Joululoman jälkeen alkaisi mulla judon harrastus ja tänne päätin nyt heittää kysymyksen, että miten usein te pesette puvut?
Itsellä kun tapana viskata kaikki treenivaatteet yhden käyttökerran jälkeen pesuun, kestääkö judopuku semmoisen vai? Puhtaanahan se on pidettävä, mutta niin:)
Puvun peseminen
6
471
Vastaukset
- Pyykkäriämmä
Judogin pesu on paikallaan silloin kun se rupeaa olemaan riittävän verinen tai niskasta orvaskeden värjäämänä keltainen. Myös paha haju on hyvä merkki siitä että pesu on paikallaan.
Pesu onnistuu parhaiten 40 asteessa. Käännä Judotakki nurinpäin ja laita housujen nauha solmuun. Esipesu ja ylimääräinen vesiannos. Pesuvaiheessa n. 1/2 dl krolriittia mukaan, niin pysyy valkoinen pysyy valkoisena.
Pesun jälken kunnon puistelu ja käsin venyttäminen. Venutä vaikka kaverin kanaas housut ja takki, jottei kutistu liikoja. - Hiki-wake
Joka treenin jälkeen. Jos tuntuu ettei tarvitse, koita kiristää tahtia treeneissä;)
- Pyykkäriämmä
Höpö höpö. Sinä ja sun joka treenin jälkeen pesusi !
Vuosikymmeninä judogia peseenä tiedän tämän jutun paremmin. Ja voin sanoa että usein on ollu takki veressä ja paskanen...niin oma kun randorikaverinkin.
Kukaan ei pese Judgoia joka treenin jälkeen paitsi jotku bakteerikammoinen pöpi. Semmoinen pyykkääminen on täysin turhaa, kuluttaa energiaa ja vettä - editää siis kasvihuoneilmiötä ja on kaikkea muuta kuin kestävää kehitystä tukevaan toimintaa.
Riittää että Judogin pesee kun se on likainen.
Likainen Judogi on silloin kun se rupeaa haisemaan tai on näkyvästi paskanen. Judogin pesuntarpeen huomaa kohdista, jotka hankaa ihoa. Ne kohdat kellastuu ja tummuu hien kansa (takin kauluksen niska, housujen vyötärönauha, housujen nivuskohdat). Lisäksi likaantuu helposti hian- la lahkeidensuut siäspuolelta.
Judogin hihat ja rinta sotkeutuu helposti vereen (irronnut rupi, nenäverenvuoto, kolhu huuleen, yms). - oikea pesu
olen samaa mieltä,puku pestään silloin kun se on likanen ja hieman jo tuoksahtaa ja jos tarve niin ennen kilpailuja.
Eihän sitä käyttökertojen mukaan pestä ja eihän se ehi päivässä kuivaakkaan?
Jos on kovasti veressä niin ensin kylmässä vedessä liotus jonkin aikaa ja sitten pesu,niskan kohalle voi laittaa nestemäistä pesuainetta hieroen suoraan ja henkariin sitten kuivumaan - Hiki-wake
Meidän teini junnu on treenaa 5 kertaa viikossa, päälle vuoden mittaan toistakymmentä kisaa ja 3 leiriä. Kierrossa olevat 2 pukua ovat kestäneet vuoden ilman ensimmäistäkään rikkoutumaa vaikka ne pestään joka kerta, ovat usein kuitenkin litimärkä hiestä treenin jälkeen. Olen joskus kuullut että likainen kangas kuluu nopeammin kuin puhdas? Vuorokaudessa kuivaa. Mitä keltaisuuteen tulee, se ei lähde pesemälläkään joten siitä on turha murehtia. Oma pukuni haisee joka (löysän) treenini jälkeen sen verran etten viitsi sillä muita tukehduttaa, vaan pesen. Anteeksi siitä.
Peace. - kapteeni kaihi
Judoki tuuletetaan joka treenin jälkeen, muttei sitä todellakaan tarvitse pestä niin usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803