagoi kun juo alkoholia jos on Januvia lääkitys. Minulla vasta aloitettiin Januvia, eikä mistään löydy mitään tietoa. Pukkaa pikkujoulua ja muitakin pippaloita, eikä siellä olisi mukavaa olla kuivin suin. Metforemit jätin ottamatta, jos oli biletystä tiedossa. Mitä tehdä Januvia kanssa, otan aamuisin tabletin.
Januvia ja alkoholi?
8
5484
Vastaukset
- ErkkiKou
Minä olen jo vuosia ottanut molempia päivittäin, ei mitään haittaa ole ilmennyt.
Iltametformiinianostani olen viikonloppuisin pienentänyt.
Hauskaa pikkujouluaikaa ! - kiitos tiedosta
Kiitos vastauksesta. Hiukan vaan huolestutti, kun mistään ei löydy tietoa Javuniasta ja alkoholista tai onko yhteisvaikutusta. Metforemin jouduin lopettamaan ikävien sivuoireiden takia. Nyt Javunialla pitäisi yrittää jatkaa, tosin sokeriarvot on melko korkeita vaikka nyt menee tuo Javunia yksin. Ilmeisesti se ei heti pure, tai ei yksin riitä. Pikkujoulun viettoon lähden iloisin mielin, enkä ehkä mokaa tänä vuonnakaan.
- 1+13
Januvia ei tehoa, jos haima ei pysty erittämään tarpeeksi insuliinia. Muuten Januvian vaikutuksen pitäisi alkaa näkyä ehkä 3-4 päivässä. Täysi teho ehkä näkyy vasta myöhemmin. Januvia vaikuttaa eniten aterian jälkeisiinn arvoihin, niihinkin ehkä 2 h kohdalla, ei vielä 1 h kohdalla. Siis hiilihydraattirajoitus on paikallaan.
- Anonyymi
Mitä saat ikäviä sivuoireita?
- pätkä54
Ei varmaankaan ole mitään suurempaa haittaa.Itselläni on menossa Glucophage 500mg 1x2 sekä Januvia 100mg aamuisin.Tosin lääkeen voi pienentää,jos ottaa alkoholia.Paino minulla on laskennut 7kg.Lääkitys aloitettiin heinäkuussa.Nautihan joulunajasta!
- DanRock
Januvian valmisteyhteenvedon sekä SFINX-interaktiotietokannan perusteella suoranaista yhteisvaikutusta Januvian ja alkoholin välillä ei ole. Kannattaa kuitenkin huomata, että alkoholijuomien nauttiminen sinällään voi vaikuttaa verensokeriarvoihin.
-BlueFire- (farmaseutti, diabetesyhdyshenkilö)- aassdd
Alkoholi laskee sokeriarvoja.
- Anonyymi
MIksi kyselet kun voit kokeilla itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570