että persuille tärkein asia on pakkoruotsin poistaminen,mutta eihän se niin ole.Persut kannattaa kielivapautta,ja tuskin pakkoruotsin poistaminen on kolmen kärjessä.
RKP:set fanaatikot hyökkäävät persujen kimppuun,ja samalla autuaasti unohtavat sen faktan että kaikissa puolueissa esiintyy vahvaa pakkoruotsin vastustusta - eikä vähiten juuri kokoomuksessa.
RKP:set fanaatikot hyökkäävät persujen kimppuun,ja samalla autuaasti unohtavat sen faktan että kaikissa puolueissa esiintyy vahvaa pakkoruotsin vastustusta - eikä vähiten juuri kokoomuksessa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
KAIKKIEN puolueiden paitsi RKP:n kannattajien selvä ENEMMISTÖ vastustaa pakkoruotsia. Päättäjät tietävät tämän hyvin, mutta eivät toimi sen mukaan.
Mitä tämä kertoo maamme demokratian tilasta?
Suomessa on lume-demokratia.
"Suomessa on lume-demokratia. "
Ei vaan Suomessa on edustuksellinen demokratia. Viime vaalien jälkeen vain eräs puolen miojoonan äänestäjän puolue jänisti hallitusvastuuta vaikka se oli jytkyneen selvin hallitukseen menijä.
Tästä pettämisestä johtuen edustuksellisuudessa juuri nyt on valtava lovi. SE on maamme demokratian halventamista.
On monta kertaa todettu monilta tahoilta ja tälläkin palstalla tuotu esiin, että edustuksellinen demokratia ei ole eikä saa olla mikään tekosyy olla noudattamatta kansalaisten enemmistön selvää tahtoa.
Vain typerähkölle nettisvekolle tämä asia ei mene kalloon, vaan postittaa kumottuja väitteitä uudestaan palstalle.
Kuten ei mene kalloon sekään, että PS pelattiin häikäilemättömästi ulos hallituksesta pääasiassa RKP:n takia.
"Persut kannattaa kielivapautta"
Okei. Eli silloinhan he kannattavat vallitsevaa. Meillähän on vapaus valita vieraiden kielten kohdalla. Tosin vapaus on aika näennäistä koska erittäin monessa koulussa ei tarjota kuin englantia. Persujen pitäisi siis tehdä rajusti sen puoluseta työtä että muitakin bieraiden kielten vaihtoehtoja löytyy.
Nyt taisit muuten iskeä kirvesi kiveen. Koska kyllähän te kaikki kielivapaudella tarkoitatte vain ja ainoastaan pakkoruotsin poistoa. Ette mitään muuta.
"RKP:set fanaatikot hyökkäävät persujen kimppuun,ja samalla autuaasti unohtavat sen faktan että kaikissa puolueissa esiintyy vahvaa pakkoruotsin vastustusta"
Olettaisin että RKP lobbaa oman mielipiteensä puolesta kaikissa puolueissa. Mutta kun vastustajansa on niinkin avulias kuin PS niin eipä tarvitse juuri lobata.
PS keräsi 500.000 pakkoruotsivatsista ääntä. Sillä se olisi voinut heukentää pakkoruotsia merkittävästi. He kuitenkin mitätöivät näiden äänestäjien tahdon vankistaen pakkoruotsin pitkäkis aikaa eteenpäin. Siihen päätökseen ei RKP:lla ollut osaa eikä arpaa.
Kielivapauhan tarkoittaa nimenomaan vanhempien oikeutta valita lastensa tulevaisuuden kannalta tärkeät kielet.
Suomen kieli on hyvin pieni kieli.
Koska ollaan EU:ssa, on välttämätöntä opetella SUURIA eurooppalaisia kieliä.
Koska jopa suuret eurooppalaiset kansat, ranskalaiset, saksalaiset, italialaiset, espanjalaiset opettelevat juuri englantia ensimmäisenä uutena kielenä, on hyvin outoa, että jotkut ruotsalaisnationalistiset piirit Suomessa lobbaavat pientä kieltä, ruotsia suomalaisten toiseksi kieleksi.