Aijjaijjai, demarit!!! Nyt Soinisäätiö kalpenee, sillä sitä ei vielä edes epäillä rikoksesta. Yhtä demaritaustaista säätiötä nyt epäillään. Juttuun sotkeutunut on myös puolue!!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112616372527_uu.shtml
Tuliko yllätyksenä, että muillakin puolueilla on säätiöitä, joissa pyöritetään vaalirahoja ym. ym.
Enkä usko, että demarit ovat ainuita!!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112616372527_uu.shtml
Tuliko yllätyksenä, että muillakin puolueilla on säätiöitä, joissa pyöritetään vaalirahoja ym. ym.
Enkä usko, että demarit ovat ainuita!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Demarisäätiössä on kyse 20 000 eurosta. Se on sopivan pieni summa, että toimittajatkin ymmärtävät asian. Persujen VUODESSA säätiöön kietaisema kolme miljoonaa euroa on jo sellainen luku, että juopot ja laiskat toimittajat eivät ymmärrä siitä mitään??
Niin persut eivät ole tehneet mitään laitonta, vaikka kyse isoista summista. Matti Vanhasen 300 euron lautakasasta tuli suuri uutinen. 23 000 euroa on jo huomattava summa. Kyse onkin periaatteista. Ja kyse oli vain yhdestä demaripohjaisesta säätiöstä. Demareilla niitä on useita. Kerro sitten lisää kunhan saat faktoja, että poliisi tutkii persu/soinisäätiötä. Sillä säätiö se on laittomuuksia tehtaileva demarisäätiökin!!
Soinin säätyösuhmuroinnit menevät heti poliisitutkintaan, kun joku puolueen piirijärjestöistä uskaltaa tehdä rikosilmoituksen.
Hui kauheata! Demarit tekivät "rikoksen" itseään vastaan. 20 000 euron taulut ovatkin vain 19 800 euron arvoiset.
Demut ovat tunnettuja roistoja.
Soinistin silmin katsottuna demarit tekivät pahimman mahdollisen virheen: Säätiö ANTOI puolueelle pikkusumman rahaa taulukauppojen kautta. Sen olisi ilmeisesti soinismin tavan mukaan pitänyt vain OTTAA säätiöönpäin muutama miljoona, niin asia olisi ihan ok?? -Ja juopot ja laiskat toimittajat olisivat tottakai samaa mieltä?
Joka ikinen säätiö on ns. rahanpesulaitos tai vähintään pääoman talteenottamisen väline.. (Hyi! ei niin saa sanoa). Mutta sitä mä ihmettelen, miksi persujen johto lähti rötösherrojen linjoille. (Oma napa, kiva napa?)
Poliittiset säätiömerirosvot ovat kaapanneet persujen laivan ja ajavat sen vaikka karikkoon, jos heitä huvittaa. No, eipä sellaisen haamulaivan kyydissä ole kenenkään pakko olla. Onneksi.
.
Demusäätiö oli niin TÄYS PÁSKA että se lopetettiin niiltä seisovilta :)
Mahtoi töppödemuja harmittaa
.
Nyt jos olisin Timo Soinin kaltainen kieroilija, sanoisin, että en ala arvioimaan asiaa. Arvioinnin voisivat suorittaa poliisi, syyttäjä, eri oikeusasteet ja historiantutkijat tulevaisuudessa. Siis jos olisin Timo Soini.
Mutta kun en ole Timo Soini, sanon että tutkitaan ja arvioidaan. Poliisi, syyttäjä ja eri oikeusasteet hoitavat varmasti juridisen puolen. Moraalinen arviointi on syytä tehdä SDP:n asiaankuuluvissa puolue-elimissä sekä säätiön hallinnossa.
Käry on käynyt. Jos epäilyt osoittautuvat paikkansa pitäviksi, niitä on turha ryhtyä kiistämään, kuten persuissa toimitaan.
Demarit voivat sitten tuonnempana ehkä hävetä sitä, että olivat niin tyhmiä että jäivät kiinni mokomasta. Kaikki puolueet ovat tuota harrastaneet ja hyväksyneet harrastuksen - PAITSI PERSUT, jotka ovat kyllä harrastaneet kaikenlaista, mitä eivät ole itse hyväksyneet.
Siellä demarisäätiö